Recenze: Deník vodnice Puškvory

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Knížka Ivony Březinové Deník vodnice Puškvory z nakladatelství Albatros zaujala dceru i mne na první pohled. Jak už název napovídá, jedná se o deník vodnické holky Puškvory Stýblové. Při četbě se seznámíme s celou její rodinou, v deníku řeší sourozenecké vztahy, kamarády ze školy apod. Navíc se svěřuje se svými starostmi, které se týkají velké životní změny.

Po prázdninách totiž Puškvora nastupuje do běžné „suchozemské“ základní školy, dosud chodila do vodnické, a tak nám v deníku odkrývá i přípravy na tuto novou životní etapu. Protože deník končí začátkem září, je zde i nastíněno, jak se tato změna prostředí daří. Pro zajímavost se také z knížky dozvídáme, jak zacházejí vodníci ve skutečnosti s topícími se lidmi a k čemu vodníkům slouží hrnečky s pokličkami.

Dcera se ke knize vyjádřila jen slovy „je to zajímavé čtení“, bohužel už nedokázala říct, čím přesně ji kniha zaujala – pořád opakovala „tím, že je to vodnice“. Já se domnívám, že se jí kniha dobře četla – každopádně měla dočteno dříve než u jiných knih a na rozdíl od nich jsem jí čtení této nemusela připomínat, četla i „sama od sebe“, což je jeden z mých rodičovských snů.

Rychlost i spontánnost čtení připisuji jak věku hlavní hrdinky, tak deníkové formě – jsou to kratší uzavřené celky, takže je snadné čtení přerušit a znovu navázat, a pak: leckdo si rád přečte cizí deník, že? Rozhodně je knížka čtivě napsaná, řekla bych, že i pro rodiče, pokud chtějí nahlédnout. V Puškvořině deníku se totiž setkáme mimo jiné se zajímavými novotvary – např. „ouklej“ jako „OK“, resp. významovými posuny některých slov – např. dopadlo to „mokře“ místo „dobře“. Tím se podle mého názoru text stává hravějším a troufám si říct, že by pobavil i dospělé – třeba při večerním předčítání, pokud by o ně děti stály.

V neposlední řadě je nutné zmínit veselé ilustrace Lucie Dvořákové, celé laděné „stylově“ převážně do zelené a modré barvy.

Z rodičovského hlediska je zajímavý i přiložený pracovní sešit, díky němuž si rodič může zkontrolovat, zda dítě čtenému textu dostatečně porozumělo a některé úkoly dokonce nenápadně navazují na učivo českého jazyka. Takže tak trochu Komenského „škola hrou“, a to se určitě hodí.

Kniha je určena pro čtenáře od 7 let, díky kratším textům je vhodná i pro začínající nebo nepříliš zdatné čtenáře (tady musím upozornit, že použité písmo má menší velikost než knížky pro úplně začínající čtenáře mívají), trochu mladším dětem by mohla být předčítána a i předčítající dospělí by si na ní podle mého názoru našli to své.

Deník vodnice Puškvory                                   

Autorka: Ivona Březinová

Ilustrace: Lucie Dvořáková

80 stran + 16 stran příloha, pro děti od 7 let

Vydalo nakladatelství  Albatros v listopadu 2016.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

Napsal/a: Konipas

Toto taky stojí za přečtení!

Recepty pro děti – aneb vařte se svými dětmi!

Máte neposedné děti a přemýšlíte, čím byste je zabavili? Vpusťte je do své kuchyně! Možná pro vás bude překvapením,

Čtu dál →

[Soutěž] Heidi, děvčátko z hor

Tentokrát si představíme 3 retro knihy z kolekce Cesta časem s Albatrosem, která vyšla při příležitosti oslav 70. let výročí nakladatelství

Čtu dál →

Pro dítě vybírejte pouze bezpečné plavecké pomůcky

S nadcházející letní sezónou je nutné vybrat nejen krásnou dovolenou u vody, ale také kvalitní plavecké pomůcky pro vaše děti.

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist