DRAKA JE LEPŠÍ POZDRAVIT aneb O ETIKETĚ – zásady slušného chování v 10 pohádkových příbězích

Rubrika: Doporučujeme

Kniha, na kterou, zdá se, čeká podle předběžných ohlasů mnoho rodičů a pedagogů, je konečně na světě. Po Velké knize etikety pro dospělé přicházejí na trh zásady slušného chování pro ty nejmenší. Pod názvem Draka je lepší pozdravit aneb O etiketě a pod patronací a odborným dohledem paní Elišky Haškové Coolidge je napsala zkušená spisovatelka Daniela Krolupperová, milými verši opatřil básník a spisovatel Miloš Kratochvíl a nádherně ilustrovala Markéta Vydrová…

Vznikla kniha, která se zábavnou a nenásilnou formou snaží dětem přiblížit zásady jako zdravení a děkování, vzájemná pomoc, ohleduplnost, nepředpojatost, pořádkumilovnost, slušné stolování, pravdomluvnost apod. Deset pohádek, deset veselých básniček, deset zábavných úkolů, a také otázky, jež mohou rodiče inspirovat k rozhovorům fotos dětmi na daná témata – svou koncepcí toto dílo podněcuje k tomu, aby se z něj stala jakási „pracovní plocha“, na níž si mohou rodiče s dětmi společně hrát a zamýšlet se nad důležitými zásadami mezilidských vztahů.

Slušnému chování je potřeba se učit již od útlého věku. Aby ale děti neodradily suché poučky či odtažitá kárání, rozhodli se autoři učit je etiketu prostřednictvím příběhů. Je v nich ukryto poselství o tom, že má člověk vždy slušně zdravit, prosit i děkovat, že si musí po sobě uklízet, neničit věci, dělit se s ostatními, že nemá být lhostejný ke svému okolí. Ke každému příběhu je připojen rádce pro rodiče, jak mají ratolesti dobrému chování učit, i tipy na to, jak vlastně takové dobré chování vypadá (například u stolu). A nakonec, aby se vše dobře pamatovalo, shrnuje každý příběh pěkná básnička.

fotoV souvislosti s vydáním knihy Vám představujeme osobnost její iniciátorky a patronky;
Elišky Haškové Coolidge.

Narodila se v Praze v rodině významného českého bankéře Josefa Haška. Často pobývala na Šumavě u babičky a první třídu navštěvovala ve Štěpanicích. V roce 1949 emigrovala s matkou a tříletým bratrem do Německa a následně do Francie. Otec byl po převzetí moci komunisty přinucen na americkém kontinentě zůstat a v roce 1950, po rozvodu svých rodičů, za ním Eliška odjela sama.
Vystudovala s vyznamenáním Georgetown University School of Foreign Service (1963). Kariéru začala v Bílém domě, kde pracovala jako zvláštní asistentka pěti amerických prezidentů. Založila a řídila Kancelář prezidentských zpráv, jejímž úkolem je zajišťovat styk s veřejností.

Po osmnácti letech přešla na ministerstvo zahraničních věcí USA, kde pracovala mimo jiné jako náměstkyně šéfa protokolu Spojených států amerických a jako alternující zástupce velvyslance v Organizaci amerických států. Od roku 1991 do České republiky často cestovala a v roce 1998 se do rodné země vrátila. Dnes má trvalé bydliště v Kundraticích na Klatovsku, odkud má milé vzpomínky na své prarodiče a chce zde zúročit veškeré své dosavadní zkušenosti a znalosti ve prospěch lidí a kraje.

fotoDaniela Krolupperová, Miloš Kratochvíl: Draka je lepší pozdravit aneb O etiketě
Ilustrovala Markéta Vydrová
Mladá fronta, 2009

Objednat knihu můžete ZDE.


A také o ni můžete soutěžit od 17.7. do 30.7.2009 v soutěži „Víte…?“ a stát se tak jedním ze 3 šťastných výherců! Stačí jako obvykle správně odpovědět na jedinou soutěžní otázku a chytře tipovat! 😉

Napsal/a: Petra Choltová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • Anonymní

  Soutěž o 3 knihy „Draka je lepší pozdravit aneb O etiketě“ byla právě vyhodnocena a výsledky naleznete ZDE.

 • Ivča a Domča
  Ivča a Domča

  Babofko, moc díky!Přesně jsem samozřejmě nechtěla:-)Tak jestli náááhodou nevyhraju, tak už vím, o jakou další knížku obohatím naší dětskou knihovničku:-)

 • Ivčo, knížku mám, je moc pěkná, obrázek je téměř na každé stránce… Přesný počet na mně nechtěj, je jich nepočítaně… 😉

 • Ivča a Domča
  Ivča a Domča

  Prosím, nemáte někdo tuhle knížku doma? Zajímalo by mě, kolik je tam obrázků, resp. zda jich je tam dost – jestli je třeba jeden obrázek a pak několik listů nic atd…Knížka má přes 130 stran, tak mě zajímá, jak je na tom s počtem obrázků…?

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist