20 let přátelství a lásky ve filmové adaptaci románu Davida Nichollse Jeden den

Rubrika: Kulturní a literární tipy

„Dvacet let. Dva lidé…“

Známá dánská režisérka křehkých filmových příběhů Lone Scherfig přichází s novým snímkem JEDEN DEN natočeného podle veleúspěšné stejnojmenné knihy Davida Nichollse. Příběh o dvacetiletém přátelství Emmy (Anne Hathaway) a Dextera (Jim Sturgess), díky kterému si oba dva uvědomí, co je v životě doopravdy důležité, vstupuje do českých kin od 6. října 2011…

Film sleduje životy dvou dlouholetých kamarádů – Emmy Morley v podání na Oscara nominované Anne Hathaway a Dextera Mayhewa, kterého představuje šarmantní Jim Sturgess. Prolínání jejich osudů začalo už na univerzitě, kterou oba dva ukončili ve stejný den – 15. července 1988. Patnáctý červenec bude pro jejich celoživotní přátelství už navždy klíčové datum a ve snímku Jeden den budeme oba dva sledovat vždy právě v tento jeden den – po dobu dvaceti let.

Za tak dlouhý čas se toho v životě pracovité a svědomité Emmy a bohatého a rozmařilého Dextera mnoho změní a oba si postupně začínají uvědomovat, že to, co celý život tak usilovně hledají, mají celou dobu na dosah ruky. Všechno jejich tápání a hledání lásky se vrací k onomu památnému dni v roce 1988 – pochopí Emma a Dexter po dvaceti letech konečně pravý smysl onoho dávného setkání?

Dvacet let plných hledání, odloučení, bolestných ztrát i nových nadějí, takový je nový snímek Jeden den od talentované dánské filmařky Lone Scherfig s Anne Hathaway a Jimem Sturgessem v hlavních rolích filmu o vytoužené životní lásce, jež se často nachází blíže, než jsme si v dnešní uspěchané době ochotni připustit.

Zajímavosti o filmu

Dánská filmová a seriálová režisérka Lone Scherfig pochází z nové generace evropských filmařů, kteří se ve svých filmech citlivým způsobem zaměřují na osobní problémy mladých lidí. Jejím prvním zásadním průlomem do světa stříbrného pásu byl snímek Italština pro začátečníky, natočený podle pravidel manifestu Dogma 95 z pera známých avantgardních filmařů Larse von Triera a Thomase Vinterberga.

Na rozdíl od jejich vyhrocených dramat byla Italština pro začátečníky citlivě natočenou romantickou komedií. Film s malým rozpočtem se navíc stal do dnešního dne nejvýdělečnějším skandinávským filmem a Lone Scherfig otevřel dveře do filmového světa. Její další film Wilbur se chce zabít se nesl v podobném lehce melancholickém duchu stejně jako její do dnešní doby nejúspěšnější film Škola života (podle scénáře Nicka Hornbyho). Talentovaná filmařka Lone Scherfig evidentně ví, jak natočit jemný a povznášející film – příkladem budiž i její nejnovější snímek Jeden den.

Stejnojmenná knižní předloha britského spisovatele Davida Nichollse se ihned po svém publikování v roce 2009 stala bestsellerem, vychválil ji mimo jiných i Nick Hornby a na populárním udělování knižních ocenění Galaxy dokonce získala cenu za nejlepší knihu. „Obdivuji psaní Davida Nichollse a to jak dokáže být vtipný, ale co se mi na knize líbilo nejvíc, bylo to, o jak uvěřitelnou love story ze života jde. Takhle skutečně působících příběhů moc nepotkáte,“ říká režisérka filmu Lone Scherfig.

Kniha byla s velkým úspěchem vydána i u nás prostřednictvím nakladatelství Argo, které právě chystá její druhý dotisk.

Anne Hathaway se do povědomí diváků zapsala především svým výtečným ztvárněním traumaty stíhané dívky ve filmu Rachel se vdává, za které byla nominována na Oscara v kategorii nejlepší ženský herecký výkon. Stejně tak nadějná herečka exceluje i ve filmech Ďábel nosí Pradu a Zkrocená hora a v roli spisovatelky Jane Austenové ve snímku Vášeň a cit. O postavě Emmy ve filmu Jeden den Anne Hathaway řekla: „Emmě věřím a přeji si, abych jí znala doopravdy. Je dívkou, kterou považuji za upřímnou a pravdivou ve všem, co dělá. Doufám, že stejně jako já to bude cítit i každý, kdo se na film podívá.“

Jima Sturgesse si většina lidí vybaví skvělým ztvárněním hlavní role v hudebním retro snímku Across the Universe. Prostředí světa populární hudby mu rozhodně nebylo cizí – kromě své herecké kariéry je Jim Sturgess také talentovaným zpěvákem a písničkářem, dvě z jeho písní dokonce zazněly ve filmu Imigranti, kde si Sturgess také sám zahrál.

„Jim okamžitě pochopil, jak vrstevnatá a citlivá postava Dexter ve skutečnosti je. Sdílí s Dexterem smysl pro humor a nedbalou eleganci a ví, jak ho zahrát v těch méně sympatických momentech tak, abyste byli schopni mu jeho chyby odpustit. A to je důležité, protože Dexter těch chyb udělá hodně,“ chválí Jimovo uchopení postavy Dextera Lone Scherfig.

Onen klíčový den ve filmu, tedy patnáctý červenec, je v Británii slaven jako den sv. Swithina (Swithuna). Lidové rčení praví, že pokud bude ten den pršet, déšť nepřestane po následujících čtyřicet dní, a naopak: pokud bude svítit slunce, dalších čtyřicet dní bude krásně. Autor knižní předlohy David Nicholls se nechal slyšet, že mu inspirací při psaní byla právě píseň St. Swithin’s Day od altrockera a levicového aktivisty Billyho Bragga.

Společnost Hollywood Classic Entertainment

uvedla film JEDEN DEN do kin 6. října 2011.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist