Recenze: Dubánci – příběhy jednoho roku

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Dubánci. Milé a přátelské bytosti, které můžete potkat v každém lese, kde roste i nějaký ten dub. Pokud nevíte, jak vypadají, zalistujte si knihou Dubánci – příběhy jednoho roku, kterou vydalo nakladatelství CPress. Autory jsou Leona Šťastná a Slávek Rydval. Ilustrace doplnil a nafotil Petr Václavek. Kdo Dubánci jsou? Jak vypadají? Kde je najdeme?

To je jen pár otázek, které mi děti položily hned, když knihu uviděly. Na všechny tyto otázky se jim vzápětí dostalo odpovědi. Hned v úvodu knihy se děti dozvídají, odkud Dubánci pochází a kde se s nimi autoři seznámili.

A jelikož sami často chodíme do lesa, děti hned věděly, že si domů už přinesly i nějaké ty čepičky, které patří právě Dubánkům.

Kniha je rozdělena do 14 kapitol. Úvod, kde se dozví právě to, kdo ti Dubánci vlastně jsou a kde se vzali. Následuje 12 kapitol podle měsíců v roce, aby se čtenář seznámil s tím, co kdy Dubánci prožívají. A pak jedna bonusová kapitola, která potěší zejména dospělé. Tu Vám popisovat nebudu, připravila bych Vás totiž o překvapení a úsměvné chvilky.

Autor knihy Petr se s těmito malými bytostmi seznámil moc krásně.  Nechtělo se mu vstávat, počasí nic moc, ale ranní kávu by si dal tak rád. „Kéž by se mi samo uvařilo kafe.“ zamumlal z polospánku. Pod jeho postelí si v tu chvíli hráli – hádejte kdo? Ano, ano. Dubánci. A rozhodli se, že mu přání splní a … vlastně i něco navíc. Připraví mu selou snídani. No ale dokážete si představit, jak si takový malý Dubánek poradí s rychlovarnou konvicí, nožem na krájení chleba apod.? Naštěstí si umí pomáhat a pracovat jako tým. Uvařili kávu s mlékem tak, jak ji má Petr rád. Ukrojili krajíc chleba a potřeli jej máslem a medem. Co na tom, že kafe, máslo i med měl Petr všude. Kdo by si takové příjemné ranní překvapení nepřál?

Pak se s Dubánky seznámili i Leona a Slávek, chodili za nimi do lesa, poslouchali jejich vyprávění a řekli, že o nich napíší knihu.

Příběhy jsou čtivé a dlouhé tak akorát. Čtenáře zaujmou. Na úvod každé kapitoly je také kratičká básnička.

Kniha má jediné malé „mínus“. Pokud si ji pořídíte za nepříliš příznivého počasí, těžko dětem vysvětlovat, že zrovna teď nemůžete jít do lesa hledat Dubánky. Každopádně děti se už těší, kdy si nějaké ty Dubánky najdou.

Co bych ještě vyzdvihla a ráda na to upozornila – knihou to nekončí. Další osudy Dubánků totiž lze sledovat i na internetu, kde najdete i videa (www.dubanci.cz), nebo si můžete pořídit také třeba kalendáře, pohlednice či trička – jak jinak než s našimi malými kamarády Dubánky.

Pokud s dětmi rádi chodíte do lesa a chcete si tyto chvilky ještě zpříjemnit, rozhodně knihu doporučujeme.

O tuto knihu můžete na portálu Vašeděti.cz soutěžit do 12.5.2017.

Dubánci – příběhy jednoho roku  

Autoři: Leona Šťastná a Slávek Rydval

Ilustrace: Petr Václavek

120 stran, pro děti od 4 let

Vydalo nakladatelství  CPress v dubnu 2017.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Kniha plná nádherných ilustrací, které kazí její textový obsah. Podivné příběhy psané jazykem nějakých teenagerů. Veliká škoda, jak by řekla babička nebe (ilustrace) a dudy (příběhy).

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist