Recenze: Srdce smečky

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

S dcerou jsme si k recenzi vybraly knihu Bobbie Pyronové Srdce smečky z nakladatelsví CPress. Mě osobně zaujala už anotací, i když skutečnost předčila má očekávání. Hrdinou je pětiletý chlapec, který svýma dětskýma očima vidí věci, co by žádné dítě vidět nemělo a nechtělo, kdyby mělo na vybranou.

Zrovna tak spoustu zážitků by si chlapec jistě rád nechal ujít, kdyby mohl. Shodou krutých okolností se ocitá v okrajových ulicích ruského „města“ bez matky, bez domova a prakticky bez jakékoli podpory někoho z dospělých. Stává se z něj malý bezdomovec, který každý den řeší, co bude jíst a kde bude spát, aby nezmrzl nebo aby se mu něco nestalo.

Zjišťuje, že při tomto způsobu života lidé ztrácejí své dobré lidské vlastnosti, a tak se nakonec cítí nejlépe obklopený smečkou psů ve zvláštní symbióze. On jim pomáhá shánět jídlo, oni ho chrání před zimou, zlými nebo domněle zlými lidmi i dalšími dětmi jako je on, ale i staršími a krutějšími. A pod ochranou psů se mění z maminčina „Mišky“ v drsného „malého muže“, co si troufne i na divočáka.

Dceři se kniha nelíbila. Sama ji zhodnotila jako „nudnou“, dočetla jen asi do poloviny. Mně osobně nudná nepřipadala, zdá se mi, že děj má spád, místy ale skoro až moc. Neznám situaci dětských bezdomovců v Rusku, tomuto chlapci se ale postupně děje tolik zlých věcí… Možná to je jeden ze skutečných důvodů, proč se dceři kniha špatně četla. Průměrnému českému dítěti se s hrdinou knihy nikdy nepodaří ztotožnit.

Zdá se mi také vhodnější až pro starší děti – myslím, že doporučený věk „od 10 let“ je pro tuto knihu příliš nízký. O takových krutostech se dítěti na prvním stupni základní školy musí číst velmi obtížně. Rozhodně se mi knížka nezdá vhodná k večernímu čtení před usnutím, nejen dětem s bujnější fantazií by se pak mohlo špatně spát. Nutno dodat, že v knize najdeme i dojemnější pasáže a obranou vylíčených krutostí může být i závěrečná poznámka autorky, že děj vychází ze skutečných událostí.

Kniha je prakticky bez ilustrací. Pouze k odlišení první a druhé části slouží obrázek temného lesa, který dokresluje celkově temnou atmosféru knihy. Autor této ilustrace není výslovně uveden, stejně tak ani autor obálky.

Srdce smečky                                        

Autorka: Bobbie Pyronová

280 stran, pro děti od 10 let

Vydalo nakladatelství  CPress v únoru 2017.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

Napsal/a: Konipas

Toto taky stojí za přečtení!

Oslaďte si život s přírodními sladidly

Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o svoje zdraví a záleží mu na tom, co jí, už určitě na

Čtu dál →

Tipy na dárek pro děti i maminky

Čas Vánoc se blíží přímo mílovými kroky a vy si možná začínáte lámat hlavu nad tím, co nadělit novopečené

Čtu dál →

Jak si udržet dobrou náladu v předvánočním shonu

Vánoce jsou za rohem, z televize, novin, rádia i obchodů se na nás valí zprávy o tom, že bychom se

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist