3×3 srpnové tipy do dětské knihovničky

Rubrika: Kulturní a literární tipy

V červenci jsem vám v článku Prázdninové čtení pro děti představila pár knižních novinek, které by mohly zaujmout vaše potomky. I tento měsíc pro vás mám pár knižních novinek, po kterých by mohla se zájmem sáhnout dětská ručka.

Srpnovou nabídku ovládnou tři nakladatelství.
Začněme novinkami z nakladatelství Mladá fronta, která vydala pro naše nejmenší leporelo Co bude dnes k večeři? s milými verši Jiřího Havla a vydařenými obrázky Veroniky Balcarové. A není to leporelo jen pro úplná prťat, která si v něm budou ukazovat hopsající zajíčky. I trošku odrostlejší děti se s ním zabaví, když budou malým ušákům pomáhat hledat různé druhy zeleniny a ovoce ve spleti různých cestiček.
Jak starým (mladým) čtenářům je určena kniha s prazvláštním názvem Včelikář si netroufnu odhadnout. Nejen název je podivný, i obsah vyvolá nejeden otazník. Zajímá-li vás, co se stane, když včelky onemocní a nikdo neopyluje rostliny, zkuste do ní nahlédnout. Víc prozradím jen to, že jeden z vás tuto knihu plnou ilustrací, na kterých najdete třeba včelí marodku, bude moci vyhrát v soutěži Víte…?.
Do třetice jsem z Mladé fronty vybrala novinku Lucie Kaletové Strašidla na Silvrštejně, tedy vlastně deník třináctileté Aničky, do kterého si původně chtěla psát obyčejné prázdninové věci. Jenže všechno se jí nějak vymklo z ruky, takže místo toho, který kluk ve vsi se jí zrovna líbí, se tu děti od 9 let dočtou o neuvěřitelném dobrodružství, které spolu se svým bratrancem zažila na hradě Silvrštejně, při nichž se přesvědčí, že strašidla opravdu existují.

náhlednáhlednáhled

Další tři tipy pocházejí z nakladatelství XYZ a věřím, že alespoň jeden z nich bude každému přinejmenším povědomý.
Máte rádi televizní pohádky? Sledujete kromě „vánoční klasiky“ i ty novější? Pak jste v nich možná narazili na postavy jako je např. čarodějnice Okulárová, princ Rupík a princezna Nelinka, víla Arnoštka, kouzelnice Otylka nebo zrzavá Andula. Všechny spatřily světlo světa, nebo spíš televizních kamer, díky Jarmile Turnovské, a můžete se s nimi setkat v knize To nejlepší z televizních pohádek Jarmily Turnovské. Najdete tu pohádky Lolinka a kníráč, Koho ofoukne větříček, O víle Arnoštce, O princi, který měl o kolečko víc, O nejchytřejší princezně, Modrá krev, O zrzavé Andule. Každá z pohádek je doplněna několika černobílými fotografiemi a dozvíte se také, kdo ztvárnil hlavní postavy.
Sledujete se svými dětmi nedělní Hřiště 7 na ČT1? Pak byste si mohli vzpomenout na seriál o neobyčejné škole – Čarodějnice školou povinné. Teď už mohou i u nás děti prožívat dobrodružství s Mildred Virválovou, její kamarádkou Maud Měsíčkovou i protivnou Ethel Svatouškovou za příjemného šustění otáčených stránek v knížce. Tato je první z celé řady, ostatní budou následovat.
Další série knih, které bude nakladatelství XYZ vydávat, pochází z pera Vojtěcha Steklače. Vzpomínáte si na holešovickou partu kluků, která zažívá spoustu veselých a dobrodružných příběhů? Kromě reedice příhod, které jste možná kdysi také četli, vytvořil autor i několik dalších pokračování, ve kterých se opět setkáte s Boříkem a jeho partou. Druhý svazek této řady je pojmenován po třídním šprtovi a žalobníčkovi, který Boříka, Aleše, Mirka a Čendu pořádně štve – jmenuje se Bohoušek a spol.
Také jedna z těchto novinek bude zařazena do soutěže Víte…?.

náhlednáhlednáhled

Poslední trojice tipů je důkazem, že nakladatelství Fragment myslí na školáky i o prázdninách. Připravilo pro ně Čtenářský deník – praktický barevný sešit, do kterého si mouhou zaznamenávat své čtenářské zážitky. S těmito čtenářskými deníky to budou mít školáci o něco jednodušší, najdou tu totiž připravenou osnovu pro každý literární žánr, se kterým se na 1. nebo 2. stupni ZŠ setkají (Čtenářský dení vychází zvlášť pro každý stupeň ZŠ).
Zvlášť po prázdninách by školáci mohli uvítat balíčky praktických tabulek Škola s přehledem. Každý z balíčků obsahuje 6 samostatných listů plných základních informací z různých předmětů. Jeden z balíčků je určen pro žáky 1. stupně ZŠ, další dva pak rozdělují učivo 2. stupně na humianitní a přírodovědné.
Závěrečný tip snad potěší ty, kteří se potýkají s cizími jazyky, konktrétně s angličtinou nebo němčinou. Asi už jste mnohokrát slyšeli, že důležité je opakovat si jazyk alespoň pět minut denně, co ale vybrat, aby to mělo efekt a zároveň to nezabralo víc času? Vyzkoušejte cvičebnici Angličtina 5 minut denně (totéž vychází i pro němčináře), vaše angličtina (němčina) se začne ze dne na den zlepšovat.
O některé z titulů pro školáky budete moci zabojovat v jednom z kol soutěže Víte…?.

náhlednáhlednáhled

Vybrali jste si, čím byste mohli obohatit knihovničku v dětském pokoji?

Informace o knižních novinkách připravujeme ve spolupráci se serverem Akce-novinky.cz, kde máte možnost některé z novinek vyhrát a od 10. srpna se můžete zúčastnit také korunových aukcí vybraných titulů.

Napsal/a: redakce (Petra)

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • Petra Vymětalová

  Právě jsem zveřejnila vyhodnocení soutěže o Čarodějnice školou povinné.

 • Petra Vymětalová

  Právě jsem vyhodnotila soutěž o Včelikář. Mrkněte, kdo měl štěstí a vyhrál, kolik bylo celkem tipů a jaká byla správná odpověď na soutěžní otázku 😉

  Dále ještě připomínám, že do konce srpna se můžete zúčastnit soutěže o další z výše prezentovaných knih pro děti – Čarodějnice školou povinné.

  Na tento týden chystám tipy na čtení pro dámy, takže se zase můžete těšit na další soutěže.

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  U nás začíná být aktuální nějaká encyklopedie – holky, zvlášť Any, mi už kladou občas takové otázky, na které neumím odpovědět (no, na některé se ani nedá….)
  Jejich narozeniny se pomalu blíží, tak musím začít něco vybírat.
  Pro každou něco.
  ;o)

 • hannah58

  Koukám, koukám na knížky – opět nezapomenutelný Bořík a spol.(tentokrát Bohoušek), výborné čtení, připomíná mi Mikulášovy patálie, které taky máme – ty nové i starší.

 • Padmé

  Petro, díííky za příspěvek, se zájmem a ráda čtu Tvoje „čtenářské“ tipy, mám moc ráda knížky (celá naše rodina) a utrácím za ně nehorázné penízky (nejen já, ale i babičky a tety), tentokrát se mi nejvíc líbí poslední trojice… že bych se nechala zlákat? :-)))

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist