Kamarádka dětí i rodičů

Rubrika: Filmy, hudba, divadlo pro děti

Včelka Mája, která je spolu s Vilíkem hlavní postavou stejnojmenného kresleného seriálu, nyní vychází na DVD v produkci Intersonic.

Osud včelky Máji se začal psát před sto lety, v roce 1912. Onu známou postavičku stvořil německý autor Waldemar Bonsels, který v dětské knize Dobrodružství včelky Máji shrnul své zážitky z cesty po Indii. Po jeho vyprávění několik let po jeho smrti sáhla německá televize, která ve spolupráci s Japonskem, Kanadou a Rakouskem dala základ více jak sto dílnému populárnímu seriálu.

Zahraniční původ nezapomenutelné včelky Máji zřejmě většina diváků přehlédne, neb na začátku i na konci jsou upoutáni českou písní, kterou stejně jako verzi německou a slovenskou nazpíval Karel Gott. Slova jí dal Zdeněk Rytíř a hudbu k písni i celému seriálu složil Karel Svoboda. Hlas pak včelce Máje propůjčila Aťka Janoušková, lučnímu koníkovi Boris Rösner, Vilíkovi Milan Stehlík a myšáku Alexandrovi Stanislav Fišer. Scénář je z pera Marty Murphy, režisérem byl Eberhard Storeck.

Na prvním DVD diváky čekají tři příběhy. První z nich, Jak se Mája narodila, seznámí malé i velké diváky s kladením vajíček, s líhnutím malých včelek. Jednou z nově narozených je právě Mája, která hned po narození atakuje tetu Kasandru, učitelku malých včelek, spoustou dotazů. Kamarád Vilík, který ve škole už dvakrát propadl, to pak komentuje, že z Májiných dotazů už tetu Kasandru bolí hlava. Mája je zvídavá a neposlušná, Vilík spíše pohodový lenoch.

Druhý příběh, Mája se učí létat, začíná rojením. Během něj v úlu teplem začnou tát plástve a do chlazení se zapojí i Mája s Vilíkem. Na první létání se Mája moc těší, Vilík z něj má ale strach. Dozvíte se, jak se Mája snažila vyléčit Vilíkův strach a jak byla úspěšná při prvním sběru medu. Během výuky venku načerpala neposlušná včelka spoustu zkušeností.

V třetí kapitole, Včelka Mája a vážka, se Mája za pokus o útěk z úlu dostane do vězení. Vilík ji ale osvobodí a Mája prchne z úlu. Setká se tak poprvé s vážkou i vodními živočichy, kteří by ji mohli sníst. S vážkou si vzájemně zachrání život. Poučí se Mája ze své nerozvážnosti v dalších dobrodružstvích?

Na druhém DVD zachrání v kapitole Mája u mravenců hlavní hrdinka oddíl mravenců, kteří plují po řece na listu a ztratili bidlo. Co si vybere včelka za odměnu? To se dozvíte právě v tomto příběhu. Mája ráda poznává svět a ráda by poznala člověka. Setká se s ním díky Machovi, mouše domácí, v druhé kapitole Mája a moucha. Jak dopadne Májino seznamování s lidmi? Vybuduje si respekt k lidem anebo je bude považovat za své přátele?

Poslední příběh druhého DVD se jmenuje Mája a pavoučice. Mája se v něm seznamuje s paní nosatcovou a zjistí, jak se dělá kolébka pro jejich miminka. Májina statečnost nezná hranic a nabídne se jako rukojmí pavoučci, aby osvobodila paní nosatcovou. Bude Máje její láska ke všem jejím kamarádům osudná?

S dobrosrdečností malé Máji i jejím nasazením za život nejen svůj se setkáte i na třetím DVD. V první příběhu, Požár v lese, uvidíme bojovat nejen hmyz, ale i další obyvatele lesa s ohněm. Plamenů chce využít pavoučice Fidla, když nastraží velmi pevnou pavučinu do jediné únikové cesty. Podaří se společnými silami vyhrát boj s ohněm?

V další kapitole, Vilík u mravenců, se chce Mája seznámit s koněm. Ovád ji seznámí s velkým lichokopytníkem a varuje ji před ocasem, kterým když se kůň ožene, mohlo by ji to stát život. Vilík toto upozornění nepostřehne a dostane velkou ránu. Mravenci si ho odnesou k sobě do mraveniště. Jaký bude mít Vilík osud?

V posledním příběhu, Mája a žížala, se snaží najít kamarády osamělé dešťovce Maxe. Hledání vypadá neúspěšně. Nakonec se zapojí žížala do soutěže v pojídání okurek. Zajistí Maxe její vítězství kamarády? Nejen to se dozvíte v tomto dobrodružství.

Prvních devět příběhů Máji je plných napětí, dobrodružství a dobrých skutků. Nejednou je v příbězích možno čerpat ponaučení i inspiraci. A proto nejen v tomto ohledu na mne Mája působí jako velice dobře zpracovaný seriál. V porovnání s mnoha soudobými dětskými snímky tak nabízí jakousi přidanou hodnotu.

Každý z příběhů má přibližně dvacet minut, je tedy, co se týče délky, dvojnásobným Večerníčkem. Příběhy jsou srozumitelné pro diváky všech věkových kategorií. Ačkoli včelka Mája nemůže nahradit opravdové poznávání přírody, dokáže jej velmi dobře zprostředkovat v době, kdy děti nemohou ven kvůli nemoci nebo dešti.

Včelka Mája na DVD nabízí podívanou nejen v češtině, ale také ve slovenštině nebo angličtině. Hlasy česky dabujících jsou mi nejvíce příjemné. Nicméně jak anglická tak slovenská verze může být pro větší děti dobrým studijním materiálem pro poslechový trénink cizího jazyka.

DVD, která s těmito příběhy vychází, opravdu vřele doporučuji do každé videotéky. Poskytnou kulturní zážitek, ponaučení a jistě se k nim budete rádi vracet!


Včelka Mája

Distribuce: společnost Intersonic

Animovaný film

Odkazy na filmy:

http://klikfilm.cz/view/1272

http://klikfilm.cz/view/1274

http://klikfilm.cz/view/1275


Společnost Intersonic je distributorem DVD pro děti i dospělé. V nabídce najdete také cestopisné filmy, drama, romantické filmy a pro děti animované filmy i mnoho dalšího.

Nabídku naleznete na www.klikfilm.cz.

Napsal/a: Bohumila Hanáková

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist