Jaké nebezpečí hrozí dětem v ložnici a dětském pokoji?

Rubrika: Domácnost a bydlení

Ráda bych navázala na loňský článek Dítě v kuchyni, kde jsem psala o nebezpečích, která zde na dítě číhají. Dnes se zaměřím na dětský pokoj a ložnici.

Dětský pokoj

Na co si dát pozor v dětském pokoji? Hrozí vašemu dítku nebezpečí v jeho vlastním pokoji?

Začněme od kojence

Jak jste vybírali dětskou postýlku? Na co si u výběru dát speciální pozor?

  • U postýlky by příčky neměly být od sebe více než 6 centimetrů.
  • Lak či barva, použité na postýlce, by měly mít certifikát nezávadnosti.
  • Zkontrolujte, zda se na postýlce nevyskytují nějaké výčnělky či šroubky za které by se mohlo malé dítě zachytit kouskem oblečení.
  • Vyzkoušejte polohy postýlky.
  • Jakmile se vaše dítko v postýlce začne stavět, postýlka už musí být nastavena na nejnižší polohu – překontrolujte, že v této poloze dítko nemůže přelézt či přepadnout z postýlky.
  • Všechny části postýlky by měly být pevné a opravdu pevně sešroubované, nebude to totiž dlouho trvat a vaše dítko bude v postýlce hopsat a všemi špruclemi pořádně lomcovat.
  • Matrace v postýlce by měla být správné velikosti a určitě doporučuji prodyšný typ, u kterého nehrozí, že se dítko při překulení na bříško zadusí.
  • S dušením souvisí i hračky či polštáře, které nemají v postýlce co dělat.

Když už dítě leze

Jakmile začne dítě lézt po pokoji, máte skutečně o zábavu postaráno. Nejlépe se připravíte na nebezpečí, když si sami vlezete na všechny čtyři a po pokoji se rozhlédnete. Možná objevíte pro vás zatím netušený svět. Vše, co je menší než vaše pěst, odkliďte z dosahu dítěte. Dalším podobným trikem je, že cokoli projde ruličkou od toaletního papíru, je pro vaše dítě potenciálně nebezpečné.

Jak má vaše dítě uložené hračky?  Jako nejbezpečnější vidím látkové koše, do kterých se dítě nemůže zavřít či se jimi zadusit.

Připomínat, že velký kusový nábytek by měl být bezpečně přišroubován ke zdi je snad již zbytečné.

Ložnice

Pokud patříte mezi kontaktní rodiče a s miminkem spíte, máte dvě možnosti. Buďto si pořídíte kolem postele ohrádku. Takže vlastně budete spát v dětské postýlce, která má ovšem rozměry manželské postele. A nebo, na nějaký čas, manželskou postel zrušíte a budete mít matraci rovnou na zemi. V obou případech zamezíte pádu dítěte z postele, který by mohl být pro vaše dítě osudný.

Ale i když vaše ratolest spí ve svém vlastním pokoji, vaše ložnice může skýtat některá další nebezpečí.

  • Kde máte například uložené léky? Odložené platíčko aspirinu na nočním stolku vám může nepříjemně zavařit.
  • Nebo co takové nůžtičky z manikúry? Nezapomněli jste je někde v dosahu malých nenechavých ručiček?

Velkým nebezpečím pro děti jsou nezajištěná okna a malá investice do bezpečnostních pojistek se mnohonásobně vyplatí.

A když už jsme u těch oken  – rolety na oknech mějte bez šňůry. Nejen, že se vaše dítě nebude snažit tyto rolety strhnout, ale zároveň ani nebude mít šanci se na takové šňůře uškrtit.

PS: Možná to vypadá, že vaše dítě má jediný životní cíl a to je zabít se, nebo minimálně přijít ve vaší domácnosti k úrazu.

Tak to určitě není. Věřím, že je dítě inteligentní bytost a často jí, jako takové,  stačí projevit dostatek důvěry. Přesto je lepší nebezpečí v domácnosti eliminovat a dítě nechat zkoumat okolní svět bezpečně.

Toto taky stojí za přečtení!

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist