Kolik jazyků znáš…

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Září je opět tady, děti už vykročily do nového školního roku a vy jste možná začali uvažovat o tom, že byste také mohli oprášit některé školní znalosti, třeba právě ty jazykové. Možná byste rádi pomohli svým dětem se studiem jazyků.

Mrkněte na naše jazykové tipy, třeba najdete inspiraci…

Začneme tedy právě od dětí. V nakladatelství Fragment jsou si velmi dobře vědomi, že Komenského „škola hrou“ funguje i v dnešní době, proto pro nejmladší studenty angličtiny připravili dvě krásné sady česko-anglického pexesa s obrázky Zdeňka Milera. Jedno z nich je celé „krtečkovské“, jmenuje se Krtek a rok a najdete tu např. roční období, části dne, slovíčka související s počasím… Druhé se jmenuje Krtek a kamarádi a na kartičkách se děti seznámí s 16 různými zvířátky od krtka s myškou přes žábu s veverkou až po hrocha a žirafu.
V balení najdete jednak 16 dvojic kartonových pexesových karet, jednak anglický slovníček s přehlídkou všech obrázků.
Tyto sady jsou určeny dětem od 4 let, ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že si s nimi vyhrají i jejich mladší sourozenci, kteří o „nějaké“ angličtině nemají nejmenší tušení.

náhlednáhled

Čtenářům cca od 7 let připravilo totéž nakladatelství čtyři pohádky s angličtinou. První část knihy obsahuje pohádku psanou na jedné straně anglicky na protější česky (tzv. simultánní čtení – obsah textu na protilehlých stranách je totožný). V druhé části jsou pro děti připraveny zábavné hry a úkoly, při kterých si procvičí angličtinu i schopnost koncentrace.
Tímto způsobem jsou zpracovány pohádky Perníková chaloupka (Hansel and Gretel), Červená karkulka (Little Red Riding Hood), Malá mořská víla (The Little Mermaid) a Sněhová královna (The Snow Queen).

náhlednáhlednáhlednáhled

Výukou jazyků pro nejmenší se zabývá také několik titulů nakladatelství Portál. Dvě knihy Jany Hanšpachové a Zuzany Řandové jsou určeny dospělákům, kteří mají za úkol dětem přiblížit angličtinu či něěmčinu a nespokojí se s prací s učebnicemi. Ostatně názvy Angličtina plná her a Němčina plná her jsou dostatečně výmluvné. Obsažené hry jsou určeny pro děti předškolního a mladšího školního věku.

náhlednáhled

Vraťme se ještě k nakladatelství Fragment, které pro dospěláky vydává také užitečné jazykové příručky pro dospělé – např. v edici Last minute vyšly před prázdninami kapesní příručky Angličtina, Španělština, Italština a Řečtina, které obsahují nejpoužívanější slovíčka a fráze, které využijete na cestách.

náhlednáhlednáhlednáhled

Pokud často cestujete a rádi byste čas strávený v autě (vlaku, autobuse…) využili efektivně, jistě oceníte sedmihodinové CD s MP3 Angličtina nejen do auta a šestihodinové CD s MP3 Němčina nejen do auta. Obě jsou určena pro mírně pokročilé či tzv. falešné začátečníky v daném jazyce, kteří by se potřebovali rozmluvit. K Cd je přiložen i slovníček k prostudování slovíček a základních frází. Cvičení jsou rozdělena do 16 témat, která zahrnují běžné konverzační situace – např. nákup, telefonování, orientace ve městě, zdraví a nemoci…

náhlednáhled

Na závěr bych pro odlehčení přidala ještě tři užitečné průvodce pro případ, že byste se rozhodli využít nově nabyté jazykové dovednosti v praxi. Jedná se o řadu Xenofobní průvodci, kterou vydává nakladatelství XYZ řídíc se „xenofobovým heslem“: Předem varován znamená být předem připraven! V této řadě zatím vyšly průvodci Angličané, Američané a Němci.

náhlednáhlednáhled

A jak to máte se studiem jazyků vy? Vedete k němu i své děti?

Tradičně budete mít možnost některé z uvedených knih získat v našich soutěžích.

Napsal/a: redakce (Petra)

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

 • Lussy

  Petro,
  to je od tebe hezký, že si na mě takhle myslela, ale to by fakt nebylo fér. A já jsem prostě hravá, tak budu hrát dál 🙂

 • Petra Vymětalová

  Lussy, já na to při vyhodnocení koukala, jak jsi to měla těsně, až jsem měla nutkání aspoň u této soutěže tě na to druhé místo posunout, ale to by nebylo fér, ač přiznávám, že mě vždycky potěší, když vyhraje někdo, koho je na VD taky vidět 😉 Tak snad příště už to klapne.

 • Lussy

  Tak u obou dnešních vyhodnocených soutěží jsem se sekla o 3, to snad není pravda :-)))

 • Petra Vymětalová

  Právě jsem zveřejnila vyhodnocení soutěže o Xenofobní průvodce, najdete je ZDE.

 • marika81

  Děkuji za vysvětlení, poptám se, jak to u nich probíhá a děkuji za nabídnutí pomoci, ale jsem z druhé strany republiky, je to škoda:)

 • Anonymní

  To marika81: Pracuji jako odborná poradkyně v Jazykovém studiu ROLINO. Metodikou výuky cizích jazyků předškoláčků se zabývám více než 20 let. Věřte mi, že čím dříve dítě začne, tím pro něj lépe. Samozřejmě ale musí být dodrženy určité zásady… Dítě se musí v cizím jazyce učit to, co má v příslušném věku znát ve své mateřštině. Výuka musí probíhat tak, aby to dítě bavilo a chtělo se dále vzdělávat. Kombinace hry, konverzace a systematického postupu při výuce – to je základ. Držím Vám palce. Jste-li z Prahy, ráda pomůžu více. Líba Novotná

 • HANINA25

  Asi je dobře v dnešní době začít u dětí brzo s výukou cizích jazyků.
  Do nás hustili ruštinu od 4třídy-pár slovíček zvládám,trochu rozumím-ale žádná sláva.
  V učilišti jsme měli němčinu,bylo nám patnáct pryč a bylo znát,že nám to šlo špatně do hlavy.Tři roky a bída.
  Proto je lepší začít dokud to hlava bere.

  Jen bych měla strach,že by dítko v tom mělo zmatek a míchalo by češtinu s cizím jazykem dohromady.

 • marika81

  Já jsem chtěla malou už letos zapsat do angličtiny pro nejmenší, ale řekla jsem si, že ještě počkáme a zapíši jí, až bude v nultáčku:)
  Srašně se mi líbí, jak některé malé děti umí anglická slovíčka, je to u nich strašně roztomilé:)
  A pokud je možnost dítě dát někam učit cizí jazyk, tak nebudu váhat, co bych za to dala, kdyby to bylo i za mě:)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist