Projekt MŮJ NOVÝ ŽIVOT se představuje

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Od 13. dubna do 6. května 2012 probíhá v prostorech Staroměstské radnice v Praze ojedinělá výstava fotografií přední české fotografky Kamily Berndorffové MŮJ NOVÝ ŽIVOT, která je věnovaná všem dětem žijícím s onkologickým onemocněním. Cílem výstavy je zejména odtabuizovat problematiku dětské onkologie ve společnosti, informovat veřejnost o výrazném zlepšení léčebných výsledků a upozornit na nutnost včasné návštěvy lékaře v případě příznaků, které mohou znamenat onkologické onemocnění.

Výstava je svým pojetím a formou v České republice naprosto jedinečným počinem. V jejím rámci je ke shlédnutí celkem 55 velkoformátových fotografií rozdělených do pěti tématických cyklů: modeling, malovací den, doma s rodinou, sny a záliby, tábor. „Chtěli jsme na fotografiích zachytit děti jinak, než jaká je většinová představa společnosti o jejich životě s nemocí. Prostředí kliniky je samozřejmě neodmyslitelnou součástí jejich příběhu, nicméně nemocné děti pokračují v životě se svou rodinou v prostředí domova, mají své koníčky, záliby a sny, představy o budoucnosti a velké plány. Mnoho z nich si po uzdravení našlo nový životní cíl a způsob realizace svých tužeb. Smyslem fotografií je zachytit všechny tyto okamžiky,“ říká fotografka a autorka výstavy MŮJ NOVÝ ŽIVOT, Kamila Berndorffová.

„Více než rok jsme pracovaly s Kamilou Berndorffovou na fotografiích, které dokumentují život dětí v průběhu onkologické léčby i po ní,“ říká MUDr. Lucie Cingrošová, lékařka Kliniky dětské hematologie a onkologie FN Motol a autorka projektu MŮJ NOVÝ ŽIVOT. „Chtěli jsme široké veřejnosti představit problematiku dětské onkologie netradiční formou a pozitivním pohledem, který bude reflektovat současný stav medicíny a velkou úspěšnost okologické léčby u dětí a dorostu,“ dodává Lucie Cingrošová.

Výstava MŮJ NOVÝ ŽIVOT je po celou dobu otevřena pro veřejnost zdarma, respektive za dobrovolné vstupné a je hlavní aktivitou širšího stejnojmenného projektu, který si klade za cíl přispět k integraci onkologicky nemocných dětí zpět do společnosti, zvýšit jejich psychický komfort v období léčby a tím napomoci k jejich rychlejšímu uzdravení. V neposlední řadě projekt MŮJ NOVÝ ŽIVOT informuje veřejnost o výrazném zlepšení léčebných výsledků dětských nádorů.

„V rámci projektu jsme připravili řadu aktivit pro naše dětské pacienty, ale také akce pro širokou veřejnost,“ říká MUDr. Lucie Cingrošová, lékařka a autorka projektu MŮJ NOVÝ ŽIVOT. „Po celou dobu výstavy budeme například pořádat komentované prohlídky pro žáky základních a středních škol, na kterých chceme s mladými lidmi o problematice onkologických onemocnění otevřeně hovořit a informovat je o všech rizicích spojených podceněním příznaků, které mohou znamenat nádorové onemocnění. Pro naše pacienty máme připravené zážitkové programy, například návštěvu ranče, botanické a zoologické zahrady, let balonem, projížďku sportovními vozy a spoustu dalších aktivit,“ říká Lucie Cingrošová.

Unikátní výstava fotografií MŮJ NOVÝ ŽIVOT je ke shlédnutí na Staroměstské radnici v Praze ve dnech od 13. dubna do 6. května 2012.


O projektu MŮJ NOVÝ ŽIVOT

Projekt MŮJ NOVÝ ŽIVOT vznikl na jaře 2010 na základě iniciativy dětské onkoložky MUDr. Lucie Cingrošové a umělecké fotografky Kamily Berndorffové, jejichž společným záměrem bylo představit laické i odborné veřejnosti děti léčené pro zhoubný nádor. Cílem projektu MŮJ NOVÝ ŽIVOT je nabourat zažité předsudky společnosti o zoufalství a beznaději onkologicky nemocných dětí a upozornit na nutnost včasné návštěvy lékaře v případě příznaků, které mohou znamenat onkologické onemocnění a prevence jeho pokročilého stadia.

O Kamile Berndorffové

Fotografka, publicistka a cestovatelka, jejíž umělecké fotografie dokumentují obyčejné lidi neobyčejným způsobem. Má za sebou desítky samostatných i kolektivních výstav, ocenění v soutěži Czech Press Photo 2007 a 2009. Publikuje a přednáší o svých cestách, především do Indie. Spolupracuje s cestopisnými časopisy a Českým rozhlasem.

Více o projektu MŮJ NOVÝ ŽIVOT na www.mujnovyzivot.com
Podpořte nás na www.facebook.com/mujnovyzivot

Napsal/a:

Toto taky stojí za přečtení!

Nevítaní hosté v ústní dutině

Malé oválné vřídky trápí až 25 % populace. Objevují se v ústech nečekaně, ale ti z vás, kteří se s afty

Čtu dál →

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist