Recenze: Taje olivového háje

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Přiznám se, že pro čtení této knihy jsem se rozhodla proto, že mě na první pohled zaujaly krásné, něžné obrázky Evy Chupíkové. Obrázky éterických víl a jejich kouzelného světa, plné svou barevností a smyslem pro detail. Po prvním listování knihou Taje olivového háje autorky Daniely Krolupperové jsem rázem zatoužila být v té krajině.

Již jsem tam jednou byla, a tak mi obrázky navodily celou škálu krásných vzpomínek na francouzskou Provence. Je to kraj levandule, oleandrů, divokých tulipánů a olivových hájů. Knížka nás pomocí kouzelných stvoření – maličkých víl zavede na francouzské pobřeží, do městečka s kavárnou u staré kašny, kde se lidé scházejí u dopoledního i odpoledního šálku kávy. Víly jim svými malými kouzly navozují pohodu a příjemné prožití chvil před prací nebo po těžkém dnu.

Vílu Markétu sem, do tohoto městečka v Provence, do domečku s modrými okenicemi, zavál bouřlivý a chladný vítr z hor, mistral. Na zahradě v altánku tu kromě brýlí našla malý kávový hrníček, v němž se uložila k spánku. Jakmile měla svou postýlku, měla i nový domov. Učí se žít a bydlet v novém prostředí. Víla Markéta dobře ví, že proti smutku ze ztráty bývalého domova se dá bojovat. Právě tím, že se stará o kytičky v zahradě a taky dobrými skutky pomáhá nejen sobě, ale i jiným.

Zanedlouho se Markéta setkává s jinými vílami – Hedvikou, Marií a Janou. Tato laskavá a radostná stvořeníčka však může ohrozit lidský smutek, který sedá na všechno a na všechny. Proto se společně rozhodnou vykonat dobrý skutek. Chtěly by najít chlapce, kterému patří brýle, zapomenuté v altánu. Dozvěděly se, že se jmenuje Benedikt a že jej touha po vědění zavedla až na jiný světadíl. Jejich cesta vede do kavárny u staré kašny, do olivového háje i na pobřeží moře. Podaří se jim s pomocí skřítka od moře i tajemného Šikma skutečně chlapce jménem Benedikt najít?

Dětem ve školce jsem tuto krásnou knížku předložila k prohlížení. Protože je četba určena dětem mladšího školního věku, obsah jsem jim převyprávěla. Společně jsme poznávali rostlinky, nakreslené v knize a konfrontovali je s květinami u nás rostoucími. Povídali jsme si o dobrých skutcích, třeba maličkých, které mohou vykonat i děti. Ten den byl skoro kouzelný. Větší děti více pomáhaly mladším, na vycházce jsme se usmívali na kolemjdoucí, zdravili je a všichni jsme byli tak nějak radostněji naladěni.

Taje olivového háje                            

Autorka: Daniela Krolupperová

Ilustrace:  Eva Chupíková

Pro děti mladšího školního věku.

Počet stran: 120

Vydalo nakladatelství Portál v roce 2018.

Knihu si můžete objednat na www.obchod.portal.cz.

Napsal/a: Milka98

Toto taky stojí za přečtení!

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Hledáte parťáka pro své koníčky? Zkuste to se svými dětmi

Malé děti znamenají ve většině případů sice menší starosti než ty velké, ale přece jen většina rodičů – a

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist