Recenze: Dobrodružné výpravy do minulosti – Karel IV.

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy, Příběhy pro děti

Možná si budete myslet, že berete do rukou knihu, která bude popisovat život Karla IV. se všemi fakty: co, jak, kdy… Ale tak to není. Pojďme si představit knihu Dobrodružné výpravy do minulosti – Karel IV. autorů Veroniky Válkové a Petra Kopla, kterou vydalo nakladatelství Albatrosmedia

Báře se ten dům moc nelíbil. Přestěhovat se ze známého prostředí, pryč ze školy, od kamarádů – to není pro dvanáctiletou dívku jednoduchá věc. Co jí toto nové místo přinese? Při průzkumu domu Bára objevila rozsáhlou půdu a zjistila, že nejenže už tam někdo bydlí, ale také je plná zajímavých věcí. Ve staré truhle objevila starou těžkou knihu nadepsanou nezvyklým písmem:  Atlaff  hjstorjcky  a tím to všechno začalo…

Jak už název knihy napovídá, nebude to jen tak obyčejný atlas. S jeho pomocí se Bára ocitne ve středověku na královském hradě, kde zažije nečekaná setkání a dobrodružství.

IMG_20160523_202401

Knihu jsem četla většinou dceři, která chodí do 3. třídy ZŠ, já. Je napsána velmi čtivě nejen pro dětského čtenáře, ale i já jsem se těšila na další večerní čtení a odolávala pokušení číst dopředu. Kniha nastiňuje, jak se žilo na středověkém hradě, jaké byly zvyklosti, rodinné vztahy, jemně podsouvá historická fakta, ale zároveň je i zábavná, např. když třeba Bára řeší otázku:

Kam na hradě na záchod?

Jsou zde pasáže, kdy dcera s hrdiny soucítila, smála se nebo byla napnutá, jak to bude dál.

Děj je zasazen do období Karlova brzkého mládí, kdy ještě netušil, co všechno ho v životě čeká. Pro děti je zde vyobrazen ne jako významná osoba našich dějin, vážený král a císař s mnohými zásluhami, ale že i Karel IV. byl kdysi kluk se svými radostmi i starostmi, že jeho život nebyl ani v dětství jednoduchý a že už v brzkém mládí byl moudrý a velmi „dospělý“.

IMG_20160523_202656

Knihu bych doporučila dětem asi od 8 – 9 let, dobré by bylo, kdyby už věděly, kdo to vlastně Karel IV. byl. Ale věřím, že ani dospělí, pokud ji budou svým dětem číst, se nudit nebudou. Kniha má 163 stran, ale pokud by byla 2x delší, četly bychom ji rády dál. Má pevnou vazbu bez přebalu, což je fajn. Dle dcery by jen mohla mít více obrázků. Těch je tam opravdu poskrovnu a jsou jen černobílé. Kniha dceru inspirovala – tak jako Báru na konci knihy – k vyhledávání více informací o Karlu IV. Až se o něm budou učit v příštích letech ve vlastivědě, jistě už na něho bude pohlížet úplně jinak.

8e32447b38a0a40e7e703bc0c2a53061Knihu vzala dcera do školy a nyní ji čte paní učitelka celé třídě.

Zjistily jsme, že autorka Bářiných „výprav do minulosti“ napsala více a protože tato nás velmi bavila, už jsme objednaly i další.

Knihu Dobrodružné výpravy do minulosti – Karel IV. vydalo nakladatelství Albatrosmedia a zakoupit si ji můžete zde.

Napsal/a: EE

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist