Ať to odkládáte, jak chcete, stejně se tomu úplně nevyhnete. Do obchodu s dítětem aspoň jednou za čas musíte. A to i v případě, kdy tušíte, že vás vztekací scéna nemine.
Proč chce většina dětí v obchodě koupit vše, co vidí? A proč dávají hlasitě najevo, pokud není po jejich?
Přečtěte si 3 tipy, díky kterým předejdete vztekacím scénám v obchodě. Nebo je aspoň zredukujete.
1. tip: Vyhněte se lákadlům
Ve většině obchoďáků se musíte nejdříve „prokousat“ oddělením hraček, dětských knížek, případně zbožím s oblíbenými pohádkovými postavami. Proč asi?
Vaše dítě tato lákadla hned zaznamená a bude se jich dožadovat.
Jednou jsem si dělala s dětmi takový test. Počítala jsem, kolikrát za nákup vykřiknou: „Jé, mami, támhle je Elsa a Anna!“ No, bylo to neuvěřitelných 12×. A k tomu ještě Krtek, Medvídek Pú, Locika, lego a podobně. To už jsem počítat nestíhala.
Takže jednoduchý tip zní: Vědomě se těmto pokušením vyhýbejte. Aspoň pokud víte, že neuspějete ve vysvětlování, proč danou věc nechcete nebo nemůžete koupit.
2. tip: Vysvětlujte, ale jen popravdě!
Říkáte často: „Tohle ti nekoupím, protože nemáme peníze,“ a přitom máte vozík plný věcí? Co si o tom má dítě myslet?
Nebo používáte větu: „Po sladkostech tě bude bolet bříško, zkazí se ti zoubky“? A pak doma s hlavou ve špajzu šustíte obalem od čokolády a doufáte, že to váš potomek neví? Uklidním vás. Na 100 % to ví.
Takže si ujasněte, proč dítěti danou věc nebo věci nechce koupit a pak mu to v klidu vysvětlete.
Upřímná a pravdivá komunikace přiměřeně věku dítěte je klíčem k pohodové výchově. Pokud nevíte, jak to svému dítěti vysvětlit, inspirujte se na mém webu www.pohadkovavychova.cz, kde se zaměřuji na komunikaci s dětmi formou pohádek.
3. tip: Hranice nepřekračujte
Úspěšně jste dítěti vysvětlili, proč danou věc nebudete kupovat. Pak ale při prvním smutném pohledu stejně neodoláte? Nebo jste si s dítětem vysvětlili, že puzzle už kupovat nebudete, ale pak mu na jeden zátah koupíte hned troje, protože byly zlevněné a co kdyby se zrovna hodily?
Dítěti tím v hlavě uděláte akorát zmatek. No řekněte, jak se v tom má vyznat? Jednou mu to vysvětlíte, pozná ve vás tu jistotu, odhodlání, ale pak povolíte. Znamená to, že i ono si může dělat, co chce? Může třeba řvát, vztekat se a překračovat vaše hranice?
Raději si dopředu promyslete, co dítěti dovolíte a proč. A pak na tom trvejte.
Neznamená to ale, že už nikdy nemůžete změnit názor 🙂 . Jen to dítěti zase v klidu a popravdě vysvětlete.
Pokud nevíte, jak na to, stáhněte si u mě na webu Výchovnou pohádku, kterou jsem napsala speciálně na téma nákupu s dětmi.
Stáhnout pohádku Sofinka a Tomášek pomáhají s nákupem →
Věřím, že bude inspirací pro vás i vaše dítě.