Recenze: Grafomotorika

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Každý předškolák to zná ze školky. Grafomotorické cvičení děti dělají určitě každý den. Možná si říkáte, že doma už není třeba cvičit, ale hravou formou budou chtít děti plnit úkoly i doma, a to i ti, které to nebaví.

Ve školce máme pár dětí, kteřé nechtějí nic dělat, ale protože už patří mezi ty větší děti, je třeba více dbát na pomalou přípravu na zápis do školy. Napadlo mě vzít do školky knihu Grafomotorika – Slečno i kluku rozcvičuj si ruku. Když jsem viděla, jak to syna doma velice baví, řekla jsem si, že publikaci vezmu i do školky a některé cvičení jsem nakopírovala. Autorkou je Helena Uhlířová. Publikaci vydalo nakladatelství Grada, má 64 stran a je určena pro děti od 5 let.

Do rukou se mi dostala publikace určená pro předškoláky, kterou využijete nejenom doma, ale i jako pedagogové ve školce. Knížka hravou formou pomocí rozcvičovacích a uvolňovacích cviků dětem usnadní přípravu na zápis do školy. Rozcvičovací a uvolňovací cviky jsou doplněné básničkami, které krásně rytmizují pohyb ruky. Jde o zábavné propojení pohybu ruky s řečí. Cviky mají za úkol procvičení a zdokonalení jemné motoriky a grafomotoriky. Je třeba říct, že přestože je sešit určen pro děti od 5 let, doporučila bych ho i na prvním stupni. Doma z této publikace dělá úkoly i starší syn, který si před psaním DÚ pomocí některých cviků nejprve uvolní ruku. Básničku si čte sám. 🙂 Pracovním sešitem vás doprovází veselé, barevné a přitom velice jednoduché obrázky a básničky. První 4 strany obsahují více básniček najednou, protože si tady nejprve děti trošičku rozcvičí ruce.

duben 2016 001duben 2016 002duben 2016 003

Má děti někdo potuchu,
že kreslit kruhy do vzduchu
je rukám milé cvičení?
Zkuste, jistě to ocení.

Pak už stačí vzít do ruky tužku a pustit se do úkolů. Na levé straně v horní části strany je veršovaná básnička, ukázaný uvolňovací cvik, barevný obrázek a místo, kde děti pokračují v procvičování. Pravá strana je také určena k procvičování. Děti tak mají spousu místa, kde si zadaný úkol mohou procvičovat. Básničky jsou jednoduché, a děti se je tak velice rychle naučí říkat s vámi.

Lidská ruka je nejdokonalejší nástroj. Jenže než se do takévé podoby vypracuje, nějaký čas to trvá. A to jak ve vývoji celého rodu, tak i ve vývoji každého jednotlivce. Úchop tužky stojí na samotném vrcholu tohoto dlouhého vývoje. A od nezaměřeného čmárání po zcela cílené vedení, je výsledkem předem zamyšlený tvar, např. písmenko.

duben 2016 004duben 2016 005duben 2016 006

Jak to dopadlo s dětmi ve školce?

Dětem se úkoly a básničky velice líbí, během dne si uděláme chvilku, kdy si tyhle cviky sami dělají. Některé básničky už znají zpaměti a tak od stolečku slyším jak si je říkají. Také doma si úkoly kluci dělají. Předškoláček s nadšením, starší s remcáním, ale podle paní učitelky je cvičení vhodné i pro něho. Takže předškoláci a školáci :

Do třetice zamáváme
tátovi a mamince.
Do práce se potom dáme,
půjde nám to lehýnce. 🙂

758619Publikace pomůže předškoláčkům hravou formou a cíleným pohybům ruku uvolnit, rozepsat a dětem poznat jejich možnosti.

Knihu Grafomotorika – slečno i kluku, rozcvičuj si ruku vydalo nakladatelství Grada a objednat si ji můžete zde.

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Nevítaní hosté v ústní dutině

Malé oválné vřídky trápí až 25 % populace. Objevují se v ústech nečekaně, ale ti z vás, kteří se s afty

Čtu dál →

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist