Recenze: Sourozenci – o spravedlivé výchově

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Snaha o aplikování spravedlivé výchovy mezi naše potomky někdy bývá velkou zkouškou nervů, a leckdy i těžko rozlousknutelným oříškem. A právě kniha Sourozenci – o spravedlivé výchově od Markéty Skládalové, jež vydalo nakladatelství CPress, by vám na této cestě měla hodně pomoci, a hlavně ulehčit od neustálého pošťuchování a hašteření se vašich ratolestí.

Sourozenec pro nás může být doživotním přítelem i oporou. Nebo naopak cizím člověkem, se kterým projdeme kousek života vedle sebe a sem tam se potkáme na rodinných oslavách. Nebo ani to ne. Sourozenecký vztah přitom může být tím nejdelším vztahem v našem životě. A právě tato základní sourozenecká vazba se vytváří již v samotném dětství, a největší vliv a podíl na ní máme právě my – RODIČE.

S pomocí této knihy se krok za krokem naučíte, jak podporovat svoje děti ve zdravých vztazích, a podrobně s vámi projde jednotlivá témata týkající se výchovy sourozenců například:

  • Jak připravit starší dítě na příchod sourozence?
  • Jak můžeme dětem pomoci s jejich emocemi, sourozeneckou žárlivostí, rivalitou a nenávistí?
  • Jak podporovat zdravé vztahy mezi svými dětmi?
  • Jak řešit sourozenecké potyčky?
  • Jak propojit dvě rodiny a vyřešit vztahy mezi nevlastními sourozenci?
  • Jak pořadí narození sourozenců ovlivňuje jejich další život?
  • Pomáhají tresty a odměny budovat pocit zodpovědnosti?
  • Kam až vede pozitivní výchova a principy aktivního rodičovství?
  • A co taková výchova chlapečků versus výchova holčiček?
  • Rodičovská spravedlnost může být opravdu spravedlivá?

Díky knize „Sourozenci“ se naučíte dívat na své děti a jejich vztah úplně jinýma očima. Ukáže vám, že mít svého sourozence pro děti přináší spoustu zajímavých výhod nejen v dětství, ale i v dalším samostatném životě, neboť ono sourozenecké soužití je základním stavebním pilířem na cestě životem.

Sourozenci jeden od druhého hodně získávají, i když se to v té záplavě sourozeneckých hádek a sporů dost ztrácí. Přináší jim to každodenní situace, které vyžadují vzájemné přizpůsobování se, hledání společných řešení, vyjednávání, toleranci, boje, pře, vymýšlení strategií. Jak si uhájit svůj vlastní prostor a názory, ale také strategie, jak vytvořit tým, jak si navzájem pomáhat, jak si porozumět, prostě a zjednodušeně řečeno jsou vystavěni každodennímu tréninku sociálního chování.

Jenomže podělit se o koupelnu, když si oba chceme čistit zuby, probouzet se ve společném pokoji a podílet se na jeho společnému úklidu, rozdělit se o máminu lásku či tátův čas, naučit se spolehnout navzájem na sebe nebo třeba vytvořit spikleneckou koalici proti rodičům.

Každé dítě je jedinečné a originál. Rodina mezi dětmi podporuje soupeření, nevědomky vyvolává žárlivost a dětskou nenávist, či naopak pomáhá vytvářet zdravý vztah založený na respektu, lásce a sounáležitosti. Tahle příručka vás všechno toto naučí! Zejména vyvarování se chyb při výchově, a nevkládání zbytečných podnětů k případné dětské žárlivosti či nezdravému soupeření.

V rodině je asi nejdůležitější naučit se sdělovat si své pocity, přání a nemít strach, že se nám někdo vysměje, cítit se schopný a důležitý, mít své vlastní místo v rodině. A i když drobné popichování, soupeření, hašteření, spory, provokace, bitky patří do zdravého sourozeneckého vztahu, vždy musí být na druhou stranu vyváženy spoustou lásky a společných chvil v pohodě a dobré náladě… i to vše je třeba se naučit a osvojit.

Je toho spousty, a vše souvisí se vším! A možná proto autorka prochází úplně všechny oblasti sourozenecké soužití, vše ukazuje na názorných příkladech ze své vlastní praxe. Není jí cizí ani téma týkající se pozitivní výchovy bez trestů, poukazuje na efektivní komunikaci, podporu a vyjádření emocí. Pokusí se s vámi zavést „určitá“ pravidla pro děti a jejich následné dodržování, rozdělení si jednotlivých rolí a povinností v rodině, naučí vás být empatickými rodiči a hlavně nastíní, jak efektivně bojovat proti případné žárlivosti mezi dětmi.

A ať už máte jakoukoliv otázku týkající se výchovy, pevně věřím, že v téhle knize najdete řešení na všechny svoje doposud nevyřčené otázky. Kniha je napsána velmi přehledně do jednotlivých kapitol rozebírající vždy dané a konkrétní téma, doplněné o postřehy autorky anebo jejich klientů, jež jsou v knize znázorněny proloženým písmem. Tučným písmem jsou naopak zvýrazněny rady, jež bychom si měli vzít k srdci, a tak trochu se nad nimi zamyslet a možná i jimi řídit.

V samotném závěru je shrnuto několik nejdůležitějších a nejpodstatnějších rad, na které bychom v žádném případě neměli při výchově svých dětí nikdy zapomenout. Nechybí tu ani výčet několika otázek k našemu zodpovězení a nalezení principů té správné výchovy u našich dětí. Tento krátký testík vám ukáže vaše případné nedostatky ve výchově, a kde a na co se máte konkrétně soustředit a zdokonalit.

Po knize Sourozenci – o spravedlivé výchově, jsem sáhla z jednoho prostého důvodu. A to proto, že jsem matka dvou malých dcer, které se neustále hádají, pošťuchují, provokují, přetahují o věci, a tak trochu na sebe i čas od času žárlí.

Občas jsem si s nimi opravdu nevěděla rady, a některé jejich spory utnout na úplném začátku a najít skutečného viníka, byly pro mě dost vyčerpávající. Tato kniha mi pomohla nahlédnout do jejich životů, pocitů a jejich vzájemného sourozeneckého soužití a poodhalit tzv. třináctou komnatu.

Na těchto stránkách jsem si skutečně uvědomila, že jsem se nevědomky dopouštěla spousty výchovných chyb, i když jsem to vždycky myslela v tom nejlepším slova smyslu.

Velice tedy děkuji autorce za tuto skvělou knihu, která nejen mě, ale i spoustu jiných rodičů, naučí být LEPŠÍMI rodiči. Těmi, kteří budou opečovávat a utvrzovat sourozenecký vztah svých dětí tak, aby až jednou my rodiče odejdeme, si naše děti mohly být vzájemnou oporou.

 

Sourozenci – o spravedlivé výchově

Napsala: Markéta Skládalová

Počet stran: 166

Pro rodiče.

Vydalo nakladatelství CPress v srpnu 2018

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

Napsal/a: Budulinek

Toto taky stojí za přečtení!

Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist