ŠVD: Škola, v níž nezvoní

Rubrika: Základní školy

Říká se, že zvyk je železná košile. Člověk si zvykne na řadu věcí, které mu nezpůsobují nějaké zvláštní obtíže. Stejné je to i s nezvoněním na naší základní škole. Nikdo z žáků ani učitelů už to neřeší. Nezvoní devět let, takže ani naši nejstarší žáci zvonění nepamatují.

Tenkrát byl největším, snad i jediným, propagátorem nezvonění náš pan ředitel. Jeho důvody byly tyto: žáci se naučí samostatnosti a zodpovědnosti, naučí se hlídat si čas. Dalším důvodem byla možnost učitelů natáhnout hodinu o minutku dvě bez rušivého zazvonění. Během času oběda se nám překrývají vyučovací hodiny (aby se děti vystřídaly v jídelně plynuleji), takže tam také nevyruší zvonění v nepatřičnou dobu. Hlavně na prvním stupni může učitel upravit čas, kdy hodinu skončí a začne – o pár minut.

Proběhla vlna protestů ze strany některých rodičů a zastupitelů města, ale vše brzy utichlo a už si nikdo ani nevzpomene. Jen sebou malinko trhneme, když se vyskytujeme na jiné škole a začne zvonit. Je to nezvyklý zvuk.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A jak to u nás po letech funguje v praxi? Zvonek neruší, to je fakt. Zbytek pozitiv… těžko říct. Žáci jsou samostatní a zodpovědní úplně stejně jako generace před nimi. Někteří víc, někteří méně, někteří vůbec. Na tom zvonek nic nezmění. Prodloužit malinko hodinu můžeme, dokonce ani žáci se proti tomu většinou neozvou. Ale nesmíme hodinu začínat později, to pan ředitel přísně hlídá. Takže se nějak vytratila jeho idea větší svobody. Na druhém stupni to stejně moc nejde, když děti mají každou hodinu jiného učitele. Pokud jim jeden prodlouží hodinu, okrádá je o přestávku, protože ten další musí přijít včas. Na prvním stupni by to šlo, ale pan ředitel hlídá začátky hodin i tam.

Dlouho jsem nad výhodami nezvonění nepřemýšlela, až teď při psaní článku. Pro nás učitele ve výsledku moc výhod nemá. A pro žáky? Možná jsou méně stresovaní. Možná si víc umí hlídat čas. Spíš je jim to celkem jedno, protože neznají tu druhou variantu, tedy školu, kde zvoní.

Zeptala jsem se paní učitelky Jitky, která učí na prvním stupni, jak by se jí líbilo, kdyby v jejich škole nezvonilo:

Zvonění je asi na zvyku. Člověk se naučí naplánovat si práci tak, že jede podle zvonění. Kolikrát se mi stane, že mrknu na hodinky, že jsme skončili, a zjistím, že zvoní třeba za minutu, že nám to krásně vyšlo. Naopak, když není dokončená práce, tak nás zvonění nezajímá a doděláme, co je potřeba. U malých dětí je stejně činnost ohraničená jejich pozorností, takže se jednotlivé činnosti střídají třeba po 10 minutách, max. třeba v prvouce jsme vydrželi sedět u obrázků třeba čtvrthodinky, když jsme je třídili. Delší časové úseky máme asi jen ve výtvarce a pracovkách, protože to je jiný pracovní rytmus.
Dost záleží i na temperamentu dětí – mám i takové, kteří takové řízení zvenčí potřebují, na zavolání nezareagují tak, jak je potřeba.
Dokud si člověk učí v jedné třídě celé dny, tak je svým způsobem pánem svého času a je limitovaný třeba jen rozvrhem tělocvičny, takže si klidně může den přeskládat dle potřeby. V momentě, kdy už všechny předměty neučí, ale učitelé se střídají, je už hodinama limitovaný.

Zbývá ještě dodat, že naše základní škola je v centru menšího města, má přibližně 460 žáků. V každém ročníku jsou dvě třídy, výjimečně se někdy objeví tři třídy v ročníku. Není to tedy rozhodně malá škola rodinného typu, na nichž se nezvonění objevuje častěji.

A jak to je u vás ve škole? Zvoní nebo nezvoní?

Napsal/a: Zbynula

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

  • Jarule

    Je fakt, že mnohdy zazvonění vyloženě naruší činnost, jindy (třeba po velké přestávce, kdy hromadně chtějí malošci na záchod už po 20 minutách), bych potřebovala krátkou přestávku dříve. Ráda pracuji v blocích a v projektech, kde je taky zvonění na obtíž…mě by prostě vyhovovalo přestávky přizpůsobit potřebám dané třídy – udělat si je, když se to hodí a nebýt omezena ani jasně daným začátkem další hodiny. Ale je jasné, že když třídu učí každou hodinu jiný učitel (většinou vyšší ročníky), tak to bez jasně stanoveného harmonogramu prostě nejde. 🙂

  • Pavluschka

    U nás ve škole nezvoní. Paní učitelka vezme flétnu a začne hrát písničku (na úplně první hodinu). Pro děti je to signál, že se mají přesunout z koberce do lavic a začít den uvítací říkankou.
    Máme spíše jiný problém: Vyučování začíná v 7:50 a někteří opozdilci vodí své děti na 8:00. Paní učilka na ně čeká a pak všem o to zkrátí velkou přestávku. Což se mi nelíbí.

  • Marinada

    U nás je „zvonění“ bezvadné – žáci z celé školy každoročně hlasují, která melodie to bude. Jeden rok to byla hudba z písničky „My jsme žáci z 3.B“ z Macha a Šebestové, letos je to skvělá rychlá písnička z mého mládí, ale to mládí už je tak daleko, že na název si nevzpomenu :o)
    Ale přetahuje se u nás taky a jelikož se na každou hodinu stěhují do jiné třídy, tak se pak kolikrát stihnou jen přesunout a na záchod nebo svačinu můžou zapomenout…

  • alena5

    Zbynulo,tak když jsem si přečetla jak to u vás funguje tak moc výhod v tom nezvonění nevidím,kdyby na nižším stupni nebyly hlídané začátky hodin tak by to bylo celkem fajn,ale pokud je přetažení hodiny na úkor přestávky-tak je myslím jedno jestli zvoní nebo ne.
    U nás zvoní klasicky,pravda když někdo stojí zrovna pod zvonkem tak se většinou lekne,protože je dost nahlas.Řekla bych že zvonění nikomu nevadí,děti co neumí ještě hodiny se podle něj řídí,zvlášť ráno před vyučováním-ví kdy ještě můžou být na chodbě a kdy už musí do třídy.Učitel když potřebuje tak hodinu o minutu dvě přetáhne i přes zvonek,nebo třeba na vyšším stupni při poslední dvouhodinovce,nebo odpoledkách hodiny spojí a jedou i přes přestávku a pak končí dřív a je jedno jestli zvoní nebo ne,jen u maturit se zvonek ve škole vypíná aby nerušil maturanty.Jo a v druhé budově je zvonek kde hrají melodie-mě příjde lepší,ale zase „zvoní“ déle než klasický zvonek

  • Pro Pavlínku: No, právě, je to nedomyšlené. Náš pan ředitel to původně myslel dobře, ale teď po letech nám z toho nějak vyplynulo, že stejně máme fungovat tak, jako by zvonilo, čili dodržovat přesn hodiny. Ale je fakt, že děti neprotestují, když končím o minutku dvě později. Snažím se to nedělat, jen když je to něco nutného.

  • danasi

    U nás zvoní. A jsme malá vesnická škola. Na každý ročník jedna třída a v některé třídě je jen 10 žáků.
    Paní učitelka, která učila Elišku v první a druhé třídě zvonění vůbec neřešila. A kolikrát končila klidně i 10-15 minut po výuce. A my, co jsme vyzvedávali děti jsme v zimě mrzli, v dešti mokli, jen při pěkném počasí to bylo jen zdlouhavé.
    A reptala i paní vychovatelka, protože udržet ostatní děti na malém prostoru šatny, aby čekali na opozdilou třídu, byl někdy nadlický úkol.

    Ve městě, kde jsme dříve bydleli měli také asi poslední rok docházky melodie, a mám dojem, že se tam hlasovalo, co kdy bude hrát.

  • Zbynulo, já to nějak nechápu – protáhnout do přestávky můžete, ale začít pozděj ne – tzn., že dětem zkrátíte přestávku? Že nemají přestávku dejme tomu 8.45 – 8.55h, ale jen 8.48 – 8.55 h? To mi nějak nedává smysl… to ti starší asi musí už vnímat a řvát jako tygři, ne?

    Jinak u nás taky normálně zvoní. Jsem na to zvyklá, též si organizuji práci tak, aby to vyšlo, když nevyjde, doděláme po přestávce, zbytečně do přestávky moc nepřetahuju.

  • Králíček4

    U nás zvoní úplně klasicky a asi čím hlasitěji,tím lépe,je to slyšet i přes okna ven 🙂

  • Jarmuschka

    Ve škole mých dětí nezvoní, místo toho hrají pohádkové filmové písničky.
    Mají tak nějak „tematicky“ – na začátku (nebo na konci) páté hodiny hraje „Pátá právě teď odbyla“…
    Holky si to pochvalují.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist