Recenze: Deník vodnice Puškvory

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Knížka Ivony Březinové Deník vodnice Puškvory z nakladatelství Albatros zaujala dceru i mne na první pohled. Jak už název napovídá, jedná se o deník vodnické holky Puškvory Stýblové. Při četbě se seznámíme s celou její rodinou, v deníku řeší sourozenecké vztahy, kamarády ze školy apod. Navíc se svěřuje se svými starostmi, které se týkají velké životní změny.

Po prázdninách totiž Puškvora nastupuje do běžné „suchozemské“ základní školy, dosud chodila do vodnické, a tak nám v deníku odkrývá i přípravy na tuto novou životní etapu. Protože deník končí začátkem září, je zde i nastíněno, jak se tato změna prostředí daří. Pro zajímavost se také z knížky dozvídáme, jak zacházejí vodníci ve skutečnosti s topícími se lidmi a k čemu vodníkům slouží hrnečky s pokličkami.

Dcera se ke knize vyjádřila jen slovy „je to zajímavé čtení“, bohužel už nedokázala říct, čím přesně ji kniha zaujala – pořád opakovala „tím, že je to vodnice“. Já se domnívám, že se jí kniha dobře četla – každopádně měla dočteno dříve než u jiných knih a na rozdíl od nich jsem jí čtení této nemusela připomínat, četla i „sama od sebe“, což je jeden z mých rodičovských snů.

Rychlost i spontánnost čtení připisuji jak věku hlavní hrdinky, tak deníkové formě – jsou to kratší uzavřené celky, takže je snadné čtení přerušit a znovu navázat, a pak: leckdo si rád přečte cizí deník, že? Rozhodně je knížka čtivě napsaná, řekla bych, že i pro rodiče, pokud chtějí nahlédnout. V Puškvořině deníku se totiž setkáme mimo jiné se zajímavými novotvary – např. „ouklej“ jako „OK“, resp. významovými posuny některých slov – např. dopadlo to „mokře“ místo „dobře“. Tím se podle mého názoru text stává hravějším a troufám si říct, že by pobavil i dospělé – třeba při večerním předčítání, pokud by o ně děti stály.

V neposlední řadě je nutné zmínit veselé ilustrace Lucie Dvořákové, celé laděné „stylově“ převážně do zelené a modré barvy.

Z rodičovského hlediska je zajímavý i přiložený pracovní sešit, díky němuž si rodič může zkontrolovat, zda dítě čtenému textu dostatečně porozumělo a některé úkoly dokonce nenápadně navazují na učivo českého jazyka. Takže tak trochu Komenského „škola hrou“, a to se určitě hodí.

Kniha je určena pro čtenáře od 7 let, díky kratším textům je vhodná i pro začínající nebo nepříliš zdatné čtenáře (tady musím upozornit, že použité písmo má menší velikost než knížky pro úplně začínající čtenáře mívají), trochu mladším dětem by mohla být předčítána a i předčítající dospělí by si na ní podle mého názoru našli to své.

Deník vodnice Puškvory                                   

Autorka: Ivona Březinová

Ilustrace: Lucie Dvořáková

80 stran + 16 stran příloha, pro děti od 7 let

Vydalo nakladatelství  Albatros v listopadu 2016.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

Napsal/a: Konipas

Toto taky stojí za přečtení!

Nevítaní hosté v ústní dutině

Malé oválné vřídky trápí až 25 % populace. Objevují se v ústech nečekaně, ale ti z vás, kteří se s afty

Čtu dál →

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist