Prázdninové čtení pro děti

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Pro většinu dětí znamenají prázdniny nejen odpočinek od školních povinností, ale i výlety a spoustu dobrodružství. A ta mohou zažívat nejen na cestách, ale třeba i doma prostřednictvím knížek.
V tomto článku najdete pár tipů na knihy, které by mohly vašim dětem dělat dobrou společnost (nejen) o prázdninách.
Většinu z nich budete moci s námi vyhrát v soutěži Víte…?

Jejda a HelemesMáte-li doma teprve budoucího školáka, nebo čerstvého absolventa první třídy, mohly by vás zaujmout příběhy obra Helemese a skřítka Jejdy, které děti poučí o tom, že víc než hromotlucká postava a hrubá síla mnohdy zmůže vtip a dobré srdce. Příběhy jsou navíc proložené krátkými vsuvkami k zasmání či poučení.
Autorem knihy Jejda a Helemes je Miloš Kratochvíl, který má na svém kontě také řadu televizních pohádek (např. Tanec přes dvě pekla, Omyl děda Vševěda, večerníčkový seriál Čaroděj z nafukovacího stromu…).
Knihu vydalo nakladatelství Portál.

A je tu Lola!Pro slečny zhruba od osmi let vydala Mladá fronta první příběh holčičky Loly, která si už nějakou dobu dobývá srdce malých čtenářek po celém světě. V češtině vyšla teprve nedávno pod názvem A je tu Lola!
Dočtete se tu, že Lola je vlastně obyčejná holka, která strašně ráda sní. Kromě toho se s rodiči právě přestěhovala a naprosto nutně si musí najít novou nejlepší kamarádku, protože to ale není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát, půjde na to od lesa…

PuntíkářiDalší tip je stejně jako ten první z pera Miloše Kratochvíla, tentokrát vydaný v nakladatelství Mladá Fronta a určený čtenářům od 9 let. Ti se v knize Pachatelé dobrých skutků – Puntíkáři dočtou, jaké to je, když se dva rošťáci a kamarádi na život a na smrt rozhodnou pomáhat bližním. Ač mají dobré úmysly, tak se jejich snaha pokaždé nějak zvrtne, takže nakonec sbírají jeden černý puntík za druhým.

Noční jezdecPoutavé čtení a zároveň i procvičení mozkových závitů slibují další dva tituly – Noční jezdec a Hrozba z vesmíru.
Noční jezdec je již 10. díl příběhů detektivní kanceláře Podkova. Jedná se o detektivku pro čtenáře od 8 let. Součástí knihy je také magická podkova, která malým detektivům pomůže rozluštit tajemné nápisy v knize.

Hrozba z vesmíru

Hrozba z vesmíru je kniha plná rébusů a hádanek pro děti od 9 do 13 let. Nelze ji číst jako každou jinou knížku, protože stránky příběhu o Samovi a Líze jsou na první pohled přeházené. Abyste mohli sledovat jednotlivé události tak, jak jdou skutečně za sebou, je třeba na konci každé stránky rozluštit úkol. Správné řešení je klíčem k pokračování příběhu. Pokud by se vám přeci jen nedařilo, je v závěru knihy klíč.

Poučení se spoustou ilustrací a fotografií nabídnou publikace z edice Na vlastní oči z nakladatelství Slovart.
Egypt kromě základních informací o historických faktech, chronologii, vykopávkách a rozluštění hieroglyfů ukazuje také stavby pyramid, mumifikování zemřelých, představy Egypťanů o posmrtném životě, obraz egyptské domácnosti, dobrodružství Howarda Cartera při objevení Tutanchamonovy hrobky, chrámy v Abú Simbelu, chrámový komplex v Karnaku a mnoho dalšího.
Predátoři popisují různé strategie predátorů a seznamují dětské čtenáře s jednotlivými skupinami predátorů a s prostředím, kde žijí: deštný prales, poušť, polární oblasti, korálový útes nebo stepi a savany.

EgyptPredátoři

Na závěr ještě něco pro mládež. Možná vaší pozornosti neunikla světově proslulá Sága prokletých, jejíž třetí a čtvrtý díl (Propast a Touha) vyšly nedávno v nakladatelství Fragment.
Hlavní hrdinka celé ságy dívka Silje přišla při morové epidemii o všechny své blízké i domov. Je ponechána svému osudu. Jeho řízením se ocitne v blízkosti strašidelných hor a pozná pravdu o záhadných obyvatelích a jejich prokletí…
Třeba se i vaše odrostlejší děti nechají pohltit tímto silným příběhem, který obletěl celý svět.

Sága prokletých - PropastSága prokletých - Touha

Všechny výše uvedené tituly najdete také na partnerském serveru Akce-Novinky.cz.
Většinu z nich budete moci vyhrát v jednom ze 4 kol soutěže Víte…?, která budou probíhat postupně od 10. do 30. července.

Napsal/a: redakce (Petra)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Petra Vymětalová

    Pokud vás z této nabídky zaujaly Puntíkáři a rádi byste je svým dětem koupili, máte nyní šanci pořídit je za velmi příznivou cenu v aukci od 1 Kč na serveru Akce-Novinky.cz.
    Aktuální cena je pouhých 7 Kč, dražit můžete minimálně do 21. srpna do 17.00 h.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist