Pohádkové sídlo utkané ze snu krásné paní

Rubrika: Cestování

Úvodní titulek jsem si dovolila převzít ze stránek zámku, který nadchne snad každého nejen svým nádherným parkem, ale především jím samotným. Právě on se řadí mezi ty nejkrásnější svým vzhledem u nás a při jeho návštěvě si může každý z nás připadat na onu malou chvíli skutečně jako v pohádkovém království.
Vítejte na zámku Hluboká nad Vltavou…

Historie a současnost
Nynější podoba zámku Hluboká neodpovídá původnímu záměru jeho výstavby. Ve 13. století byl na nevysokém kopci, tyčícím se nad malým městečkem na jihu Čech, vybudován strážní hrad, jehož účelem byla především ochrana.
V zástavě jej mělo postupně hned několik šlechtických rodů, k těm významnějším se řadí Pernštejnové. Ti také dali popud k vybudování rybníka Bezdrev, ležícího nedaleko. Ten je po Rožmberku naším druhým největším rybníkem.

HlubokáGotický hrad ale přestal brzy panstvo zajímat a bylo rozhodnuto o jeho přestavbě na renesanční zámek. To se píše rok 1563. I nadále však zámek střídal své majitele z nejrůznějších důvodů. Někteří jej prodali, jiným byl zabaven pro jejich politické smýšlení – to se týká například rodu Malovců z Malovic.

Významnými vlastníky zámku byli Schwarzenbergové. Jejich „panování“ zde začalo v roce 1661, kdy Jan Adolf I. Schwanzerberg koupil Hlubokou od synovce španělského generála Don Baltazar de Marradas. Tento rod byl na Hluboké až do začátku druhé světové války, kdy poslední majitel emigroval před nacisty do zahraničí. Definitivně o něj přišli až dva roky po válce zvláštním zákonem.

Schwanzerbergové se o zámek starali velice svědomitě, byl několikrát rekonstruován a přestavován. Původní barokní styl vystřídal ke konci devatenáctého století romantický styl, který se dotkl i rozlehlé zahrady. Inspirací byl tehdejším majitelům královský zámek Windsor v Anglii.

Co vás čeká
Při návštěvě můžete vybírat hned z několika prohlídkových okruhů. Velice nádherná je hlavní trasa, ve které si projdete reprezentační pokoje a nakonec se ocitnete v zimní zahradě.
HlubokáAle za zmínku stojí rovněž okruhy, kde shlédnete soukromé apartmány panstva či zámeckou kuchyň. Za majitelů z rodu Schwanzerbergů byly prostory pro přípravu jídel rozděleny na přípravny pro studenou a teplou kuchyni a na cukrárnu. Vše bylo pečlivě hlídáno, aby nedošlo ke společnému propojení například příprav masa a mléčných pokrmů. Na dobu konce devatenáctého století byly tyto místnosti nadmíru vybaveny a uspořádány, byla v provozu ventilace, výtahy na jídlo či vodovod.
Můžete navštívit i zámeckou věž, která je ale otevřena pouze v příznivých povětrnostních podmínkách. Ta původní se zřítila, nově postavená je vysoká necelých šedesát metrů.

Zámek Hluboká je nově zpřístupněn i v zimních měsících a pro tento čas je také otevřena zvláštní zimní prohlídková trasa. Uvidíte při jeho prohlídce některé soukromé apartmány, salon kněžny Terezie či salonky s loveckou tématikou apod.

HlubokáPokud již navštívíte zámek, pak rozhodně nevynechejte procházku zámeckým parkem. Čeká vás naprosto úchvatná podívaná na přibližně šedesáti hektarech. Park byl založen a zvelebován Schwanzerbergy a opět jim byla při budování inspirací anglická krajina. Celý park je zajímavý i dendrologicky, najdete tu například cizokrajné druhy stromů.
Uprostřed pak funguje od roku 1997 jezírko. K dispozici je nespočet laviček s nádherným výhledem na samotný zámek. V parku se také většinou o víkendech konají střelby z kuše, které si můžete také vyzkoušet sami.

Vstupné a otevírací doba
Zámek je otevřen celoročně, liší se pouze otevírací doba. Do konce října je zpřístupněn od 9.00 do 16.30 hodin, do konce února o půlhodinky méně.
Hlavní trasa je přístupná i ve všedních dnech, ale prohlídky soukromých apartmánů, kuchyně či věže jen o víkendech.
HlubokáV době od 1. 11. 2009 do 31. 3. 2010 probíhá návštěva pouze zmiňovaného zimního okruhu.
Zámek je uzavřen ve dnech okolo vánoc a příchodu nového roku.

Fotografování či filmování uvnitř zámku je zakázáno.

Vstupné se liší podle okruhu, který chcete navštívit. Procházka hlavní trasou bude dospělého stát 130 Kč, děti zaplatí 70 Kč, nižší vstupné je u prohlídek zámecké kuchyně (90/50 Kč) a věže (40/25 Kč). Výhodné je využít rodinných vstupných.
Zimní prohlídky stojí dospělého 140 Kč, děti zaplatí 90 Kč. Opět můžete využít slevy ve formě rodinného vstupného.
Ti nejmenší do 6 let mají vstup zdarma.
Zámeckým parkem se můžete procházet v jakékoliv časové míře zdarma.

Kudy kam
Pokud pojedete autem, směřujte vždy dle ukazatelů na směr České Budějovice.
Pod zámkem jsou parkoviště, jedno je i centrální, nicméně například v době našeho příjezdu bylo plně obsazené. Nevyniká totiž přespříliš velkým počtem míst pro auta, která se dají u této památky předpokládat.
HlubokáPak můžete tedy využít parkovišť v centru města, kde zaplatíte za neomezenou dobu 70 Kč. Pokud budete hledat správce, vyhlížejte mladé chlapce a slečny na kolech v oranžových vestičkách, kteří se o parkování v historické části starají.

Na Hlubokou se ale pohodlně dostanete i autobusem z nedalekých Českých Budějovic, zastávka je Pod Kostelem, pak musíte jít asi půl kilometru pěšky na zámek. V sezóně odjíždí spoj ve všední dny každou půlhodinku.
Můžete využít i vlakové spojení, pouze docházka je o něco delší. Z jednoho nádraží (směr České Budějovice – Praha) se jedná o 3 kilometry, z druhého (směr České Budějovice – Plzeň) 5 km.

Máte hlad?
Hluboká nad Vltavou je doslova přecpána restauracemi všeho druhu a rovněž s nejrůznějšími cenami za dané služby a pokrmy.
Pokud chcete strávit příjemné chvilky třeba u poprohlídkového oběda a máte s sebou navíc menší děti, pak vám mohu z vlastní zkušenosti doporučit restauraci Schneck, je to úplně poslední restaurace vpravo u hlavní cesty/pěšiny vedoucí na zámek.
Nejenže je tu velice příjemná obsluha, ale na jídlo nebudete čekat „věčnost“, máte možnost vybírat i z nabídky jídel pro děti (od masových, přes zeleninové až po klasickou krupicovou kaši) a ceny jsou skutečně příjemné, nikterak vysoké.
HlubokáNavíc je tu moc hezké prostředí, menší děti, které nevydrží sedět na židli mohou využít herny (v letních měsících umístěné venku), kde najdou dvě skluzavky, pískoviště, odrážedla a další aktivity. A vy je při odpočinku budete mít neustále na očích.
Problém nebudete mít ani se zaparkováním kočárku.
Restaurace je také vybavená pro cyklisty, kteří tady uvnitř mohou na daná místa v klidu odložit své dopravní prostředky.

Poznámka
Prohlídka samotného zámku není příliš vhodná pro úplně malé děti, zvláště ty, které nevydrží poslouchat přibližně hodinu slova průvodce. Pro ty o něco málo větší bych doporučila prohlídku kuchyně či věže, kde naleznou zajímavější „věci“ než u hlavní trasy.
Na zámek dojedete bez problémů i s kočárkem, se kterým pak můžete vesele brouzdat zámeckým parkem.

Infocentrum se nachází na hlavní silnici hned pod zámkem, k dispozici jsou nejrůznější suvenýry, k mání jsou i poštovní známky. Pro turisty nabízejí turistické známky a vizitky, děti si mohou nechat orazítkovat své deníčky svědčící o jejich návštěvě. Velký je tu výběr map, nejen zdejší krajiny.
Na zámku můžete zakoupit Pohádkový pas určený pro krajinu Jižních Čech.

Více informací naleznete na oficiálních stránkách zámku Hluboká.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (10 vyjádření)

 • johana

  I pro nás je Hluboká nejkrásnější zámek a rádi se tam podíváme znovu.

 • Ivča a Domča
  Ivča a Domča

  Moc díky všem za reakce, i když opožděně:-)

  Hluboká je i pro nás daleko, ale my jí navštívili v rámci našeho dovolenkového pobytu na jihu Čech:-)Každopádně je skutečně nádherná, nejen zámek, ale vůbec celé to městečko atd:-)Takové celé pohádkové:-)

  Peťko – my taky kolikrát narazili na děsné restaurace, ale děláme to tak, že nejdříve jdeme dovnitř, zkoukneme a buď sedneme nebo odejdeme jinam. Taky se dost ptáme v infocentru daného města (pokud tam je), tam dokážou dobře poradit).Stejně tak to bylo v tomto případě.

  Do ZOO jsme taky chtěli jít, ale časově jsme už nestíhali, takže zase někdy jindy:-)

 • bokul

  Se mi asi budete smát, ale já vždycky měla pocit, že v minulém životě jsem byla na tomto zámku princeznou 🙂

  Když jsem se tam před nějakým časem dostala osobně, hrozně jsem tam byla spokojená 🙂

 • Jojo, Hluboká je nádherná…
  Já tam dokonce jednou (skoro na zámku) spala 🙂 A bylo to kouzelný… Připadala jsem si jako princezna v těch postelích s nebesy, koupelna v mramoru, chyběly mi tam jen zábradlí z provázků a cedulky – nevstupujte mimo koberce… 🙂

 • Pavlinkav

  Jj, Hluboká :o))) Díky místu svého studia mám odtud i všechny fotky z promoce, takže paráááádaaaaa :o) Ráda se do těchto končin vracím, a to nejen kvůli Hluboké.

 • marika81

  Pěkný příspěvek, ale pro mě je to hrozně z ruky, vždyt já ani v Praze nebyla:)
  Ale díky tobě se tam přenesu aspon písmem, máš u mě bodíky a děkuji:)

 • Ivčo, tak Hluboká je můj nejoblíbenější zámek a pro mě nejkrásnější. Vždycky jsem ho chtěla vidět a až můj současný přítel mi splnil přání a vzal mě na něj. Nádhera! Přesně takový, jak jsem ho znala z obrázků. Jó, ráda na výlet vzpomínám 🙂

 • Peťka

  Zámek Hluboká…co k tomu dodat? Mám ho v „seznamu“ svých 10ti nej. 🙂
  Ivčo, článek opět pěkně sepsaný. Jsem ráda i za doporučení restaurací. Zatím to vypadá, že se stravujete jen v příjemných hospůdkách. Jak my to děláme, že většinou při výletu narazíme na naprosto děsnou restauraci?

  Ještě bych určitě doporučila návštěvu ZOO Obora. Když už budete v Hluboké. Je menší, ale určitě potěší. 🙂

 • HANINA25

  Poutavě napsaný,byla jsem tam naposled se školním výletem,takže Tvůj článek mi připoměl,že je nejvyšší čas začít oprašovat vzpomínky a znova se tam vypravit.

 • Padmé

  Ivčo, moc pěkný příspěvek, děkuji Ti za něj, na Hluboké jsme byli (celá „familija“) – je to nádhera, víc asi netřeba dodávat.:-)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist