Táta je moje nebe, řekla Eva Lustigová

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Tento rok by se Arnoštu Lustig dožil 85 let, a proto vychází výjimečná sbírka povídek pod názvem Povídky.

Do tohoto díla vybral Arnošt Lustig dvě povídky před svou smrtí, Poslední den ohňů a Chvíle hned po ránu, další dvě přidala jeho dcera Eva Lustigová, a to Bílý vítr a Sláva Chaima Steina. Díky sbírce těchto raných textů obou autorů si lze udělat obrázek, zda i otec ovlivnil v tvorbě svou dceru. Dcera Eva prosila svého otce, aby jí přidal povídky k jejím a on těsně před svou smrtí dal tyto dva texty ke zveřejnění.

28. listopadu 2011 se konal křest knihy, během kterého se promítal fragment z připravovaného dokumentu Tvoje slza, můj déšť.  Tento snímek vznikající tři roky bude v roce 2012 finálně představen.

Podle slov dcery velikána české literatury představuje Arnošta Lustiga z několika pohledů, poukazuje na jeho vážnost i veselost. Podle slov spisovatelky nebylo možné nebýt ovlivněn Arnoštem, i když na tvůrčí psaní nikdy nechodila. Kmotry se stali Milan Hein, herec, publicista, moderátor, a Jiří Brožek, český filmový střihač. Dále zde byla přítomná i sestra Arnošta Lustiga Hana Hnátová, která knize popřála štěstí. Musím upozornit, že kolem autorky byl vytvořen během křtu půlkruh rodinných příslušníků. Bylo velmi krásné, jak rodina drží spolu a jeden druhého podporuje. Velmi dojemná pro mnohé návštěvníky a pozvané byla ukázka z finišujícího dokumentu. Zároveň pohled na dceru klasika české literatury, která se neustále směje a vysílá neuvěřitelnou energii jako její otec, se stalo pro mě velkým zážitkem. Opět se na literárního génia vzpomínalo s humorem, jelikož on by prý si přál, aby tomu tak bylo. Hodně štěstí také knize popřála herečka Eva Holubová.

V povídce Poslední den ohňů a Chvíle hned po ránu najdete autora v několika podobách. V první povídce putuje vypálenou Varšavou v roce 1943 stařec Emil se svým vnukem Kuřátkem. Další povídka odráží všechny aspekty a styl Arnošta Lustiga. Tři témata podle slov antropoložky a dokumentaristky spojují knihu: beznaděj, holocaust, falešná nátura. Na obálce najdete mnoho let starou fotku otce a dcery! Ve srovnání s povídkami Arnošta Lustiga volí Eva Lustigová více přímé řeči, tím nabízí větší dynamiku textu. Všechny čtyři povídky v sobě mají hloubku, sílu a cit.

Pamatuji si jednu větu, co řekl Arnošt Lustig:“ Bůh zkazil hodně věcí, ale ženskou vymyslel báječně. Ženská je zázrak! V podvědomí a ve vědomí vidím ženu!“  Budiž tedy jedné ženě z rodu Lustigů přáno hodně štěstí a knize, kterou se svým otcem napsala neutuchající život a zájem.

Eva Lustigová (*1956 Praha)

Žila s otcem Arnoštem Lustigem a matkou Věrou v Československu do roku 1968, mládí prožila na třech světadílech. Již více než dvacet let pracuje ve Švýcarsku v oboru mezinárodního zdravotnictví a managementu. Titul magistry mezinárodního obchodu z George Washington Univerzity ve Washingtonu a bakalářky kulturní antropologie z American University má také z Washingtonu. Má dva syny Viase Negeva a Světa Sinaje.

Arnošt Lustig (1926 Praha-2011 Praha)

Světoznámý spisovatel, který svůj mimořádný literární styl opírá o neobyčejně bohaté životní zkušenosti. Pocházel z rodiny malého obchodníka. V roce 1942 byl poslán do Terezína, později poznal i další koncentrační tábory, Osvětim, Buchenwald. V dubnu 1945 utekl z transportu smrti z Dachau a v Praze se zúčastnil květnového povstání. V roce 1968 odešel přes Itálii, Izrael a Jugoslávii do USA, kde přednášel na několika univerzitách.

V roce 2003 byl nominován na Pulitzerovu cenu (za knihu Krásné zelené oči), v roce 2004 dostal cenu za celoživotní dílo od Americké akademie pro umění a vědu, dvakrát získal Židovskou národní cenu a třikrát byl v užším výběru na Nobelovu cenu za literaturu. V roce 2008 získal literární Cenu Franze Kafky.

Ukázky z knihy

„Ty už se nemodlíš?“

„Bráníme se,“ řekl stařec Emil. „Pořád se ještě bráníme. První dny jsme útočili. Ještě důležitější než útočit je bránit se. Bránit se je stejně důležité jako se modlit.“

Když byl mladší a dařilo se mu dobře, bydlel Chaim, původně Eugenij Stein, s rodiči ve třetím patře pečlivě udržovaného domu v dobré čtvrti Moskvy. Bylo to dost vysoko, aby letadýlka seskládaná z novin, která tajně házel do ulice, kroužila v proudu větru mezi větvemi stromů, než se setkala s dlažbou chodníku. Jako naděj beznaděj, velká vlna ruské emigrace odplavila rodinu Steinů i statisíce jim podobných do zaslíbené země. Při propuknutí Války dne smíření v roce 1973 už žila v Berševě na kraji negevské pouště, ta kde horizont hladil oleandry a cestu do pouštních jeskyň s občas zatoulanými hladovými lvy.

Hodnocení: 100%


Povídky – Lustig + Lustigová

Vydalo nakladatelství Mladá fronta

Počet stran: 152
Vazba: Vázaná s přebalem
Rozměry: 130 x 200
ISBN: 978-80-204-2531-7
Rok vydání:
2011
Knihu Povídky si můžete koupit například zde.

Divize Knihy vydavatelství Mladá fronta je v současné době nejstarším kontinuálně fungujícím vydavatelem knih v České republice. Na knižním trhu působí od roku 1945.
Věnuje se zejména překladové beletrii, která tvoří asi polovinu knižních titulů, populárně-naučné literatuře, literatuře faktu, a knihám pro děti a mládež.

 

Vydává však i literaturu z oblasti sci-fi a fantasy, cestopisy a historické romány nebo obrazové publikace encyklopedického charakteru. Na trh ročně uvede kolem 200 nových knih.

Napsal/a: Pavlína Ticháčková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist