Recenze: Těhotenství a mateřství

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Na českém trhu je nová knižní publikace – Těhotenství a mateřství od autorů Martina Gregora a Miloše Velemínského ml. Kniha nabízí na více než dvě stě padesáti stránkách potřebné informace, které by měla vědět každá nastávající maminka. Knihu vydalo nakladatelství Grada.

Jak je již zmíněno v názvu knihy, dozvídáme se vše potřebné z období těhotenství, jak se miminko vyvíjí, jak správně by se žena měla v tomto požehnaném stavu stravovat, ale i jaká vyšetření ji čekají.

Dále je zde popsán začátek i průběh porodu. Kapitola je věnována i otcům u porodu. Samozřejmě v životě nebývá vše, jak si určíme, nebo jak si to mnohé ženy představují. Může nastat celá řada komplikací. I tomuto jsou zde věnované kapitoly. Přes rizikové těhotenství, těhotenskou cukrovku, porod koncem pánevním až po císařský řez.

Musím konstatovat, že každá maminka vše vnímá jinak. Když zavzpomínám na svůj prozatím první porod, musím říct, že díky kvalitním doktorům i sestřičkám proběhl u mě v pořádku, i přestože jsem nerodila přirozenou cestou, ale císařským řezem. Měla jsem totiž zdravotní problémy, díky nimž jsem se smířila s touto variantou. V hlavě jsem to měla srovnané a naštěstí vše proběhlo hladce. Samozřejmě jsem se velice bála. Měla jsem spinální anestezii, bylo mi řečeno, že pro miminko je to lepší varianta, než celková anestezie, když jsem neměla v tomto problémy.

Co jsem tím chtěla říci?

Před porodem jsem studovala řadu knih, ale pravda, kapitole porod, jsem se malinko vyhýbala. Jak to však probíhá, nás informovala paní z předporodního kurzu, na který jsem docházela. Pustila nám i video přímo z několika porodů (i porod do vody). Tím vším jsem chtěla říct, že žena by měla vědět, co ji čeká, ale může nastat tisíce a tisíce změn a vše bude jinak, než se píše v knihách. Ale pravda, i těmto situacím je kniha věnovaná.

Dnes máme s manželem zdravou krásnou skoro osmiměsíční dcerku a i nyní nalézám v knize řadu informací, které se nám hodí vědět.

Informace z další části knihy padnou na to, jak to probíhá v nemocnici po porodu, dozvíte se o kojení, výživě kojící ženy, cvičení po porodu atd.

Další kapitoly náleží péči o dítě doma – kojenecký věk. Od toho, jak máte zvedat, chovat i pokládat děťátko, přes koupání, stříhání nehtíků, čištění oušek i nosu, první zoubky, až po problémy, které mohou nastat, jako je umělá strava. Dozvíme se také o nošení miminek v šátcích i baby vacích. Řeč přijde i na pravidelné lékařské kontroly, ale i na masáže dětí a kojenců.

V knize je rovněž věnováno dost stránek Evě Kiedroňové, která píše o pravidelném koupání děťátka a významu péřové peřinky.

Dále jsou kapitoly věnovány dětem od dvou do čtyř let – kdy nastává doba velkých objevů a od čtyř do šesti let – neboli příprava na školu.

Nechybí ani povídání o růstu dětí, kapitola o obezitě a v samém závěru v příloze naleznete domácího lékaře.

V knize autoři doporučují příkrmy od značky Hipp. Také padne řeč na sladkosti, které dětem můžete dopřát, ale v rozumné míře, rovněž od značky Hipp. Na sladkosti jsem dost háklivá, obávám se, že babičky budou dost rozmazlovat, proto jsem ráda za tipy na sladké bez přidaného cukru.

Na závěr bych ráda podotkla, že kniha vám zaručeně přinese řadu informací, spoustu praktických fotografií a čím dál tím více se budete těšit, až se vám váš potomek narodí a budete moci veškeré informace použít v praxi. Všem budoucím maminkám přeji dostatek sil při porodu, zdravíčko vám i vašemu dítěti a mnoho krásných momentů s potomkem. Věřte, utíká to velice rychle. Užívejte každou sebemenší chviličku.

Těhotenství a mateřství   

Napsal: Martin Gregora, Miloš Velemínský ml.

Pro budoucí rodiče – edice Rady pro rodiče.

Počet stran 256

Vydalo nakladatelství Grada v červenci 2017.

Knihu si můžete objednat na www.grada.cz.

Napsal/a: Jitka Ježková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist