Recenze: Ty, ty, ty, Matyldo!

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Chcete se při čtení pořádně zasmát od srdce? Tak si zcela určitě nenechte ujít úsměvné lapálie jedné malé holčičky v knize pod názvem Ty, ty, ty, Matyldo!, jež vydalo nakladatelství Grada.

Příběh vypráví o rozpustilé malé slečně jménem Matylda. Je to čerstvá prvňačka, a tak trochu i postrach okolí. Je to třeštidlo v pravém slova smyslu, neposeda a zmatkář, díky čemuž se dobře míněný skutek skoro vždycky obrátí v neočekávanou katastrofu.

A i když si Matylda sama usmyslí, a i to svatosvatě všem v okolí přislíbí, že už bude jen a jen hodná, a že už nebude provádět žádné trampoty; okolnosti jsou vždycky proti ní!

A jak říká její starší bratr: „Když mi pomáháš, mám z toho samou škodu. Skoro bych řekl, že by si naši na tebe měli pořídit zbrojní pas. Jsi jako tank, naděláš hroznou pohromu.“ Jiný člověk by se po takové poznámce možná i urazil, ale to Matylda ne. Raději svého bratra obejme, protože takové láskyplné objetí dělá s rozzlobeným člověkem divy. To už má Matylda mockrát vyzkoušeno.

Ona Matylda je jako vítr, hned je tu a hned zase tamhle. Všechno chce vidět, všechno chce zažít, a i když je to opravdové třeštidlo, neposeda a potrhlík, tak i přesto ji mají všichni rádi, protože život bez ní by nebyl tak barevný a plný nezapomenutelných příhod.

Příhodami trpí převážně Matyldino okolí – například, když vypere bratrovy sešity v akvárku, z bratra chtě nechtě udělá faraona, anebo předvede, jak je jednoduché přidusit tatínka a proměnit ho málem v chameleona.

Matylda je prostě expert na všechny možné průšvihy světa a nepomůže tomu ani podkolenkový had, ani rybí tajtrlík, který bude muset spolu s žehličkou putovat do školy, aby nakonec mohla do akce zasáhnout školní uklízečka, a od pomyslné katastrofy zachránit Matyldinu učitelku a opět v její třídě nastolit patřičný řád.

A věřte nebo ne, i drobná nehoda může zapříčinit, že se rodina rozroste o jednoho člena, ač čtyřnohého a jeho přítomnost tak nastolí alespoň na chvíli „dočasný“ klid.

„Tak to vidíš, konec dobrý, všechno dobrý!“

Knížka je vhodná pro začínající čtenáře, kterým Matyldiny lapálie udělají nejen radost, ale i při samotném čtení vykouzlí úsměv na tváři, a kdo ví, třeba se budou i smíchy za břicho popadat.

Samotná kniha je rozdělena do krásně přehledných a oddělených kapitol, jež jsou nejen psány velkým písmenem, ale navíc oživeny krásně barevnými a poutavými obrázky od ilustrátorky Markéty Vydrové. Obrázky, jež jsou doplněny komickými popisky jako v pravém komiksu.

A proč zrovna název „Ty, ty, ty, Matyldo!“? To je velmi jednoduché, protože skoro pořád je Matylda za své ztřeštěnosti a lapálie káraná se zdviženým prstem a klasickým slovním důrazem: „Ty, ty, ty, Matayldo!“.

Knížka je moc pěkně napsaná a pobaví nejen malého, ale i velkého čtenáře.

Ty, ty, ty, Matyldo!                         

Napsala: Lenka Rožnovská

Ilustrace: Markéta Vydrová

Určeno pro první čtení.

Počet stran: 88

Vydalo nakladatelství Grada v květnu 2018.

Knihu si můžete objednat na www.grada.cz.

Napsal/a: Budulinek

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist