Nigel Marven a jeho příroda aneb Svět kolem nás očima dobrodruha

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Patříte-li, tak jako já a moje rodina, mezi pravidelné diváky Zázračné planety, jistě vás potěší nová DVD Nigela Marvena…

S Nigelem Marvenem – přírodovědcem, ochráncem přírody a dobrodruhem budete cestovat po všech světadílech, na cestách za zvířaty a za poznáním poletíte letadlem, poplujete na kánoi po řece i na velké výzkumné lodi po moři, budete cestovat autem i pěšky.

Na třech DVD stejného názvu najdete vždy dva filmy ve stopáži cca 45 až 47 minut, s kvalitním českým dabingem (pouze na DVD 2 v části věnované Falklandám nepříjemně kolísal zvuk.)

Jedná se o filmy, které již byly odvysílány na některém z českých programů, a to v letech 2005 až 2010.

Přestože je každý díl nějak tematicky zaměřen, seznámíte se i s řadou živočichů „ve vedlejší roli“.

DVD 1

Nigel Marven a ošklivá zvířata

Co je krásné? Na lidi jako krásné působí velké oči, drobný nosík, malá brada – dětská tvář.

Nigel Marven nás seznamuje s „hitparádou“ nejošklivějších živočichů, ale dozvíme se, že vše je účelné. A že třeba páv je krásný, ale velmi zranitelný.

Nigel Marven a lovci jedů

Seznámíme se s nejrůznějšími jedovatými živočichy – hady, ještěry, chobotnicemi, měkkýši, pavouky… Dozvíme se, jak jed působí, k čemu se dá využít třeba v lékařství, jak se získává.

DVD 2

Na Falklandy s Nigelem Marvanem

Falklandy zná většina lidí spíš díky zprávám o bojích o ně. Už méně lidí ví, že zde lze pozorovat kosatky, několik druhů tučňáků (oslí, skalní a královské), rypouše, delfíny, lachtany, albatrosy, kormorány a další ptáky.

Že jen 4 ze 17 druhů tučňáků žijí v oblasti věčného sněhu a ledu a že tučňák oslí je na krátkou vzdálenost schopen předhonit člověka.

Nigel Marven kontra nosorožec

Nigel Marven se vypraví za nosorožci nejen do Afriky, kde žijí poddruhy nosorožec černý a bílý. My se tak dozvíme, jak je to s jejich populacemi, co se dělá na ochranu ohrožených zvířat a jak se nakládá s přemnoženými kusy v rezervacích.

Poznáme i méně známé nosorožce indické, jávské a sumaterské.

A že Marco Polo považoval nosorožce za jednorožce a byl jejich vzhledem zklamán.

Zajímavá je i závěrečná animace „setkání prehistorických nosorožců srstnatých“.

DVD 3

Nigel Marven a invaze obřích hadů

Tento film je věnován obrovským krajtám, které již běžně žijí na Floridě. Jsou často tak velké a silné, že by mohly zabít i člověka, což se na Floridě zatím nestalo. Poměrně časté je, že uloví a sežerou aligátora. Původně to byli domácí mazlíčci, které buď vypustil jejich majitel, kterému doslova přerostly přes hlavu. Nebo unikly z obchodu při bouřce – velmi častý jev.

Nigel Marven a zvířecí detektivové

Tento díl se od ostatních liší. Začíná domnělým zločinem – dvojitou vraždou prasete domácího. Během natáčení pak sledujeme, jak si příroda poradí s mrtvým tělem a jak odborníci díky různým živočišným, ale i rostlinným druhům odhalí místo činu, vraha i okolnosti úmrtí. V Austrálii a USA kvůli tomu vznikly i „lidské farmy“, kde jsou tyto experimenty realizovány na skutečných lidských ostatcích (a tyto farmy nemají nouzi o čekatele), ale nemusíte se bát, nečekají vás žádné drastické záběry.

 

Jedná se o rozmanitý soubor dokumentů o přírodě. Jak jsem si již ověřila na svých dětech, stopáž jednoho dílu cca 45 minut je pro jejich pozornost tak akorát. (Od listopadu prý se můžeme těšit na sérii věnovanou tučňákům.)

A kdo byste se o Nigelu Marvenovi – ornitologovi, přírodovědci, ochránci přírody, dobrodruhovi, televizním autorovi a producentovi – chtěli dozvědět něco víc, můžete navštívit i jeho osobní stránky: http://www.nigelmarven.com/


DVD s Nigelem Marvenem vydává společnost Intersonic.

Koupit si je můžete například zde.

 

Napsal/a: Jarmila Vrkošová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist