Podlehněte kouzlu Pekla

Rubrika: Cestování

Ano, zcela určitě podlehnete. Jak by také ne. Každý podlehne, když prochází Pekelským údolím ve východních Čechách. Z Nového Města nad Metují je to procházka dlouhá 6 km, z Náchodu 15 km a od přehrady Rozkoš 10 km.

náhled
Když se z Nového Města nad Metují dáte proti proudu řeky Metuje, brzy se dostanete do malebného Pekelského údolí. Romantické duše se zde vznášejí na vlnách poezie, malíři barvami chválí jeho krásu, fotografové mají mnoho příležitostí „ulovit“ nezapomenutelné foto, děti nadšeně poskakují a obdivují dlouhé smaragdově zelené vlasy Rusalek, které se chvějí ve vodním proudu a s troškou obav očekávají, že brzy uvidí vodníka. A samozřejmě, že tam čeká. Na konci nádherné procházky stojí mlýn, a ke každému mlýnu patří zelený mužíček, a jeden takový sedí i zde u mlýna v Pekle.

Zmámení omamnou vůní lesa, čarovným světem kapradin a zelených mechů, divokostí okolních skal a všudypřítomnou romantikou, rádi usednete na konci údolí do jednoho z mála zachovaných mlýnů. Byl krásně přestavěný na turistický hotel se stylovou restaurací podle návrhu vynikajícího českého architekta Dušana Jurkoviče, který neobyčejně jemně dokázal skloubit secesi s lidovým uměním.

Vstupte tedy dál, ať si v přívětivém prostředí vychutnáte známou českou pohostinnost. Stylová restaurace ovšem nepostrádá čertovské motivy a nevím nevím, jestli tam tomu černovlasému číšníkovi nerostou pod jeho kudrnami malé čertovské rohy. Má totiž šibalský úsměv a čertovské oči.

náhled
Rozhodnete-li se v Pekle ubytovat, čeká na vás šest stylových pokojů vybavených sprchovým koutem a WC. Můžete se po okolí projíždět na koni nebo vyrazit na průzkum na horském kole. Poloha hotelu je ideální pro turistiku a návštěvu přírodních zajímavostí a kulturních památek. Nejvyšší pohoří České republiky je odtud vzdálené pouhých osmdesát kilometrů. V blízkosti se nachází i ráj horolezců – Teplicko-adršpašské skály. Z Pekla je to také kousek ke zřícenině hradu Frymburk, který byl v minulosti středem celého panství. Zajímavá je i vojenská pevnost Dobrošov z roku 1938. Milovníkům historie doporučuji návštěvu okolních renesančních zámků v Novém Městě nad Metují, Náchodě, Ratibořicích i Opočně. Pokud jste „vodní živel“, pak vám dobře poslouží nedaleká vodní nádrž Rozkoš, kde si užijete koupání, rybolovu nebo vodních sportů.

náhledČlánek byl zařazen do soutěže Napište tip na výlet a vyhrajte jednu z publikací Co v průvodcích nebývá, do které můžete až do 5. července 2009 poslat svůj příspěvek i vy.

Ceny do soutěže věnovalo nakladatelství Motto.

Napsal/a: kámoška

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Heloušek
    Heloušek

    Děkuji za tip na výlet, moc pěkný příspěvek.
    :o)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist