Recenze: Modrá hodina

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Když jsem se dozvěděla, že Modrá hodina je příběh o dětech a dracích, neváhala jsem ji s dcerou otestovat. Teď už víme, co je modrá hodina a že sny jsou pro všechny velmi důležité. To vše a ještě mnohem více se můžete dozvědět v Modré hodině od české spisovatelky Alžběty Dvořákové. Tato bohatě ilustrovaná novinka od nakladatelství Portál, nám zpestřila povinnou školní četbu. Kdo by přece nechtěl zažít napínavé prázdninové dobrodružství a na půdě najít mluvícího draka?

Velmi čtivý děj, který se bude dobře číst mladším školákům, vypráví o sourozencích Martinovi a Elišce. Ti odjeli k dědovi na prázdniny a při sledování netopýrů, kteří se usídlili dědovi na půdě, jednou v noci uvidí draka. Je to malý modrý dráček, kterého se ujali netopýři a přijali ho mezi sebe. Jak už to v pohádkách bývá, dráček umí mluvit lidskou řečí a brzy se s dětmi skamarádí. Samozřejmě, že se ho děti snaží před dědou utajit, ale nakonec musí s pravdou ven a zjistí, že dědovi dráček vůbec nevadí. Naopak, děda je bývalý dopravní pilot a ve svém životě navštívil spoustu zajímavých krajů po celém světě. Jednou zavítal na místo, kterému se říká Dračí zátoka. Je to ten pravý domov všech draků? Dědi se s dědou i drakem vypraví na dobrodružnou výpravu. Seznámí se s dalšími podivnými bytostmi jako je Medrysous, stavitel snů, podivným řidičem Tuk-tuku a dalšími obludami. Modrá hodina je pěkná pohádka, při které bylo použito opravdu hodně fantazie.

Velmi kvalitní vazbu se záložkou i pěkné silnější listy zdobí bohaté ilustrace od Lucie Dvořákové. Dalo by se říci, že téměř na každé druhé straně je nějaký veselý obrázek, který velmi pěkně dokresluje děj. Díky této skutečnosti není kniha o 182 stranách moc dlouhá. Proto se může dobře číst právě mladším školákům. Děj je rozdělen do 27 kratších kapitol.

Modrá hodina není náročné čtení, je zde použito hodně představivosti a vyprávění dotváří pěkné ilustrace. Dětem se bude určitě líbit. Děj pěkně odsýpá a rychle se doberete konce. Dceři, které je 9 let se knížka dobře četla a líbila se jí. Může za to hlavně skutečnost, že je blázen do draků a v tomto příběhu jde o velmi milého a mírumilovného dráčka, který není nijak moc velký, umí mluvit a nejvíce si pochutná na palačince.

Jako dospělák mám připomínku, že kniha nejde moc do hloubky pod určitá tajemství a že konec byl na mě moc rychlý a utnutý. Ale celkově jde o velmi hezký dobrodružný příběh plný fantazie s dobrým koncem.

Modrá hodina                

Autorka: Alžběta Dvořáková

Ilustrace: Lucie Dvořáková

Počet stran: 184

Vydalo nakladatelství Portál v roce 2019.

Knihu si můžete objednat na www.obchod.portal.cz.

Napsal/a: Michaela Tomková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist