Nigel Marven a jeho příroda aneb Svět kolem nás očima dobrodruha

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Patříte-li, tak jako já a moje rodina, mezi pravidelné diváky Zázračné planety, jistě vás potěší nová DVD Nigela Marvena…

S Nigelem Marvenem – přírodovědcem, ochráncem přírody a dobrodruhem budete cestovat po všech světadílech, na cestách za zvířaty a za poznáním poletíte letadlem, poplujete na kánoi po řece i na velké výzkumné lodi po moři, budete cestovat autem i pěšky.

Na třech DVD stejného názvu najdete vždy dva filmy ve stopáži cca 45 až 47 minut, s kvalitním českým dabingem (pouze na DVD 2 v části věnované Falklandám nepříjemně kolísal zvuk.)

Jedná se o filmy, které již byly odvysílány na některém z českých programů, a to v letech 2005 až 2010.

Přestože je každý díl nějak tematicky zaměřen, seznámíte se i s řadou živočichů „ve vedlejší roli“.

DVD 1

Nigel Marven a ošklivá zvířata

Co je krásné? Na lidi jako krásné působí velké oči, drobný nosík, malá brada – dětská tvář.

Nigel Marven nás seznamuje s „hitparádou“ nejošklivějších živočichů, ale dozvíme se, že vše je účelné. A že třeba páv je krásný, ale velmi zranitelný.

Nigel Marven a lovci jedů

Seznámíme se s nejrůznějšími jedovatými živočichy – hady, ještěry, chobotnicemi, měkkýši, pavouky… Dozvíme se, jak jed působí, k čemu se dá využít třeba v lékařství, jak se získává.

DVD 2

Na Falklandy s Nigelem Marvanem

Falklandy zná většina lidí spíš díky zprávám o bojích o ně. Už méně lidí ví, že zde lze pozorovat kosatky, několik druhů tučňáků (oslí, skalní a královské), rypouše, delfíny, lachtany, albatrosy, kormorány a další ptáky.

Že jen 4 ze 17 druhů tučňáků žijí v oblasti věčného sněhu a ledu a že tučňák oslí je na krátkou vzdálenost schopen předhonit člověka.

Nigel Marven kontra nosorožec

Nigel Marven se vypraví za nosorožci nejen do Afriky, kde žijí poddruhy nosorožec černý a bílý. My se tak dozvíme, jak je to s jejich populacemi, co se dělá na ochranu ohrožených zvířat a jak se nakládá s přemnoženými kusy v rezervacích.

Poznáme i méně známé nosorožce indické, jávské a sumaterské.

A že Marco Polo považoval nosorožce za jednorožce a byl jejich vzhledem zklamán.

Zajímavá je i závěrečná animace „setkání prehistorických nosorožců srstnatých“.

DVD 3

Nigel Marven a invaze obřích hadů

Tento film je věnován obrovským krajtám, které již běžně žijí na Floridě. Jsou často tak velké a silné, že by mohly zabít i člověka, což se na Floridě zatím nestalo. Poměrně časté je, že uloví a sežerou aligátora. Původně to byli domácí mazlíčci, které buď vypustil jejich majitel, kterému doslova přerostly přes hlavu. Nebo unikly z obchodu při bouřce – velmi častý jev.

Nigel Marven a zvířecí detektivové

Tento díl se od ostatních liší. Začíná domnělým zločinem – dvojitou vraždou prasete domácího. Během natáčení pak sledujeme, jak si příroda poradí s mrtvým tělem a jak odborníci díky různým živočišným, ale i rostlinným druhům odhalí místo činu, vraha i okolnosti úmrtí. V Austrálii a USA kvůli tomu vznikly i „lidské farmy“, kde jsou tyto experimenty realizovány na skutečných lidských ostatcích (a tyto farmy nemají nouzi o čekatele), ale nemusíte se bát, nečekají vás žádné drastické záběry.

 

Jedná se o rozmanitý soubor dokumentů o přírodě. Jak jsem si již ověřila na svých dětech, stopáž jednoho dílu cca 45 minut je pro jejich pozornost tak akorát. (Od listopadu prý se můžeme těšit na sérii věnovanou tučňákům.)

A kdo byste se o Nigelu Marvenovi – ornitologovi, přírodovědci, ochránci přírody, dobrodruhovi, televizním autorovi a producentovi – chtěli dozvědět něco víc, můžete navštívit i jeho osobní stránky: http://www.nigelmarven.com/


DVD s Nigelem Marvenem vydává společnost Intersonic.

Koupit si je můžete například zde.

 

Napsal/a: Jarmila Vrkošová

Toto taky stojí za přečtení!

Co byste měli vědět, než koupíte dítěti první kolo

Pokud se chystáte koupit svému dítěti kolo, měli byste vědět, že při jeho výběru je nejdůležitější správná velikost. To

Čtu dál →

Víc energie a času na sebe i děti? Udělejte 2 věci a máte vyhráno!

Mít tak návod na to, abychom měly jako mámy na dítě více času, abychom mu nekřivdily, aby bylo samostatné,

Čtu dál →

[Soutěž] CD Playground English: Frog Biscuits

Písničky pro děti v angličtině pobaví i naučí. Na trh přichází novinka projektu Playground English. A 3 z vás

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist