Je ti zima? Makej((-:

Rubrika: Od srdce i od plic

1271641_cold_winter_afternoonPocit tepla je relativní a velice subjektivní pocit. Je všeobecně známo, že i v panelákových bytech občas lidé musí chodit spát v teplých ponožkách a ve svetru, nataženém přes pyžamo po dědečkovi. Topná sezona nezačala, šetříme „dílky“, nebo je to prostě „studenej byt“.
Teplo je relativní.

Ve starších domech časem dojdete k poznání, že sedmnáct stupňů je tak akorát, dvacet je fajn, a pětadvacet se už nedá přežít. Když totiž většinu roku přezimujete jako lední medvědi (vyjma letních „čtyřicítek“), cokoliv, co donutí stupnici vašeho teploměru vyšplhat se do závratných dvaceti stupňů Celsia, se rovná požáru či právě se probudivší sopce.
Pokud žijete ve starém domě, nepohodlí ve formě nutnosti topit uhlím, či dřevem, vám vůbec jako nepohodlí nepřipadá. Je to prostě životně důležitá nutnost. Buď zatopíte, nebo zmrznete.
Tlusté zdi mají výbornou akumulační schopnost. Nově postavené tlusté zdi. Tlusté zdi, které jsou nedílnou součástí VAŠEHO domu, si myslí, že „akumulační schopnost“ je pouze jiný výraz pro „zbourejte to“. Sebedestruktivně tedy neakumulují. (Když nemůžu být nejlepší, budu alespoň nejhorší…)
Také různá zvířátka mají rozdílné představy o potřebě schopnosti akumulace vašich zdí. Taková myš, například, se klidně nastěhuje až přímo pod krbová kamna a vesele tam celou zimu vyvádí mladé, hlavně, když jí nezalepíte tu díru v omítce, kudy se dostává „domů“. Pokud tu díru neprozřetelně zalepíte, musíte se s nepříjemnou přítomností myší vypořádávat celý rok. Pokud ji nezalepíte, máte alespoň přes prázdniny relativní klid, pole a louky nabízejí výživnější stravu než vaše spíž (dočasně) a neskýtají také taková rizika (pastičky).
Teplo. To je ukrutný pojem, který se ve starším rodinném domě nedá řešit „šmahem“. Zajisté můžete investovat 150 – 200 tis. do ústředního vytápění, řešeného kotlem na tuhá paliva s radiátory. Je to nejjednodušší a nejrychlejší. Pokud ovšem jediný komín v budově neprochází přímo obytnými místnostmi a to počínaje jeho patou uprostřed vaší čisťounké kuchyně.
Další variantou jsou krbová kamna. Na trhu je jich přehršel. K jejich koupi se odhodláte až po dvou opravdu tuhých zimách, kdy jste veškerou vodu ohřívali ze sněhu na kamnovém sporáku (ta v trubkách zamrzla) a kdy jste chodili spát s kulichem a rukavicemi. (Přeci jen, pro ty děti, to by už asi mohlo být TROCHU MOC otužování….) Krbovky jsou fajn. Pohled na plápolající oheň brzy vzdáte. To byste na něj museli nejprve vidět. Díky tomu, že máte průlezový komín a topíte mokrým dřevem, které „dehtuje“, vidíte akorát…. , no, ČERNO, ale je vám teplo.
Naučíte se zavírat i šuplík od skříňky na šitíčko, protože, co kdyby tudy táhlo.
Naučíte „zavírat za sebou“ i ty myši, které žijí pod vašimi podlahami.
Naučíte se, že vymetat po ránu sníh z chodby, kvůli mrazem zkrouceným dveřím, je vlastně fajn rozcvička.
Vaší nejoblíbenější četbou bude ČSN norma pro komíny. Stojí asi 450,- Kč a lze ji sehnat na internetu. Po jejím přečtení propadnete hluboké melancholii, zjistíte, že u vás doma není nic tak, jak by mělo být, ba naopak, jste přímo učebnicovou ukázkou toho, jak se to dělat nemá.
Naučíte se, že je mnohem snazší přebalit hodně pokakané dítě přímo pod peřinou, než sejít těch pár schodů do chléva pro trochu dřeva na ranní zátop.
Naučíte se, že PEPA není nikdy dost.
Pochopíte pravý význam slova SÁLAVÉ teplo.
Zatoužíte po „krásné, veliké peci…“
Zatoužíte po kachlových kamnech…
Zatoužíte po tom, nikdy se nenarodit uprostřed Evropy, ba naopak, rovníková Afrika vám připadá celkem fajn.
Budete milovat cokoliv, co vydává jakékoliv teplo. Vaše ohřívací láhev dostane své vlastní jméno. Vaše žárovky budou ohmatané, vaše rychlovarná konev nikdy nebude tak úplně „nerez“, vždy bude spíše připomínat sbírku otisků prstů všech členů vaší domácnosti…. V nejkrutějších mrazech ji zřejmě nebudete muset zapínat vůbec. Četnost přikládaných rukou ji uvede do varu i bez elektrického proudu….
Vaši psi budou znechuceni POVINNOSTÍ spát ve vaší posteli a na vašich křeslech a pohovkách.
Vaše děti se velice brzy naučí chodit. Ta podlaha tak studí…
Vaše rodina bude „děsně držet při sobě“. Všichni budou spát v jedné posteli, všichni se k sobě budou tisknout a to i bez výslovného, „odporpředemzakazujícího“ důrazného požádání….
Zapomenete, jak vypadáte nahatí. Po „fofrsprše“ se v zamlžených zrcadlech neuvidíte a tekutina, která omývá vaše oční bulvy je už stejně dávno zamrzlá, takže jakékoliv prohlížení se v zrcadle je holá zbytečnost. (Malovátka nefungují – zmrzlá tužka linky nenamaluje, zmrzlá řasenka neřasí…. a zmrzlá holicí pěna… škoda mluvit…)
Objevíte, že váš SEPTIK nezamrzne NIKDY a projevíte touhu tomu SKUTEČNĚ přijít na kloub… (Přičtěte to sněžné slepotě a vysokému stupni podchlazení…)
Budete MILOVAT svoji SRST. Jakákoli izolace je lepší než žádná.
Dostanete se do stadia, kdy budete schopni rozdělat oheň třením mokrých houbiček na nádobí.

Až budete ale už úplně na dně, zjistíte, že před sto lety tu bydlel někdo mnohem chytřejší než vy, že takovou pec tu postavil, že taková pec tu vytápěla skoro celý dům. A že ta pec tu stále je, akorát je zazděná za bojlerem.
Naučíte se toho hodně.
Hlavně to, že když topíte dřevem, hřeje vás hned třikrát.

POPRVÉ – se dohřejete, když ho platíte.
PODRUHÉ – se zahřejete, když ho „děláte“ (štípáte, vozíte, skládáte…)
POTŘETÍ, když jím konečně zatopíte.

„Von“ vůbec je to dost subjektivní pocit to teplo. Já chodím spát v teplácích a jsem zachumlaná v duchnách. Moje dcerky mají jenom normální pyžamko a celé noci spí odkopané a volají: „Mami, pití, houko!!!“
Jsem asi holka rozmazlená panelákem((-:

Napsal/a: Bramborka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (11 vyjádření)

 • Bramborka

  Zavo,moc díky za podporu. Nemyslím si, že by byl až takový problem s těmito stránkami (co se týče temata: zveřejněno-nezveřejněno) spíše je trochu problém v podmínkách té soutěže, kterou vypsal Knižní klub. Ale JÁ SE NEDÁM. Nějak to vymyslím, aby se ten soutěživý vlk (JÁ) nažral a vy jste zůstaly celé((((((-:

 • Zava

  No vida, další kapitola knihy. Taky jsem se zasmála. Úplně tě vidím, jak čistíš potrubí nebo topíš v kamnech a ono to nejde, jak by mělo, něco si postaví hlavu, něco stávkuje a ty se místo rozčilování zasníš a myslíš na to, jak to krásně bude pasovat do toho nového článku.

  Však ty tady, Bramborko, nezveřejňuješ již zveřejněné! Je snad v podmínkách, že zde zveřejněné nemůžeš zveřejnit jinde? Asi si jdu pročíst podmínky. Psát dál ale můžeš, ne? Zvlášť když máš tak vděčné čtenáře! Díííky.

 • Bramborko,ono ve vlaku moc veselo není.
  Při těch jejich nástupech ve dvě v noci nebo odpoledne a končit po půlnoci.Stačí zpoždění a hned to odskáčou od cestujících,opilci,puberťáci a k tomu nevrlí revizoři co se po nich vozí a vyhrožují přeskoužkama,když něco nezvládnou.
  Ale pár jich ještě není otrávených a mají svůj úděl rády:))

  A knihu můžeš snad vydat,my to na tebe nepovíme,že pár stránek známe:)))

 • Bramborka

  Hanino25, děkuji mockrát((: A mně by moc potěšilo, kdyby s námi cestovala veselá paní průvodčí((-:

 • Tak to mě vážně dostalo:)))
  Než jsem to dočetla úplně jsem slzela smíchy /má dětská představivost a poloviční zkušenosti z bytu druhé kategorie-bez topení-z mého mládí,kdy jsem křepčila nad zapálenými kamny,které chytly asi tak po hodině/,že jsem pomálu neviděla.

  Já snad budu muset omezit v pracovní době to čtení nebo mě tu nechají zavřít na psychyatrii.Pochybuju,že by cestující bral,že na dráze je tak veselo:))

  PS:píšeš božsky Bramborko.

 • Moc hezké, vzpomínám na svoje bydlení v baráčku, který předtím nebyl baráček, ale nakási užívací místnost na statku. Takže jenom dodám, že člověk si zvykne na všechno. Třeba na to, že koupelna je mimo obývací místnosti a není tam topení, takže forfsprcha je nutnost, že i pětileté děti je lepší vykoupat v dětské vaničce, že i pro uhlí přes zasněženou zahradu se dá jít v pantoflích bez ponožek. Na to jsou nejlepší sousedi, té mojí byla vždycky zima i za mě. když mě viděla jít těch 10 metrů sněhem 😀
  A sníh jsme teda z chodby neuklízeli, ten se tam nedostal, zato sousedovi pes ano, díky těch zkříženým dveřím… Praotec Čech mě každou zimu trápil s tím, že už nepopošel o ten kousíček dál, no co naděláme. Alespoň máme každý rok neutuchající radost z příchodu jara 🙂

 • Bramborka

  Jeeee, holčičky, děkujuu((-:
  S tou knihou, teď řeším „Dylena“, v podmínkách soutěže je psáno, že příspěvky nesmí být poblikované. Takže pro vás, nebo pro „ně“???(((-:. Asi jste to vyhrály(((-:

 • Paci, paci, paci, paci, to ti tleskám nad opět úchvatným článkem, kterému jsem se musela od srdce zasmát a víš jak mě to srdíčko ted hřeje????
  Já chci tu knihu!!!!!!!!
  V každém článku jsem se s tebou shodovala s rekonstrukcí, od vody, elektriku, nábytek…………….
  Ale ted tě musím zklamat, topení jsme nedělali, měli jsme tu akumulačky, které letěli ven tryskem a místo toho jsme si pořídili dvoje krbové kamna, kterýma vytopíme, to, co potřebuje + elektrické přímotopy:)
  Na takovou rozsáhlou investici totiž ted momentálně nemáme, potřebujeme novou střechu.)
  Takže, piš, piš, piš, at máme, co číst, opět nádherá a bodíky letí:))))

 • Bramborko, teda…. zase jsi mě dostala :DDD
  Krása….
  Tvé odstupňování teplot je naprosto přesné, zvláště po letošním nedoplatku za plyn jsem podzim vyhlásila obdobím otužování – zatím nám sluníčko přeje 😉
  Ale tak drsné jako u vás to opravdu není, takže máš můj obdiv za ten nadhled 😉 Zvláště mě pobavily ohmatané žárovky…. no vidíš a oni ti je chtějí zakázat a zrušit 😉
  Jen bych dodala – naši předkové to opravdu měli vymakané…. coby také původně člověk panelákový smekám před generacemi, které i bez dnešních moderních prostředků velice dobře věděly, co my dnes pracně „zjišťujeme“ – a netýká se to jen vytápění, toho by se našlo…

 • Lussy

  Bramborko,
  tak se opět řežu smíchy:-)
  Trochu mi to připomíná Cimrmany, jak si vyprávěli na Severním pólu o kamnech a jak to je fajn, mít čtyřicítky horečky :-)))
  My máme topení nové, na plyn, ale aby celá mateřská nepadla jen na energie a poučeni tím, že první rok jsme topili jak se nám zachtělo a pak dopláceli 11 000,-, tak topíme na 20 st a v ložnici na 18 st. Já chodím doma v teplákách a mikině a na spaní mám teplé „sexy“ pyžamo a teplé ponožky. Manžel doma chodí ve slipech a spí nahatej a odkrytej. TAkže ten pocit tepla je opravdu relativní.

 • keenspeed
  keenspeed

  Ahoj, skvěle napsané, fakt jsem se zasmála, i když jste trpěli… ale ty parádní slovní obraty.. se bez smíchu nedá 🙂
  **Četnost přikládaných rukou ji uvede do varu i bez elektrického proudu….**
  **Zapomenete, jak vypadáte nahatí. Po „fofrsprše“ se v zamlžených zrcadlech neuvidíte a tekutina, která omývá vaše oční bulvy je už stejně dávno zamrzlá, takže jakékoliv prohlížení se v zrcadle je holá zbytečnost. (Malovátka nefungují – zmrzlá tužka linky nenamaluje, zmrzlá řasenka neřasí…. a zmrzlá holicí pěna… škoda mluvit…)**
  Čeština je prostě krásná řeč, zvlášť když ji umí někdo jako Bramborka používat. Iv

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist