Recenze: Taje olivového háje

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Přiznám se, že pro čtení této knihy jsem se rozhodla proto, že mě na první pohled zaujaly krásné, něžné obrázky Evy Chupíkové. Obrázky éterických víl a jejich kouzelného světa, plné svou barevností a smyslem pro detail. Po prvním listování knihou Taje olivového háje autorky Daniely Krolupperové jsem rázem zatoužila být v té krajině.

Již jsem tam jednou byla, a tak mi obrázky navodily celou škálu krásných vzpomínek na francouzskou Provence. Je to kraj levandule, oleandrů, divokých tulipánů a olivových hájů. Knížka nás pomocí kouzelných stvoření – maličkých víl zavede na francouzské pobřeží, do městečka s kavárnou u staré kašny, kde se lidé scházejí u dopoledního i odpoledního šálku kávy. Víly jim svými malými kouzly navozují pohodu a příjemné prožití chvil před prací nebo po těžkém dnu.

Vílu Markétu sem, do tohoto městečka v Provence, do domečku s modrými okenicemi, zavál bouřlivý a chladný vítr z hor, mistral. Na zahradě v altánku tu kromě brýlí našla malý kávový hrníček, v němž se uložila k spánku. Jakmile měla svou postýlku, měla i nový domov. Učí se žít a bydlet v novém prostředí. Víla Markéta dobře ví, že proti smutku ze ztráty bývalého domova se dá bojovat. Právě tím, že se stará o kytičky v zahradě a taky dobrými skutky pomáhá nejen sobě, ale i jiným.

Zanedlouho se Markéta setkává s jinými vílami – Hedvikou, Marií a Janou. Tato laskavá a radostná stvořeníčka však může ohrozit lidský smutek, který sedá na všechno a na všechny. Proto se společně rozhodnou vykonat dobrý skutek. Chtěly by najít chlapce, kterému patří brýle, zapomenuté v altánu. Dozvěděly se, že se jmenuje Benedikt a že jej touha po vědění zavedla až na jiný světadíl. Jejich cesta vede do kavárny u staré kašny, do olivového háje i na pobřeží moře. Podaří se jim s pomocí skřítka od moře i tajemného Šikma skutečně chlapce jménem Benedikt najít?

Dětem ve školce jsem tuto krásnou knížku předložila k prohlížení. Protože je četba určena dětem mladšího školního věku, obsah jsem jim převyprávěla. Společně jsme poznávali rostlinky, nakreslené v knize a konfrontovali je s květinami u nás rostoucími. Povídali jsme si o dobrých skutcích, třeba maličkých, které mohou vykonat i děti. Ten den byl skoro kouzelný. Větší děti více pomáhaly mladším, na vycházce jsme se usmívali na kolemjdoucí, zdravili je a všichni jsme byli tak nějak radostněji naladěni.

Taje olivového háje                            

Autorka: Daniela Krolupperová

Ilustrace:  Eva Chupíková

Pro děti mladšího školního věku.

Počet stran: 120

Vydalo nakladatelství Portál v roce 2018.

Knihu si můžete objednat na www.obchod.portal.cz.

Napsal/a: Milka98

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy pro péči o pleť: jak se zbavit akné v těhotenství

Jak často přemýšlíte o tom, jak hormony ovlivňují stav vašeho těla? Chápeme, že v běžném životě tomu zvláštní pozornost

Čtu dál →

Zdravé potraviny během kojení vhodné pro maminku i dítě

Kojení je velmi důležitá součást vývoje každého miminka. Prostřednictvím mléka předává maminka svému dítěti potřebné živiny, a proto je

Čtu dál →

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist