Vánoční tvoření s Markétou: papírové baňky na stromeček

Rubrika: Tvoření s dětmi

Dnešní tvoření by mohli ocenit zejména rodiče malých dětí nebo ti, kteří mají doma příliš divoké domácí mazlíčky. Právě těm totiž nejvíce hrozí, že se nádherné vánoční ozdoby na stromeček nového roku „nedožijí“. Pojďte si s námi vytvořit papírové baňky!

Kromě toho, že se takovéto baňky při pádu nerozbijí, mají ještě druhou výhodu – ekologickou. Můžete na ně totiž využít zbytky vánočního balícího papíru, který by jinak skončil bez užitku v koši.

Časová náročnost: cca 20 min

Náročnost tvoření: střední (nařezání proužků papíru je na rodičích či starších dětech, zbytek zvládnou i školkáčci)

Cenová náročnost: nízká (máte-li doma drátek)

Potřebujete:

– 1 tvrdý papír formátu A4
– zbytek vánočního balícího papíru (ideálně nějaký jemný motiv, žádné velké obrázky)
– tuhé lepidlo v tyčince
– 2 korálky (barevně se hodící k balícímu papíru)
– jehlu / cokoli ostrého na propíchnutí dírek
– drátek – ideálně průměr 0,8 mm, ale můžete využít i 0,4 / 0,3 (pokud jste si koupili drátek na korálkové tvoření)
– štípačky
– řezačku / nůžky
– pravítko

Postup:

Vezměte si papír formátu A4 na výšku a odřízněte / odstřihněte si 8 cm; máte obdélník o rozměrech cca 21 x 8 cm. Potřete jej lepidlem a přilepte na něj balící papír. Zopakujte z druhé strany.

Nyní jej rozřežte na proužky široké 2 cm – celkem získáte 4 proužky. Z bílého papíru nařežte 4 proužky o šířce 1 cm.

V polovině každého proužku, stejně jako cca 5 mm od obou krajů, propíchněte dírku. Bílý papír a poté i barevný papír slepte tak, abyste získali osmicípou hvězdu – viz foto. Dbejte na to, aby jednotlivé dírky ve středu papíru na sobě přesně seděly. Při lepení si můžete vypomoci jehlou. Nebo zvolte opačný postup – nejprve slepte hvězdu, poté propíchntěte, máte-li ovšem nějaký nástroj, který si poradí s tak silnou vrstvou papíru.

Uštípněte drátek o délce cca 15 cm. Pokud máte jako my tenký drátek, zvolte dvojnásobnou délku. V případě drátku o průměru 0,8 mm vytvarujte na jednom konci malé očko a navlékněte korálek. Máte-li drátek o průměru 0,4 mm, nejprve navlékněte korálek doprostřed drátku a poté smotejte konce k sobě.

Na bílou hvězdu přilepte barevnou tak, aby se jednotlivé cípy nepřekrývaly. Hvězdu navlékněte na drátek a začněte vytvářet baňku. Na drátek navlékněte nejprve oba konce barevného proužku papíru, který je nalepený úplně nahoře. Přilepte k sobě lepidlem.

Poté navlékněte druhý barevný proužek a opět přilepte. Pokračujte, dokud nebudou navléknuty a přilepeny všechny barevné proužky, poté pokračujte bílými. Poslední navlékaný proužek bude ten, který se dotýká korálku. Doplňte druhým korálkem, drátek smotejte a vytvarujte očko. Stačí přidat háček a můžete vaši novou baňku pověsit na stromeček.

Tipy na závěr:

Při lepení balícího papíru na tvrdý papír použijte tuhé lepidlo. U tekutého se papír může „krabatit“, a pokud použijete obzvláště tenký, snadno se roztrhne. Papír pečlivě uhlazujte, abyste tam neměli vzduchové bubliny.

Nelze nalepit balící papír jen na jednu stranu. Do baňky je vidět a nevypadalo by to dobře.

Až během tvoření jsme s dcerou zjistily, že vlastně bychom nemusely používat bílé proužky papíru, že by baňka vypadala dobře i bez nich. Záleží tedy na vás, zda si zjednodušíte práci a vynecháte bílou hvězdu, výsledek bude stát za to v obou případech.

Ke tvoření nemusíte využít jen zbytky balícího papíru. Můžete si také zakoupit ozdobný tvrdý papír, na jednobarevný papír přilepit hvězdičky či sněhové vločky (buď si zakoupíte třpytivé, nebo použijte raznici, máte-li), …

Velikost i barevnost můžete upravovat dle potřeb, nemusíte se omezit jen na vánoční baňky.


Inspirace a část postupu pochází z knihy Dekorativní papírové koule, kterou v edici TOPP vydalo nakladatelství Anagram.

POZOR! Dnes máte poslední možnost tuto inspirativní knihu vyhrát v naší soutěži, a to včetně setu papírových proužků, korálků a drátku.

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Jindriska8
    Jindriska8

    Krásné ozdoby vytvořené doma!

  • Anonymní

    Je to nádherné, zkusila jsem to a měla jsem ty proužky trošku víc od sebe. Ale jinak krásný výrobek!!!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist