Recenze: O myšce, která se nebála

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

S očekáváním jsme se pustily do čtení knížky Petra Horáčka s názvem O myšce, která se nebála. Knížku plnou roztomilých ilustrací vydalo nakladatelství Portál. Kniha je zařazena do věkové kategorie 3–6 let, tak jsem se trochu bála, abych u své sedmileté dcerky nenarazila, protože občas nad něčím mávne rukou s výrokem: to je přece pro prťata.

Kniha neobsahuje příliš mnoho textu na stránce, zvolen je velmi příjemný font a výška řádků, takže Michalka přišla s nápadem, že by mohla zkusit číst sama, protože písmenka ani řádky jí nesplývají, a tudíž nebude potřebovat záložku.

Začala tedy louskat příběh o myšce, která se rozhodla vyrazit na průzkum do lesa a přes varování kamarádů se chlubila, že se ničeho nebojí. Když se myš vydala směr hluboký les, zeptala se dcerka: „Myslíš, že se myšička opravdu ničeho nelekne? Ani trošičku? A to se nebojí ani…?“ Ptala se šeptem, jako by se bála, že něco prozradí. Pokrčila jsem rameny a Michalka navrhla, abych dál už četla já, protože se jí od zvědavosti pletou písmenka.

A tak jsme se statečnou myškou hopkaly lesem, potkaly strašlivého medvěda, vlka i losa a pořád se nebylo čeho bát. Přesto ale čtenáři na konci knihy odhalí jedno překvapení. Ono vlastně vůbec nejde o překvapení, spíše o logickou záležitost.

Příběh je vystaven jako klasická pohádka, na myšku čekají zkoušky, a zároveň jsme si s dcerkou povídaly jako nad bajkou, která má čtenářům říct něco navíc, co není doslovně napsáno na papíře. Musela jsem nakonec také uznat, že Michalka docela dobře odhadla, jak příběh nebojácné myšičky dopadne – opravdu to není tak složité.

Michalka po pár dnech, když jsme spolu procvičovaly čtení, sama řekla, že si chce přečíst tu stránku, na které myška potká losa, a skončily jsme tím, že jsem příběh „musela“ dočíst až do konce.

Kniha je vhodná po stránce obsahové i grafické pro začínající čtenáře i pro rodiče, kteří neradi předčítají dlouhé a složitě zamotané pohádky, a dětem se příběh bude dobře pamatovat. Dva týdny po přečtení jsme šly na pouti do strašidelného domu a vystrašená Michalka u východu vyhrkla: „Tady by se ta myška určitě taky bála!“ Trvalo chvíli, než mi došlo, o jaké myši je řeč.

O myšce, která se nebála                             

Autor: Petr Horáček

Ilustrace: Petr Horáček

Počet stran: 32

Vydalo nakladatelství Portál v březnu 2019.

Knihu si můžete objednat na www.obchod.portal.cz.

Napsal/a: Milhauzice

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist