Narození mladšího sourozence a homeopatie

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině

Zejména narození prvního mladšího sourozence před vlastními třetími narozeninami batolete, dosud jedináčka, může být mimořádnou zátěží na psychiku. Mění se mnohé fungování v rodině. Pozornost a spousta energie se zaměří směrem k malému, na péči totálně závislému novorozenci. Původní jedináček neví, co se děje, proč láska odchází.

Nepomáhá mnohdy vysvětlování a vůbec všechno, co pochází „od rozumu“. Je to hluboce emoční, pudová záležitost. To nikdo „neokecá“. Ani zpravidla nezazáplatuje náhradními programy. Je to těžký vnitřní boj. Objevuje se delší změna chování, uzavřenost, plačtivost, sebelítost. Nebo naopak vzdor, záchvaty zuřivosti. V noci se dítě začíná znovu či více pomočovat, může mít noční děsy. To všechno může pomoci odlehčit léčba, která patří do homeopatické kategorie onemocnění z nešťastné lásky. Dítě zatím vykazuje různé nové známky v chování, má častější či nové tělesné obtíže (útěky do nemoci). V noci mohou nastoupit děsivé či podivné sny. Mění se i fyzické příznaky. Batole začne být třeba nově zimomřivé nebo odmítá náhle různá jídla. Objevuje se často zácpa. Každé robě reaguje po svém. Je proto dobré písemně (!) sbírat pozorování a objednat dítě na odborné homeopatické vyšetření. V asi hodinovém vyšetření, kam je dobré přijít s celou užší rodinou včetně tatínka a s malým kojencem, se odehrává malé psychodrama. Spontánně se i u těch uzavřenějších duší projeví po půl hodině jejich skrývané emoce. Je dobré, má-li homeopatická ordinace prostor, kde by se dítě mohlo svobodně pohybovat, jezdit autíčkem, kreslit si, jíst a pít. Prostě skoro jako doma.

Jen pro informaci zmíníme některé léky, které mohou připadat v úvahu. Natrum muriaticum pro věrné, po narození sourozence zasmušilé dítě bez špetky života. A navíc začínající se nejen víc počůrávat, ale nově i pokakávat. I ve dne. Dítě je neokázale vděčné za každou vlídnou pozornost rodiny i homeopata. Phosphoricum acidum potřebují lhostejná, unavená, pasivní stvoření. Dříve srdečná, přátelská, se srdcem na dlani. Aurum uzdravuje předtím pečlivé, úspěšné, ochranitelské a spravedlivé dítě. Nyní je mlčenlivé, zasmušilé, depresivní. Někdy pak nečekaně dráždivé. Tuberculinum pomáhá tam, kde už starší batole přestávalo s vrozenou zuřivostí a celkovým nepokojem. Opět se z něj stává postrach rodiny. Umanuté, zuřivé děcko hodí sebou na zem a kope a ječí, diskredituje rodinu klidně na ulici. Tarentula – původně veselý bavič rodiny, s komickým nadáním a neuvěřitelnou pohyblivostí. Nyní zákeřný a potměšilý malý přízrak.

Existují další a další dětské typy, které obtížně uchopitelná situace přivedla pod velký, obvykle dlouhodobý tlak. Jsou to ale stále naše děti, které milujeme. Úplně sami jim ani sobě však zásadně pomoci neumíme. Míváme pocity viny a značné bezradnosti. Nám dospělým pomáhá zmírnit úzkost pohovor s dětským psychologem. Dětem ani tolik ne. (Odpusťte mi, milí kolegové psychologové a psychoterapeuti. Ctím vás dlouho, hluboce a velmi rád s vámi spolupracuji. Toto je ale často opravdu těžký kříž.) Co může pomoci zásadně, je konstituční homeopatické vyšetření. Správný výběr léku (buď z těch výše uváděných, nebo z desítek dalších) udělá z nyní nešťastného prvorozence našeho spolehlivého parťáka. Uzdravuje se i znejistělá atmosféra v rodině. Někdy se to nepodaří hned po výběru prvého léku. Kontrolní vyšetření pak vykáže nové příznaky. Tím se ovšem současně zpřesňuje cesta k hlubšímu vhodnému léku. Pak už může přicházet pohoda. Neznám krásnější medicínu, než je homeopatie. Léčí a uzdravuje nejen jedince, ale i celé rodinné systémy.

Jedná se o ukázku z knihy Homeopatie a děti.
Vydalo nakladatelství Grada, 2011.

Napsal/a: Tomáš Karhan

Toto taky stojí za přečtení!

Co byste měli vědět, než koupíte dítěti první kolo

Pokud se chystáte koupit svému dítěti kolo, měli byste vědět, že při jeho výběru je nejdůležitější správná velikost. To

Čtu dál →

Víc energie a času na sebe i děti? Udělejte 2 věci a máte vyhráno!

Mít tak návod na to, abychom měly jako mámy na dítě více času, abychom mu nekřivdily, aby bylo samostatné,

Čtu dál →

[Soutěž] CD Playground English: Frog Biscuits

Písničky pro děti v angličtině pobaví i naučí. Na trh přichází novinka projektu Playground English. A 3 z vás

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist