Těhotenství – 9. lunární měsíc

Rubrika: Těhotenství

Před vámi je ještě 8 týdnů s bříškem. Během tohoto měsíce vás nejspíš váš gynekolog odešle k dalším návštěvám těhotenské poradny přímo do porodnice, kde jste se rozhodla rodit. Tam budete pravděpodobně docházet jednou za týden (záleží na vašem aktuálním stavu a na zvyklostech porodnice) až do porodu…

Mezi 6.-8. týdnem před předpokládaným termínem porodu vás lékař vypíše na mateřskou dovolenou.
Ty z vás, které ještě nebyly na ultrazvuku kolem 31.tt ho jistě absolvují co nevidět (někteří lékaři ho nyní dělají trochu později). Tam se opět zkontroluje, jestli miminko roste a vyvíjí se tak, jak by mělo, vyloučí se případné vývojové vady. Také se prohlédne poloha plodu, i když ta se ještě může změnit, a zkontroluje se množství plodové vody.

Co se děje s miminkem během 33. – 36. týdne těhotenství?
Pokožka miminka má růžovou až načervenalou barvu, je hebká. Sací a uchopovací reflex jsou velmi silné.
Pravděpodobně se miminko v tomto měsíci přetočí do polohy hlavičkou dolů a už tak zůstane – je to způsobeno zejména tím, že hlavička je v porovnání s tělíčkem těžší, a tak zapůsobí gravitace. Některá miminka ale můžou zůstat v jiné poloze (koncem pánevním nebo v poloze příčné). I když se miminko ještě nepřetočí, má na to stále dost a času a prostoru.
Ve 33.tt je v děloze největší množství plodové vody za celé těhotenství.
I když ostatní kosti jsou již tvrdé, lebeční kosti zůstávají neuzavřené kvůli snazšímu průchodu porodními cestami (částečně se překryjí přes sebe).
Miminko „dýchá“ plodovou vodu – tím si procvičuje plíce a podporuje tím produkci surfaktantu. Není to pro miminko nebezpečné, dokud dostává kyslík od matky.
Pokud čekáte chlapečka, sestoupí mu pravděpodobně právě v tomto týdnu varlata do šourku, i když někdy se tak může stát až po porodu.
Miminko dostává protilátky z krve matky.
V 35.tt má kompletně vyvinutý sluch, takže velmi dobře slyší, co mu říkáte.
Miminko nyní zabírá většinu místa v děloze a stále se drží nahoře, proto se vám nejspíš těžko dýchá. V nejbližších dnech ale začne sestupovat níž, takže se dýchání usnadní.
Většina dětí narozených ve 35. týdnu přežije bez vážnějších zdravotních problémů, miminko je totiž téměř připraveno na život mimo matčino tělo, ale stále se může objevit problém s dýcháním, protože plíce se ještě dovyvíjejí. S každým dalším dnem stráveným v děloze roste šance na samostatné dýchání miminka po porodu. Pokud se ale narodí dříve, než ve 37.tt, bude hospitalizováno na oddělení nedonošenců, kde mu bude věnována speciální péče.
Ve 36. týdnu by mělo miminko začít sestupovat do porodních cest.
Díky usazujícímu se tuku se miminku vytvářejí ďolíčky na kolenou a záhyby na krku a zápěstí.
Jeho dásně jsou velmi pevné.
Ve 36.tt má plně vyvinuté ledviny a jeho játra začínají produkovat odpadní látky.

Míry a váhy: 33.tt 43,7cm/1918g; 34.tt 45cm/2146g; 35.tt 46,2cm/2383g; 36.tt 47,4 (45cm)/2622g (2700g)

A co maminka?
Vaše tělo se pomalu připravuje na porod, můžete cítit poslíčky – nepravidelné kontrakce. Poslíčky spolehlivě poznáte podle toho, že interval mezi jednotlivými kontrakcemi se nezkracuje, naopak je velmi nepravidelný, intenzita nevzrůstá a když si dáte teplou koupel, tak ustanou, na rozdíl od porodních bolestí, které se většinou zesílí a zpravidelní.
Nejspíš si připadáte nešikovná s velkým bříškem, špatně v noci spíte, protože je obtížné najít pohodlnou polohu, možná máte popraskanou kůži na bříšku z toho, jak se napnula. Může vám také vyčnívat pupík ven. Stejně tak můžete pociťovat dříve zmiňované nepříjemnosti, jako jsou hemeroidy, křečové žíly a ostatní.
Můžete také cítit mravenčení nebo svrbění v prstech na rukách. Bývá to způsobeno špatným držením těla v těhotenství – váhový přírůstek na bříšku nás nutí dávat ramena víc dozadu a předsouvat hlavu. Pomáhá zvadnout ruku nad hlavu a krčit a natahovat prsty směrem vzhůru. Prevencí je samozřejmě správné držení těla – jak proti mravenčení v rukou, tak proti bolení zad.
Špatně se vám spí, protože obtížně hledáte polohu, ve které by se vám pohodlně leželo a zároveň dobře dýchalo.
Je na čase připravit si tašku do porodnice, nebo si aspoň sepsat, co si s sebou budete brát. Také je dobré do vámi vybrané porodnice vzít ke konzultaci porodní plán, pokud jej máte, abyste věděla, co je možné a co ne.
Ujistěte se, že máte vyprané a vyžehlené věci pro miminko, víte, kde je postýlka (tatínek může smontovat, až budete v porodnici, nebo ji můžete sestavit společně), kočárek, pár balíků plen pro začátek, abyste hned nemusela vyrazit na nákup.
Je dobré uvařit něco do zásoby do mrazáku, abyste měla hotové jídlo rychle při ruce, než si s miminkem na sebe trochu zvyknete.

Předcházející článek z této série: Těhotenství – 8. lunární měsíc
Následující článek z této série: Těhotenství – 10. lunární měsíc

Foto www.pregnancy.org

Napsal/a: Pomněnka

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

 • Ahoj, já jsem dnes 33+6 a je to mé druhé těhotenství.
  Doma mám chlapečka starého 2 roky a 8 měsíců.
  První těhotenství bylo velice vymodlené, od začátku jsem špinila a od 22 týdne jsem byla do 33 týdne v nemocnici pro hrozící předčasný porod. Pak mě pustili domů a já bezproblémů vydržela až do 39+6!!!!!
  Toto těhotenství bylo také chtěné a přišlo hned na poprové :-).
  V 8 týdnu opět špinění, byl mi zjištěn hematom u miminka, tak jsem byla 14 dní v nemocnici. Hematom se vstřebal a byla jsem propuštěná domů.
  No a od cca 14 týdne si zašpiním skoro každých 14 dní.
  Mám velice citlivý děložní čípek a jsem asi nějak více náchylná na vaginální mikozy…..Takže se mi vždy čípek překrví a začnu špinit.
  Vždy mě to velice vyleká, lítnu k panu doktorovi, který mě hned uklidní, napíše nějaké léky na mikózu a jedu s čistým svědomím domů.
  Nejvíce mě uklidňuje : „ještě 6 týdnů“ a máme to za sebou.
  Toto těhotenství mi mooooc utíká a ikdyž mám občasné problémy, tak si ho užívám. Jsem ráda, že jsem doma se svým synem a nemusím ležet v nemocnici ŤUK, ŤUK,ŤUK……
  V noci teda to je něco si nějak pořádně lehnout, bolí mě boky, chodím pořád na WC a i syn se ještě třeba 5 x za noc vzbudí.
  I tak to ale všechno stojí za to!!!!!
  Ikdyž teď budeme mít holčičku – takže doma páreček, ještě bych se jednomu miminku nebránila :-).

 • bobina 2

  Ahoj Lenko
  Já, když jsem byla těhotná tak jsem brala taky tyto antibiotoka a to jsem byla v 8 týdnu těh.Říkají že do 12 týdne je to nejhorší ,ale na žádnou genetiku jsem jít nemusela ani jsem o tom nic nikdy neslyšela,antibiotoka nejsou nic moc v těhotenstvý, ale když jsou zapotřebí tak se nedá nic dělat,ta angína by mohla být více nebezpečná než ty antibiotika.Měj se pěkně a ať ti vše dopadne dobře.

 • Anonymní

  ahojky,já jsem ve 33 týdnu těhotenství.Chtěla jsem se zeptat,jestli někdo z vás neví něco o lécích v těhotenství.Před týdnem jsem chytla šerednou angínu a dr mě napsala antibiotika Duomox 750,mám je téměř doužívané.Dr mě říkala že se v těhotenství brát můžou tyto léky ,ale kamarádka mě vyděsila,že pak musím jít na nějakou genetiku atd.Nevíte o tom něco?Jinak se cítím celkem fajn,mám už nahoře 12 kilo.Dík za odpověd.Lenka

 • Anonymní

  Hoj!
  Já jsem si myslela, že mám ještě spoustu času (34 tt + 4), cítím se teď líp než za celý těhotenství. Už netloustnu ani neotíkák, nezvracím, hlava mě nebolí, kolikrát bych se i normálně rozeběhla třeba na tramvaj (po pár krocích mi dojde, že to vlastně nemůžu). A spím jako zabitá, 9 hodin v noci do růžova a hodinku po obědě. Ale včera večer mě moje malá rybička pěkně potrápila. Začala jsem špinit a přišly kontrakce. Tak jsem šla do naší porodnice v Jablonci a volala jsem k Apolinářovi, kde mám rodit. Nakonec mě uklidnili, že je zatím všechno OK,jsem jen pootevřená, dali mi hořčíkový léky a mám se šetřit. Tak jsem přestala přesouvat nábytek v našem novém doma a konečně mi dochází, že miminko už je vážně „za dveřma“ a taky, že pro něj mám zatím jenom kočárek a dupačky. Dneska budu ještě ležet a koukat na filmy, ale zítra bych mu měla jít vybrat všechny ty mastičky, lahvičky, plínky … moc se těším, i když je to asi za 5 minut… Raděj s tím začněte dřív,
  Ela, Jablonec nad Nisou

 • Anonymní

  Ahoj!
  S tim spanim mi ted pomohla moje segra, ktera mi k promoci:-) venovala kojici polstar. Da se celkem pekne vyuzit uz ted-polozit ho nadelku vedle sebe a kdyz si lehnu na bok, muzu si druhou nohu oprit o polstar a taky trochu brisko, takze to netahne ani v zadech.Spi se mi tak fakt dobre, jen manzel trosku zarli, ze pro nej neni misto:-)
  Marketa, Brno

 • MarkétaN

  Ahojky holky, je tu některá z prahy 4 – krč ? Abych měla kamarádku, s kterou bych se procházela venku s kočárkem?
  Já mám termín 7.8. a bude to chlapeček, ale to není podstatné. Napište mi některá na mail Marketka.seifertova@seznam.cz

 • MarkétaN

  Ahojky maminy, tak já jsem dnes ve 34tt+3, do prvního termínu je to už jen 39 dní…nějak to letí, co? A co mě trápí? Doopravdy je to jako v tomto článku spánek…, nemůžu najít žádnou polohu…usnu až k ránu, to už jsem totiž tak unavená, že padnu 😀
  Jinak mě pobolívá v podbřišku, záda a stále ty úpony u stydké kosti. Dr. mi ve středu na poslední kontrole řekla, že nahmatala hlavičku a že se musím šetřit, že se začínám pootvírávat, ale prý to neznamená nic, že můžu porodit dřív nebo taky i 14 ní přenášet, takže zbytečná informace, která mě akorát vystrašila 😀
  11.7. jdu poprvé do poradny do porodnice, tak jsem zvědavá. Budu rodit na Vinohradech. A co vy? Už máte všechnu výbavičku? Já snad jo, teda už mě ani nic nenapadá a to nejdůležitější jako kočárek, postýlka, p řebalovací pult, autosedačka, oblečky, plenky atd mám, zbytek se dokoupí popřípadě časem…Měj te se a ať je vše OK…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist