Cvičení i poučení nejen pro předškoláky

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Prvňáčci už mají za sebou skoro celý měsíc ve škole, jejich o rok mladší kamarádi si zatím hrají ve školce, ale i tam už možná začali s postupnou přípravou na den D, kdy i oni vstoupí poprvé do „velké školy“. Máte-li takového budoucího školáka doma, nechte se inspirovat našimi knižními tipy.

Knižní tituly, které jsem pro vás tentokrát vybrala, se zaměřují na správnou výslovnost, rozvoj grafomotoriky, na dovednosti jako je poznávání barev a tvarů, základní matematické schopnosti a v neposlední řadě i slušné chování.

náhledPublikace Předškoláci ve školce z nakladatelství Portál se zaměřuje na rozvoj grafomotoriky, přípravu na psaní, rozvíjení číselné představivosti a zrakového vnímání. Jedná se soubor 42 pracovních listů, který je určen dětem od 5 do 6 let, uvítají jej tedy i rodiče současných prvňáčků, kteří potřebují výše uvedené důkladněji procvičit. Každý list tvoří dvoustrana, kde na první stránce najdete pokyny k plnění úkolu včetně poznámky, co je cílem daného cvičení, na protilehlé straně je pak obrázek, se kterým děti pracují (dokreslují, spojují, vybarvují atd.).

O tom, že narůstá počet dětí, které při vstupu do školy, nezvládají ještě výslovnost všech českých hlásek, už na těchto stránkách padla řeč několikrát. V posledním předškolním roce většina z nich navštěvuje logopeda, aby se jazýček správně rozhýbal. K tomu pomůže hlavně pravidelné cvičení. Omílat ale stále stejná slovo dokolečka děti také dlouho nebaví, proto by mohly přijít vhod následující dva tituly, které budete mít šanci vyhrát s námi v soutěži Víte…? od 22. září.

náhledPrvní z nich se zaměřuje na dvě nejtěžší české hlásky R a Ř. Jedná se o soubor říkanek Já mám v krabici cukr a krupici. Říkanky nejsou zbytečně dlouhé, všechny jsou doplněné krásnými veselými obrázky. Navíc dodržují pravidlo, které ocení i váš logoped – procvičují vždy jen jednu souhláskovou skupinu v každé říkance, přičemž v celém souboru nakonec najdete všechny souhláskové skupiny, které je třeba nacvičit.

náhledOproti tomu publikace Logopedie z produkce nakladatelství Fragment má co do procvičovaných hlásek záběr širší. Pomůže vám při nápravě nejčastějších vad výslovnosti – poruše měkčení hlásek Ď, Ť, Ň, chybné výslovnosti L, nesprávné výslovnosti sykavek ostrých C, S, Z i tupých Č, Š, Ž a samozřejmě i při nácviku výslovnosti hlásek R a Ř.
Pro každou problematickou hlásku je připravena jedna i více dvojstran, na kterých najdete krátký text k procvičování, jedno cvičení se spoustou obrázků a na protější straně pak barevný obrázek formátu A4, o kterém si s dětmi můžete povídat a přitom krásně trénovat.

Dále pak v nakladatelství Fragment připravili dva soubory zábavných cvičení Škola volá!, která mají děti připravit na nástup do školy. První z nich má podtitul Poznej barvy a tvary, druhá pak Poznej, najdi, porovnej. Obě dvě by naopak mohly využít i děti o něco málo mladší, kterým se určitě budou líbit barevné obrázky s dětmi i zvířátky.
K oběma sešitům navíc dostanete karty na kvarteto jako bonus. Ty také procvičují to, co se děti naučí, a jsou připraveny tak, aby se kvarteto dalo hrát i bez znalosti jediného písmenka.

náhlednáhled

náhled
Dětem od 5 let, ať už je škola po příštích prázdninách čeká nebo ne, je určena kniha s výmluvným názvem Abeceda slušného chování. Najdete v ní 22 zábavných příběhů o dětech, z nichž plyne vždy nějaké poučení stran lušného chování. Všechny příběhy jsou doplněny obrázky se stručnými radami.
Pokud Vás zaujala, můžete se až do 27. září zapojit do soutěže na serveru Akce-Novinky.cz.

Využíváte se svými předškoláky podobné publikace? Zaujaly vás některé z výše uvedených?

Článek byl připraven ve spolupráci s partnerským serverem Akce-Novinky.cz, na jehož stránkách najdete kromě informací o knižních novinkách také pozvánky na literární akce, soutěže o knihy a aukce zajímavých titulů.

Napsal/a: redakce (Petra)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

 • Ivča a Domča
  Ivča a Domča

  Mě se líbí od Portálu Já mám v krabici cukr a krupici a od Fragmentu Škola volá. Určitě dobré tipy, i když pro nás moc brzy:-)Je ale dobře být informován:-)

 • Markittka.P
  Markittka.P

  Pěkné tituly.
  Pro ty, kteří se potřebují jako my věnovat ve větší míře grafomotorice, logopedii, apod… bych chtěla ještě upozornit na Šimonovy pracovní listy. Každý díl je zaměřený přímo na rozvoj určité oblasti a jsou podle mne velice profesionálně zpracované, autoři dobře věděli, co dělají. Také jich máme doma několik a jsou bezva – spousta úkolů, vybarvování,… – jen tedy nejsou barevné. Je tam taky díl např. o počítání, o dopravní výchově,…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist