Recenze: Rozumí koza petrželi?

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Ráda bych čtenářům představila knihu s názvem Rozumí koza petrželi? a další „TOSEJENTAKŘÍKÁ“. Její autorkou je paní logopedka PhDr. Renata Škaloudová, která má bohatou lektorskou i publikační činnost. Vtipné ilustrace vytvořil známý český filmař Pavel Koutský. Knížku vydalo nakladatelství Portál.

Knihu jsem si vybrala záměrně. Mám dvě děti; sedmiletého Toníka a čtyřletého Vašíka. Starší z chlapců má od ledna 2018 diagnostikován Aspergerův syndrom a ADHD. Spousta věcí, které jsou pro nás „normální“ lidi zcela běžnou záležitostí, je pro něho hůře srozumitelná. Bere všechno doslova a jen těžko chápe různá úsloví, přísloví nebo přirovnání. Proto jsem zajásala, když jsem našla knihu s titulem Rozumí koza petrželi? a další „TOSEJENTAKŘÍKÁ.“ Věřila jsem, že usnadní synovi pochopit jednu ze záhad českého jazyka, kterou frazémy bezesporu jsou.

Vysvětlit dítěti, a to nemám na mysli pouze „jiné“ dítě, význam určitého úsloví, může být někdy nelehkým úkolem. Věřila jsem, že tato knížka mi bude dobrým pomocníkem i rádcem. Nemýlila jsem se. Autorka v knize popisuje celkem 28 frazémů, tj. úsloví, které lidé běžně používají během řeči. Já např. občas „skočím někomu na špek,“ nebo „slyším růst trávu.“ Toníček mívá někdy „obě ruce levé,“ nebo má školky „plný brejle,“ a Vašíček zase „chodí kolem horké kaše,“ když se má k něčemu přiznat.

Autorka vysvětluje vybrané frazémy pomocí 28 příběhů. Jejich hlavními hrdiny jsou desetiletá dvojčata Tomáš a Bára a jejich rodiče; tatínek spisovatel, maminka učitelka češtiny. Děti se díky zvláštnímu vyjadřování dospělých dostávají do ošemetných situací, na jejichž konci čeká vysvětlení významu konkrétního úsloví.

Názor mých dětí

Dětem se na knížce líbí hlavně vtipné ilustrace. Z příběhů je nejvíce zaujaly Klika, Jde to jako po másle, Z bláta do louže a Chytat za slovo. Starší syn si rád v knížce listuje i sám. Příběh, který si chce přečíst, si vybírá hlavně podle kreseb. Ochotně to pak spolu probíráme a hledáme další příklady něčeho, co se jen tak říká.

Ačkoli je kniha určena dětem od 10 let, je napsána tak, že ji moji chlapci chápou bez potíží i přes svůj nízký věk. Osobně se domnívám, že kniha je naprosto skvělá a splňuje svůj úkol – prakticky a jednoduše vysvětluje význam vybraných úsloví a obohacuje slovní zásobu dětí i dospělých. Je dobrou pomůckou do hodin českého jazyka.

Knihu nedoporučuji číst v MHD. Je silně smíchopudná, takže pokud se neumíte smát potichu, raději ji čtěte doma nebo ve své zahrádce.

Rozumí koza petrželi?     

Autorka: Renata Škaloudová

Ilustrace: Pavel Koutský

Počet stran: 112

Pro děti od 10 let.

Vydalo nakladatelství Portál v roce 2019.

Knihu si můžete objednat na www.obchod.portal.cz.

Napsal/a: HankaManka

Toto taky stojí za přečtení!

V jakých lázních vám zajistí hlídání pro děti?

Touží vaše srdce po lázních, ale říkáte si, že děti jsou pořád ještě malé, tak vám nezbývá než o

Čtu dál →

Dětský svět v zahradě? Vsaďte na bunkr, hmyzí hotel nebo malé hřiště

Hledáte recept, jak děti vylákat na zahradu, aby se vydováděly na čerstvém vzduchu a měly jste je přitom na

Čtu dál →

Půjčku vyřídíte pomocí textové zprávy na mobilním telefonu

SMS půjčka je jeden z finančních produktů, který vám dokáže vyřešit nepříjemnou situaci s financemi. Pokud máte nečekané finanční

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist