Prodloužený víkend plný krásných českých míst – část IV.

Rubrika: Cestování

Čvrtá a zároveň poslední část putování po jižních Čechách Vám představí Třeboň a okolí. Předchozí články najdete zde: první díl, druhý díl a třetí díl.

3. DEN – Třeboň

Poslední místo, které jsme navštívili na našem prodlouženém víkendu byla Třeboň

Týn nad Vltavou – Třeboň: cca 45km = 60min

TŘEBOŇ

třeboňZačátky města sahají zhruba do poloviny 12. století, kdy na jedné stezce procházející pohraničním hvozdem vznikla malá osada, která se později stala střediskem rozvíjejícího se panství. Později je schválen titul města, kterému se říká Witigenowe a Wittingau. Teprve v roce 1366, kdy se vlastníky města a přilehlého panství stávají bratři z Rožmberka dostává město český název Třeboň. Třeboň bohatne a koncem 14.st. se z něj stává skoro nedobytná pevnost. Je obehnána zděnými hradbami a příkopem. Díky tomuto opevnění také město odolalo mnoha útokům v době husitských válek. Bohužel ale neodolalo pádu pasovských vojsk. Rožmberkové vymřeli a Třeboni začalo neslavné období, plné požárů a chátrání. Zlepšení nastalo až roku 1660, kdy se stali novými vlastníky Schwarzenbergové.

Co stojí za vidění:

ZámekZámek

V Třeboni můžete navštívit honosný renesanční zámek, který se rozkládá v jihozápadní části historického města. V těchto místech byl dříve panský dvorec, později přestavěný na tvrz, ještě později na kamenný hrádek. Po požáru v roce 1562 pak Rožmberkové přestavěli zbytky hradu na zámek.

Schwarzenberská hrobka

Určitě si udělejte procházku a dojděte se podívat na zajímavou stavbu. Hrobka se nachází v parku při jihovýchodní straně rybníka Svět a navrhl ji knížecí stavitel F.D.Deworetzský, spolutvůrce přestavby zámku Hluboká. Hrobka je dvoupodlažní budovou v novogotickém slohu se schodišťovou rampou. Je zakomponovaná do okolní parkové plochy. Na stavbě, která trvala dva a půl roku se podílela řada řemeslníků z celých jižních Čech a celkově se prostavělo 251 tisíc zlatých. V roce 1877 byla hrobka slavnostně dokončena a vysvětil ji bratr knížete Jana Adolfa II., pražský arcibiskup Bedřich Schwarzenberg. Vlastní hrobka se je pod úrovní terénu i hladiny rybníka Svět a aby voda z písčité půdy neprosakovala, byl okolo hrobky vybudován vzduchový kanál, široký 60 cm a hluboký 2 m.

Otevřeno: 9:00 – 16:00

Prohlídkové okruhy:

Rožmberské renesanční interiéry (45,- Kč)

Soukromá schwarzenberská apartmá (60,- Kč)

Konírna (25,- Kč)

Konírna, Psí kuchyně, kasematy (40,- Kč)

Schwarzenberská hrobka (25,- Kč)
bránaZámecký park v Třeboni

Za posledního rožmberského panovníka Petra Voka byly v letech 1602 až 1605 provedeny terénní úpravy okolí zámku. Na počátku 19. století byla zahrada rozšířena a pozměněna na park, který získal svou dnešní podobu.

Jakmile se pokocháte zámeckými prostory, vydejte se na náměstí. Najdete zde také mnoho památek.

Radnice

Třeboňská radnice je asi nejvýznamnější objekt na náměstí. Roku 1562 koupila obec dva shořelé sousedící domy a dala je přestavět na radnici, která při prvním úředním číslování domů dostala číslo 1. S přispěním císaře Ferdinanda III. byla k budově radnice roku 1638 přistavěna masivní čtyřboká, 31 metrů vysoká, věž s ochozem. Věž je přístupná a je z ní krásný pohled na celou Třeboň i okolí.

Pivovar

V jižní části města se nachází areál třeboňského pivovaru s honosnými budovami. Původně zde byla zbrojnice, až v letech 1699 – 1723 byla zbrojnice přestavěna na panský pivovar. Pivo se zde vaří dodnes. Pivo Regent se vaří starou tradiční technologií a k výrobě se používají výhradně přírodní suroviny.

náměstíMariánský sloup

Vedle kašny stojí barokní Mariánský sloup, který vznikl na náklady měšťanů Jana a Alžběty Pilsových. Jde o sochu Panny Marie na štíhlém jehlanu, který je posazen na masivním trojbokém podstavci na kterém jsou sochi sv. Josefa, sv. Vojtěcha a sv. Alžběty.

Budějovická brána

Vstup do města střeží brány. Na západní straně se prochází Budějovickou branou, postavenou v letech 1605 – 1611 náhradou za zazděnou bránu vedle zámku.

Hradecká brána

Na východní straně najdete Hradeckou bránu, jejichž základ pochází z let 1525 – 1527, kdy se brána stala součástí městského opevnění.

Novohradská brána

Tato brána byla vybudována v 1. polovině 16. století. Vjezd brány je ve tvaru gotického lomeného oblouku a přístup k ní je z obou stran omezený hradní zdí.

třeboňSvinenská brána

Jižní stranu Žižkova náměstí uzavírá již méně nápadná Svinenská brána s obloučkovými štíty a s části zničenou sgrafitovou výzdobou.

Bývalý augustiniánský klášter

Kostel sv. Jiljí s vysokou věží dominuje areálu někdejšího augustiniánského kláštera, založeného Rožmberky v r. 1367. Klášter poznamenal dějiny Třeboně a byl centrem vzdělanosti a umělecké tvorby na českém jihu.

Více informací o památkách, cenách i návštěvních hodinách najdete zde.

OKOLÍ TŘEBONĚ

Okolí je bohaté a určitě by vydalo na samostatný článeček, nicméně mi to nedá a vypíchnu alespoň dva nejznámější rybníky.

Rybník Rožmberk

Největší český rybník, někdy označován jako „Jihočeské moře“. Hráz je úctyhodných 2430 metrů dlouhá, 10 metrů vysoká a u paty 55 metrů široká. Rybník měl původně rozlohu cca 1060 ha a zaplavoval i okolní louky. Protože se ale rybám daří spíš v mělkých vodách, hladina se snížila. Objem vody je v současnosti přibližně 6,2 mil. m3. Hráz je postavena opravdu důkladně, o čemž svědčí i fakt, že při povodních v r. 2002 Rožmberk zachytil desetinásobek (asi 70–75 mil. m3) svého objemu.

Rybník Svět

Původní název rybníka, který má výměr cca 380 ha, je „Nevděk“. Po povodni v roce 1611 byl rozdělen na rybníky Opatovický a Svět. Svět se nachází na jižním okraji města a stal se významnou součástí městského opevnění. Objem nádrže je nyní cca 3325 tisíc m3. Po převážné části hráze rybníka je vedena pěší stezka lemovaná vzrostlými duby.
Doufám, že vám článeček poslouží jako inspirace pro příjemně strávených pár dnů 😉

 

 

náhledČlánek byl zařazen do soutěže Napište tip na výlet a vyhrajte jednu z publikací Co v průvodcích nebývá, do které můžete až do 5. července 2009 poslat svůj příspěvek i vy. 

Ceny do soutěže věnovalo nakladatelství Motto.

Napsal/a: Lenčáč

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    Lenčáč, díky za článek.
    V polovině srpna jedeme na týden na dovču právě kousek od Třeboně, takže v plánu máme návštěvu i tohoto města.Mě láká zámek a park,no a návštěva pivovaru bude zase „pamlsek“ pro přítele:-)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist