Kniha od spisovatelky Ivy Geckové Štěpán Kobliha není žádná bábovka, jež vydalo nakladatelství Grada, strhne všechny své malé čtenáře nejen k drobným lumpárnám, ale i k poznání tajuplné a kouzelné Indie.
Štěpán Kobliha je kluk jako každý jiný, i když jeho život je tak trochu neobyčejný. Navštěvuje školu Svatého Bartoloměje, která je vyhlášená jako prvotřídní, výběrová, internátní, mezinárodní škola, kde studují děti diplomatů, velvyslanců, konzulů, ministrů a jiných velkých zvířat, zkrátka pořádná snobárna a hogofogo šaškárna.
Štěpánův tatínek působí jako velvyslanec v Indii a maminka mu dělá tajemnici. Štěpán na škole, daleko od svých rodičů, miluje zábavu. Ještě když byl spolu s rodiči pohromadě, tak si s maminkou libovali v šifrovacích zprávách, které rád luštil pomocí Točelka. Možná si jej dle návodu v závěru knihy také sami vyrobíte, a budete si posílat a luštit zašifrované zprávy.
Teď je však Štěpán na internátě sám, a i když má spoustu skvělých přátel, s kterými tropí hlouposti a lumpárny, tak i tak stíhá vymýšlet nejrůznější vynálezy, zlepšováky a vychytávky, jež usnadňují každodenní život.
Největším a ohromujícím vynálezem je asi „samopíšící“ propiska, s kterou stačí třikrát napsat zadaný text, a propiska si jej uloží do paměti, a pak píše úplně sama, což se skvěle hodí, když je Štěpán za trest po škole, a musí stokrát napsat jednu a tutéž větu.
Ne vždy však všechno funguje tak, jak má, a ne všichni dokáží plně docenit rozsah těchto skvělých vynálezů. A právě po jednom takovém propadáku, tj. jak odstranit nožní smrad paní učitelky Hrozivé, se Štěpán spolu se svým kamarádem Rámou dostává až do daleké Indie.
V Indii zjišťuje, že jeho rodiče byli uneseni. Díky rozšifrovanému dopisu od maminky se Štěpán dovídá o plánovaném převratu a připravované krádeži největšího diamantu světa, který vlastní maharádža.
Diamant se nazývá „Sandeep Pankaj“ neboli hořící lotos, jež je čirý, ale při správném lomu světla se zbarví do růžovorudé barvy, takže opravdu vypadá jako by to byl lotos, který hoří. Má nevyčíslitelnou hodnotu a v rodině maharádže se předává z generace na generaci.
Podaří se Štěpánovi diamant zachránit a ochránit před samotnou krádeží? Zamezí možnému převratu a pomůže dopadnout jednotlivé zrádce? A co rodiče? Najde si jev zalidněné a neznámé Indii?
Kniha „Štěpán Kobliha není žádná bábovka“ je velmi poutavý a napínavý příběh, kde o zvraty a nečekaná dobrodružství není nouze. Malý čtenář je hned na prvních stránkách vtažen do děje, a snaží se co nejrychleji získat další a další indicie vedoucí k odhalení jednotlivých zrádců a spiknutí, a i k objevení Štěpánových rodičů.
Celý příběh je doplněn spoustou úsměvných příhod, zejména pak lumpárny prováděné na půdě školy a školního internátu. Ani bych se nedivila, kdyby někdo z malých čtenářů některou tuto lumpárnu vyzkoušel i ve své vlastní škole.
Knížka, celá věnovaná kouzelné Indii, ji ukazuje ze všech možných úhlů pohledu, na jednu stranu jako oslnivou a velmi bohatou s bohatě zdobenými paláci; a na stranu druhou i tajemnou až strašidelnou v podobě opuštěného a zpustošeného „Opičího města“. Autorka nezapomíná zmínit ani několik důležitých informací o Indii, tamních zvycích a tradicích.
Vše je napsáno velmi srozumitelně, úsměvně z pohledu malého Štěpána. Nejvíce asi pobaví malé čtenáře české žvatlání Štěpánových „cizích“ přátel, kteří dost bojují s „naší“ češtinou, hlavně sykavkami a háčky, natož pak se slovy, kde stačí zaměnit jedno písmenko a rázem věta dostává úplně jiný smysl a význam.
Při čtení asi nejvíce oceníte, stejně tak jako já a moje holky, rozsáhlé a barvité popisy prostředí a jednotlivých postav.
Knížka se nám s dcerkami moc líbila, a zcela určitě nadchne a okouzlí nejen malé, ale i velké čtenáře.
Štěpán Kobliha není žádná bábovka
Napsala: Iva Gecková
Ilustrace: Petr Kopl
Počet stran: 168
Pro děti od 11 let.
Vydalo nakladatelství Grada v červnu 2018
Napsal/a: Budulinek