Recenze: Čurbes: Rukověť omylů a (ne)šťastných náhod

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Nový hit mezi dětmi, který podporuje přirozenou kreativitu a tvůrčí činnost. Sama autorka říká, že se nesnažila vytvořit významné literární dílo, nýbrž knihu, která je připraveným plátnem pro velký výbuch kreativity. A to doslova! Kniha Čurbes, jejíž autorkou je Keri Smithová, vychází v nakladatelství AlbatrosMedia/Cooboo a všech jejích 224 stran je plných zajímavých a kreativních úkolů.

Samotnou knihu můžeme brát jako svůj vlastní pokoj, jako místo, kde se můžeme vydovádět, místo, kde můžeme úplně všechno, co je jinak ve „skutečném světě“ zakázané.

Na každé straně této knihy nalezneme originální úkoly, díky kterým se všichni dokonale vyřádí a postupně z knihy vytvoří, jak už název napovídá, jeden velký čurbes.

IMG_0025

Každého na celém tvoření pravděpodobně zaujme něco jiného, technik ničení je opravdu spousta. Setkáme se zde s kousáním, škrábáním, žvýkáním, trháním, dupáním, házením, čmáráním i zakopáváním. Někteří odpůrci knihy tvrdí, že se zde děti učí neúctě ke knihám, já si naopak myslím, že pokud se jedná o cílené zničení knihy k tomu určené, tak se děti dostatečně vyřádí a nemají potřebu ničit knihy a učebnice ve škole. Autorka dává volnost dětské kreativitě a podporuje samostatnou tvůrčí činnost.

IMG_0028 IMG_0027

Jelikož je kniha určená především pro děti, zeptala jsem se na názor jedenáctileté Báry.

Co se ti na knize líbilo?

Na první pohled se mi moc líbilo zpracování obalu. Název je jakoby přeškrtanej a já po chvilce rozluštila, co tam bylo původně – aplikovaná elektrotechnika rukověť zapáleného elektrikáře.

Který z úkolů tě nejvíc zaujal?

Někam tuhle knížku zakopejte. Za tři dny ji vykopejte.

A už jsi ten úkol splnila?

Ještě ne, nechám si ho až na konec.

Je něco, co se ti na knížce nelíbí?

Na rozdíl od Destrukčního deníku (kniha od stejné autorky, pozn. redakce) jsou úkoly napsány jedním a tím samým malým písmem. Jinak v pohodě.

62162532_curbes-rukovet-omylu-a-nestastnych-nahod_400Knihu bych doporučovala až pro děti školního věku, aby byly schopné si samy přečíst jednotlivé úkoly. Není nic lepšího než dobrodružství z ničení knihy bez dozoru rodičů. Určitě je kniha vhodná nejen pro děti s výtvarným cítěním, ale pro každého, kdo se nebojí ničit.

Knihu Čurbes: Rukověť omylů a (ne)šťastných náhod můžete zakoupit zde.

Napsal/a: Šárka Hottmarová

Toto taky stojí za přečtení!

Těhotenství nemusí být jen nejkrásnějším obdobím v životě ženy

V současné společnosti jsou všechny významné životní události vnímané jako velký milník v životě a očekává se, že každý,

Čtu dál →

[Soutěž] Audiokniha Anička a cirkus

Dlouhou cestu na dovolenou si můžete v autě zpříjemnit třeba poslechem audioknihy. 3 tipy pro děti pro vás dnes

Čtu dál →

[Tvoření] Květina z proužků

Květina, kterou si dnes ukážeme, je velmi jednoduchá a zároveň variabilní. Můžete vyrobit několik variant podle toho, která se

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist