Vánoční zázrak aneb sliby se maj plnit o vánocích

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Janek Ledecký se po delší odmlce opět vrací na muzikálovou scénu. Tentokrát sází na téma Vánoc a do Divadla Broadway přinese Vánoční zázrak. Tak se totiž jmenuje divadelní příběh doplněný vánočními písničkami zkušeného zpěváka a skladatele, jenž slibuje, jak již bývá jeho zvykem, romantickou podívanou…

V pražském Divadle Broadway již probíhají první zkoušky nového SPECIÁLNÍHO VÁNOČNÍHO MUZIKÁLU JANKA LEDECKÉHO pod režijní taktovkou Radka Balaše VÁNOČNÍ ZÁZRAK ANEB SLIBY SE MAJ PLNIT O VÁNOCÍCH, který se v premiéře představí svým divákům 30. 11. 2011 v 19:00 hodin v Divadle Broadway!

Muzikál má opravdu hvězdné obsazení. Těšit se můžete např. na Lindu Rybovou, Naďu Konvalinkovou, Janu Švandovou, Petra Kostku, Petra Štěpánka, Marka Vašuta, Martina Dejdara, Filipa Blažka, Martina Trnavského, Aleše Hámu, Alžbětu Bartošovou, Michaelu Zemánkovou, Filipa Antónia a další.

 

Ani za čtyřicet let totalitního režimu se nepodařilo zlikvidovat tradiční typicky české pojetí vánoc, založené na křesťanských tradicích a specifice lokality malé země ve středu Evropy. A že se soudruzi s dědou Mrázem snažili, seč to šlo.

Přichází druhá porevoluční generace a sociologové s překvapením konstatují, že to, co se nepovedlo komunistické propagandě ve druhé polovině minulého století, se efektivně daří globálnímu tržnímu mechanismu. A dětí, pro které se stává symbolem Vánoc Santa Klaus, přibývá každým rokem. Ať už je to touhou po „importovaném“ zboží, nebo prostě proto, že Santa má mimořádně promyšlenou a atraktivní marketingovou strategii.

Janek Ledecký přichází s romantickým divadelním příběhem pro celou rodinu a znovu objevuje tu tajemnou a magickou sílu Vánoc a jejich typických tradic a zvyků. To vše doplněno o Jankovy vánoční písničky, které se během posledních patnácti let staly nedílnou součástí vánoční atmosféry a díky své poetičnosti a upřímnosti si vydobyly jak popularitu u posluchačů, tak i uznání odborníků (cena Česká Grammy 1996).

Janek Ledecký, bývalý frontman skupiny Žentour, od roku 1992 na sólové dráze ( 3 platinové, 8 zlatých desek, 1x stříbrný slavík, 3x bronzový), se divadlu věnuje od roku 1998. Když tehdy ohlásil úmysl převyprávět nejslavnější Shakespearovo drama Hamlet hudbou, setkal se s velkou nedůvěrou odborné divadelní obce. K dnešnímu dni už počet odehraných představení v Čechách, na Slovensku, ve Spojených státech a v Koreji překročil dvanáct set a Jankovo netradiční uchopení klasiky je oceňováno i mezi uznávanými evropskými shakespearology.

Po Hamletovi přišel Janek s muzikálovým zpracováním životního dramatu slavného italského astronoma a fyzika Galilea. A opět slavil jak umělecký, tak komerční úspěch. V současné době připravuje uvedení muzikálu IAGO na motivy Shakespearova Othella.

Ve Vánočním zázraku nabízíme s týmem respektovaných a oceňovaných divadelníků (Šimon Caban – laureát Quadrienále 2000, Simona Rybáková – laureátka Quadrienále 2000, Jana Hanušová – 1.cena Teatarfest Sarajevo, nominace na Argus Angel na brightonském Fringe festivalu 2007) citlivý příběh, který se dotkne každé generace. A slibujeme přinést ukázku toho nejlepšího, co si pod pojmem „hudební divadlo“ dnešní divák dokáže představit.

 

Slovo Jana Potměšila (autora libreta):

V lednu tohoto roku mě Martin Kumžák prozradil, že Janek Ledecký chystá nový muzikál, ve kterém budou jeho vánoční písně, a hledá vhodný námět. Už dlouhá léta nosím v hlavě námět na film, který by byl krásnou love story. Miluju filmy jako např. Pretty woman, Láska nebeská atd. Proto jsem využil příležitosti a svůj námět sdělil Jankovi a jemu se moc líbil. A tak jsem zažil jeden obrovský zázrak a začal poprvé v životě pracovat na libertu k muzikálu a navíc s tak velkým profesionálem, jakým Janek bez pochyby je.

Práce na libretu byla velmi intenzivní a myslím si, že nastalo neuvěřitelné kreativní propojení, které navíc bylo spojeno s Jankovou zkušeností, kterou má ze svých předešlých muzikálů. Proto si přeji, aby tento muzikál diváky bavil, dojímal, nechal snít a hlavně, aby nepřestali věřit na zázraky. Navíc je vše protknuto vánoční atmosférou a skvělými Jankovými písněmi.

Díky tomuto muzikálu jsem poznal celou řadu lidí, kteří patří ke špičce ve svých oborech. Vážím si možnosti být u toho a moc se těším na první zkoušky a na chvíli, kdy mu všechny profese, které muzikál připravují, vdechnou život.

A co na vás čeká ve Vánočním zázraku podle Janka Ledeckého?

Na firemní mikulášské oslavě dostává Marek hned dva dárky najednou. Po letech potkává svou studentskou lásku Veroniku. A k tomu navrch mu Radan, šéf developerské firmy, pro kterou pracuje, nabídne spolupartnerství. Ale jak už to tak chodí, nic není úplně zadarmo.

Vánoce jsou pro všechny z nás především svátkem, při kterém se setkává celá rodina. Což ale není Tomášův případ. Sedmiletý Tomáš se narodil na Štědrý den. A v den svého narození přišel o maminku. Takže spolu se svým tátou Markem, strejdou Pájou a dědečkem slaví Vánoce jako narozeniny a všechny vánoční atributy jsou v této svérázné domácnosti tabu.

Proti pragmatickému Markovi je Veronika jako z jiného světa. A pro malého Tomáše jako anděl, který přináší úplně nový a nečekaný pohled na všechno, co měl dosud s Vánoci spojeno.

A tak Tomáš poprvé v životě porovnává šance báječného a skvěle marketingově vybaveného Santa Klause a tajemného Ježíška, jehož podobu se přes všechny snahy zatím žádné reklamní agentuře nepodařilo uchopit.

Stejně jako vánoční tradici se Marek brání vážnému vztahu, protože má strach ze zklamání. Strach věřit, že se může stát zázrak, který znovu vystaví most přes tu propast úzkosti a bolesti, která mu zvlášť o vánocích připadá tak bezedná. A už vůbec nechce takové zkoušce vystavit Tomáše. I Veronika má své tajemství a důvod bránit se vážnému vztahu. Ale všechna předsevzetí se jim začínají tak nějak vymykat z ruky. Tomášův dědeček je emeritní profesor hematologie. Strohý a distingovaný džentlmen. Pomáhá Markovi, jak může, a trpí tím, že jeho druhý syn Pavel je pravý opak Marka. Nezodpovědný, nepraktický a nepředvídatelný. Ale Tomáš na strejdu Páju nedá dopustit. A po tom, co spolu vyvádějí, se mu nikdo nemůže divit. Veroniku si pan profesor až nečekaně snadno oblíbí. A díky své profesi odhalí jako první její tajemství. Důvodem, proč se Veronika nechce vázat, je její nemoc. A ta je daleko vážnější, než si je Veronika ochotna připustit. A šance na obrat v léčbě se rovná zázraku.

Jsou zrovna Vánoce – ta pravá chvíle pro zázrak? A co všechno je pro něj každý připraven a ochoten udělat? A obětovat?

Přijďte se podívat do Divadla Broadway. A zkuste na chvíli zase věřit. Na Ježíška a na to, že v každém z nás je víc síly, než nám připadá. Věřit na zázrak.



Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Peťka

    Díky za článek. Docela ráda bych na tento muzikál šla, mohlo by to být zajímavé.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist