Vánoční tvoření s Markétou: Vánoční hvězdička z korálků II.

Rubrika: Tvoření s dětmi

Vyrobili jste si s námi minulou hvězdičku? Pokud ano, stačí vzít drátek a korálky, které vám doma zbyly, a můžete se pustit do nového tvoření. Přináším vám spolu s Anagramem další postup, jak vykouzlit nádherné korálkové vánoční dekorace.

Jen pro připomenutí, minulý článek naleznete zde.

Časová náročnost: 15-20 min
Náročnost tvoření: střední (kvůli manipulaci s malými korálky)
Cenová náročnost: střední

– drátek: dle prodejny a průměru drátku, např. 80 Kč za 140 m drátku o průměru 0,3 mm
– korálky: od 14 Kč výš za 1 sáček či jednu tubičku, opět dle prodejny (v některých prodávají 1
sáček i za 35 Kč)
(Počáteční investice je sice vyšší, ale z balíčků korálků i z celkové délky drátku využijete jen
nepatrnou část, tudíž cena materiálu jedné hvězdičky je velmi nízká, cca 1 Kč. A lze také koupit směs korálků – velký sáček s korálky a tyčinkami různých velikostí, cca za 65 Kč. Takovéto velké balení vyjde levněji, než kdybyste kupovali jednotlivé korálky samostatně.)

Potřebujete:

– 1 balení malých kulatých korálků – bílých
– 1 balení malých kulatých korálků – modrých (ideálně, mají-li průměr o 0,5-1 mm větší než bílé)
– 1 balení malých podlouhlých stříbrných korálků (ideálně tvar „oliva“, ale mohou být i trubičky)
– drátek – průměr 0,3 mm (u průměru 0,4 mm by již korálky nešly navlékat)
– štípačky či kombinačky
– pravítko / krejčovský metr / … (není nutné)

Postup:

Uštípněte si drátek o délce cca 45 cm. Navlékněte na něj 2 modré korálky, 1 olivu, 1 modrý korálek a 1 bílý korálek (ten bude na vrcholku každého cípu hvězdičky). Drátek poté provlékněte modrým korálkem zpět, jak to vidíte na fotce.

Pokračujte v započatém směru navlékání a za modrý korálek přidejte 1 olivu a 1 modrý korálek. Konec drátku provlékněte „v protisměru“ modrým korálkem, který jste navlékli jako první. Tento korálek je tzv. „stop korálek“. Utáhněte a dávejte při tom pozor, aby vám na jedné straně zbývalo minimálně 10 cm drátku. (Můžete samozřejmě korálky umístit doprostřed drátku.) První cíp ze šesti je hotový.

Navlékněte na jeden konec drátku 1 bílý korálek (rozdělovací mezi jednotlivými cípy, můžete klidně navléknout i 2.) U dalších cípů postupujete v podstatě stejně jako u prvního, tedy po rozdělovacím bílém korálku navléknete 2 modré, 1 olivu, 1 modrý, 1 bílý (vrchol cípu), skrz posledně navléknutý modrý korálek vedete drátek zpět, přidáte 1 olivu a 1 modrý korálek a opět drátek provléknete modrým do kříže. Je potřeba dobře utahovat, aby mezi korálky nezůstávala mezera. Směr navlékání a křížení znázorňuje následující obrázek:

Vypracujte 5 cípů. Střídejte drátky, je-li potřeba, a to tak, aby vám ani na jednom konci nezbývalo méně než 10 cm. Na poslední šestý je potřeba zvolit jiný postup, chcete-li, aby hvězdička měla očko na zavěšení. Budete navlékat na oba konce drátku zároveň.

Nejprve na každý konec navlékněte 1 bílý rozdělovací korálek. Poté na drátek navlékněte 1 modrý „stop korálek“ (drátky v něm překřížíte). Následuje 1 modrý korálek a 1 oliva, opět navléknout na jeden i druhý konec drátku. Na řadě je další modrý „stop korálek“ a bílý „stop korálek“ – vrchol cípu hvězdičky. Nyní jen smotejte drátky k sobě (můžete si pomoci kombinačkami) a vytvarujte očko. Přebytečný drátek odštípněte a konec drátku zasuňte do krajního korálku nebo dobře omotejte, aby netrčel a nehrozilo, že se o ostrou špičku někdo píchne. Hvězdička je hotová.

 

Tipy na závěr:

Tato hvězdička je nepatrně složitější než ta, se kterou jsem vás seznámila minule. Při vypracovávání vrcholků cípů je potřeba dobře dotahovat. Čím tenčí drátek, tím snadněji se vám bude utahovat, ale zase výsledná hvězdička nebude tak dobře držet tvar.

Lze kombinovat různé barvy, přidat rozdělovací korálek, … Možností je i zde mnoho, a to je na těchto hvězdičkách nejlepší – můžete si je vždy přizpůsobit vlastním představám.

Vyrobit první hvězdičku je vždy nejtěžší. U těch dalších už ale nebudete muset přemýšlet nad postupem, budete také mnohem rychlejší a zručnější. Nenechte se proto odradit, pokud se vám napoprvé nebude dařit podle vašich představ. A co víc – vždy si můžete vymyslet vlastní postup, takový, jaký bude vyhovovat právě vám! Tak směle do tvoření, a pozor – je to prudce návykové! 😉


Inspirace ke tvoření a část postupu pochází z knihy Třpytivé vánoční ozdoby, kterou v edici TOPP vydalonakladatelství Anagram.

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • jako dítě pamatuju,že jsme měli doma taky takové ozdoby :-).
    Jsou nádherný a řekla bych,že na vánočním stromku jsou tou nej..ozdobou proti těm skleněným koulím.

  • ludlinka

    krásné, obdivuju všechny zručné lidi

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist