Těhotenství – 4. lunární měsíc

Rubrika: Těhotenství

15. týdenI tentokrát pro vás mám na úvod dobrou zprávu – překonaly jsme první tři měsíce a v tuto chvíli je již riziko spontánního potratu skutečně minimální! Ulevilo se vám?
Začátek čtvrtého měsíce je pro některé z nás tím správným časem na vyslání zprávy o očekávané radostné události do světa, pokud jste se tedy nepochlubily už dávno…

A ještě jeden důležitý mezník – spolu s koncem 14. tt končí i první trimestr vašeho těhotenství.

Co se děje s miminkem během 13. – 16. týdne?
Na začátku 4. měsíce má vaše budoucí miminko již všechny orgány, nejrizikovější část vývoje má tedy za sebou a jeho úkolem je teď hlavně růst a sílit.

Už začátkem čtvrtého měsíce je pupeční šňůra vyvinutá a miminko je plně vyživováno přes placentu, ta je koncem 4. měsíce zhruba stejně velká jako plod.
V děloze je asi 100 ml plodové vody, do které plod močí, polyká a vdechuje ji, což je důležité pro vývoj plic. (Utopení samozřejmě nehrozí, potřebný kyslík se k němu dostává pupeční šňůrou.)
Stále pokračuje vývoj plic, v 16. tt již lze pozorovat dýchací pohyby hrudníku. Játra a slinivka fungují. V 15. tt se vytvářejí potní žlázy.
Ve 14. tt dozrává štítná žláza a začíná produkovat hormony, které budou provázet vaše děťátko už po celý jeho život.
Začátkem 4. měsíce se dokončuje vývoj vnitřních i vnějších pohlavních orgánů, i když na ultrazvuku ještě stále nejsou moc rozeznatelné (možná koncem měsíce) . Pro zajímavost holčičky mají ve 14. tt 2 miliony vajíček, ovšem krátce po porodu je to už jen polovina a zhruba v 17 letech asi 200 tisíc.

Hlava je stále v poměru ke zbytku těla hodně veliká, ale zhruba od 15. týdne už tvoří méně než jeho polovinu. Uši jsou už ve 13. tt na svém místě a začíná se vytvářet zevní ucho, středoušní kůstky se zpevňují. Oči, které byly zpočátku spíše po stranách obličeje, se postupně přesunují k jeho středu. Základy všech 20 mléčných zoubků jsou již připraveny.
Krk se pozvolna prodlužuje, takže brada už nespočívá na hrudníčku plodu.

Tělo plodu pokrývá průhledná kůže, na jejímž povrchu asi od poloviny čtvrtého měsíce vyrůstá jemné chmýří – tzv. lanugo. To má za úkol chránit jeho pokožku. Roste asi to 28. tt a do porodu se postupně vytrácí.
V 15. tt miminku začínají růst řasy, obočí a první vlásky.
Asi od 16. tt se pod pokožkou tvoří tuk, který má miminku zajistit dostatek tepla po další měsíce.
Na konečcích prstů jsou již vytvořeny otisky prstů.

Kosti se postupně zpevňují, ale stále jsou ještě převážně chrupavčité. Klouby na rukou i nohou jsou koncem čtvrtého měsíce již vyvinuté a ruce jsou již dost dlouhé na to, aby si je miminko mohlo samo chytit (i když to ještě nedělá vědomě). Nohy jsou na konci 4. měsíce již delší než paže. Z nehtového lůžka vyrůstají nehty.

V průběhu 4. měsíce budoucí miminko začíná „trénovat“ na pobyt „tam venku“ – cvičí, kroutí hlavičkou, protahuje si prstíky, hraje si s pěstičkami, začíná spát, budí se, otevírá a zavírá pusinku, různými grimasami procvičuje obličejové svaly, ústa napodobují sání. Už od 14. týdne si vaše děťátko může začít cucat palec (no a pak ho to odnaučujte, že?).
V tomto období se vyvíjí řada svalů, takže na ultrazvuku můžete vidět, jak se má váš drobeček k světu – dělá kotrmelce a čile dovádí. I když naprostá většina těchto pohybů ještě není řízená mozkem.
Pozorovatelné jsou již i reflexy, se kterými se u miminka setkáte po jeho narození. Kdyby bylo možné to vyzkoušet, tak při doteku dlaně (chodidla) by sevřelo pěstičku (nožku), při doteku víčka by je pevně stisklo.

Jak vaše budoucí miminko vypadá?
Opět přidávám ke každému týdnu jednu fotografii (tentokrát můžete kliknutím zvětšit všechny kromě 15.tt).
13. týden14. týden15. týden16. týden

Míry a váhy se stále u různých zdrojů dost liší, tentokrát vám vypíšu celý rozptyl u všech týdnů:
13 tt: 7,4 – 10 cm / 23 – 40 g, 14 tt: 8,7 – 13 cm / 43 – 60 g; 15 tt: 10,1 – 13 cm / 70 – 90 g; 16 tt: 11,6 – 16 cm / 100 – 180 g.

A co maminka?
S koncem 12. týdne by měly vzít za své nevolnosti, i když některé nastávající maminky mohou sužovat ještě nějaký ten týden. Každopádně by měly přinejmenším slábnout. S tím také souvisí vaše rostoucí chuť k jídlu, kterou by ale bylo dobré držet alespoň částečně pod kontrolou, protože vyloženě za dva jíst opravdu nepotřebujete. Průměrný hmotnostní přírůstek se v tomto období pohybuje okolo 0,5 kg za týden (! je to opravdu průměr, takže to berte spíš jako informaci, než jako návod).
Během čtvrtého měsíce už je na většině maminek těhotenství na pohled rozpoznatelné, začíná růst bříško, některé kalhoty a sukně zřejmě budete nuceny na nějakou dobu vyřadit ze šatníku. Jak se bříško zvětšuje, začíná se pomalu napínat i kůže, čímž vznikají podmínky pro vznik strijí (pajizévek). Pokud jste tedy dosud nezačaly s promazáváním kůže na břiše, je nejvyšší čas, chcete-li jejímu popraskání předejít (nebo aspoň snížit jeho stupeň).
Můžete také pozorovat ztmavnutí bradavek a dvorců, které se navíc i trochu zvětší. Pokud vám z bradavek vytéká nažloutlá tekutina (mlezivo neboli kolostrum – viz. 3. lunární měsíc), nesnažte se ji vymačkávat, stačí ji zlehka otřít. Na břiše se už ve čtvrtém měsíci někdy objevuje tzv. linea negra – pigmentová linka, která se táhne středem břicha a zmizí po porodu.
Koncem tohoto měsíce horní okraj dělohy sahá již do poloviny vzdálenosti mezi pupkem a horním okrajem stydké kosti. Tím, jak se zvětšuje, se pozvolna mění i polohy vašich vnitřních orgánů – střeva se přibližují více k páteři, plíce a žaludek jsou zas tlačeny směrem nahoru.
Kolem 16. tt vás čeká odběr krve na tzv. triple test, více se o něm můžete dočíst v článku Amniocentéza, proto to zde nebudu více rozvádět.

A závěrem si dovolím opět pár tipů:
– pokud jste dosud o svém těhotenství neinformovaly zaměstnavatele, je začátek 4. měsíce zřejmě tím nejvhodnějším obdobím, kdy už pominulo největší riziko, že „to nedopadne“, a kdy se můžete pochlubit, aniž by to na vás bylo již dávno poznat a dost pravděpodobně ještě nehrozí ani výčitky, že „takhle narychlo bude problém sehnat za vás náhradu“. (I já jsem si oznámení „zaměstnavateli“ nechala až na tuto dobu, proto tentokrát už není článek podepsán XY ;-))
– těhotné ženy nemusí při cestách autem používat bezpečnostní pás. Pokud vám to však nedělá velké problémy, je mnohem bezpečnější se při jízdě připoutat i pro těhotnou ženu. Když spodní část pásu povedete dole pod rostoucím bříškem, nemusíte se bát, že bude miminko ohroženo (rozhodně je riziko při případném nárazu takto podstatně nižší). Z vlastní zkušenosti můžu napsat, že se takto dá relativně pohodlně cestovat i na konci těhotenství (připásaná jsem jela i do porodnice).

Předcházející článek z této série: Těhotenství – 3. lunární měsíc
Následující článek z této série: Těhotenství – 5. lunární měsíc

Foto: www.pregnancy.org

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (44 vyjádření)

  • Konečně jsem se dočkala a spolutěhulky se postupně odtajňují…:o) Mám radost,že „v tom“ nejsem sama a že tu těch letních miminek bude povíc.A to jsme se ani nedomluvily.
    Takže u nás je to takhle:
    1.Čekáme druhé mimi,Janičce je teď 17 měsíců,tak to bude zpočátku náročné,ale zvládnout se to musí.
    2.Miminko je asi 14.tt staré,tatínek čeká další holku,Janička mimio a já jsem připravena na oboje,ale spíš kluka.Aspoň podle toho vypadám,už ze začátku těhu mám kropenatý obličej a to jsem s pletí problémy nikdy neměla.
    Jinak doufám vydržím a bude to pro nás až do konce překvapení.
    3.Vylodění prcka bude hodně napínavé,první termín máme 17.7. a druhý až 6.8.Po zkušenosti s přenášením a vyvolávaným porodem bych raděj rodila o 14 dnů dřív a hlavně ať to není Lev :o)Pod jednou střechou jsme momentálně ze čtyř lidí tři Lvi.No co by se dalo dělat,bude to u nás jak „jak lvové bijem o mříže“
    4.Počáteční ranní nevolnosti mám snad za sebou,spíš mě trápí ten můj hrozně vysoký tlak,který jsem měla i koncem těhotenství u Janičky a přinesl nám velké potíže.Teď s ním bojuju už od začátku a kolikrát to na sobě cítím jak jsem víc unavená,spavá,je mi zima.Takže tlak se snažíme s panem doktorem udržet jakž takž v normálu Dopegytem.
    5.Přibírání se u nás zatím nekoná.Na mě má těhotensví spíš maličko ubývací dopad.Ale není co závidět,jinak jsem pořád těhotná netěhotná jak v 9. měsíci :o(

    Těším se na vaše seznamovací těhulkovské bodíky.

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    já myslím, že k těhotným se ohleduplně a shovívavě nechová jen úplný „sociální debil“ (promińte ten výraz)…
    dokonce jsem četla, že i třeba tatínek s více dětmi vzadu (lépe dvojčat…) vyvolává soucit u příslušníků… teda spíš těch starších… dětných… a leccos mu i prominou… (obejdou se s domluvou místo pokuty…)
    ale spoléhat na to asi nelze…

  • Přidávám se ke gratulantům a přeji všem nastávajícím maminkám hodně zdraví a štěstí 🙂

  • Pomněnka

    Petro díky, v tom případě jsem teda asi měla štěstí, že mi tu pokutu nedali…. A fakt zastávám názor, že je lepší se poutat, tak snad příště to snesu (jestli nějaké příště bude ;o) )

  • Petra Vymětalová

    V prvé řadě moc všem děkuju za gratulace!
    Dál už teda tajnůstkařit nebudu, teď to bylo přece jen z „bezpečnostních důvodů“ 😉
    Musím přiznat, že chvílema jsem se musela přemáhat, abych se nepochlubila, zvlášť když to vypadá, že letos v létě tu těch miminek bude víc. Tak doufám, že se přidáte se svými postřehy k jednotlivým měsícům, protože teorie je jedna věc a to, jak to každá z nás prožívá, je zas o něčem jiném. Co vy na to?

    A k těm bezpečnostním pásům:
    přiznávám, že jsem tu informaci nijak zvlášť před zveřejněním článku neověřovala, považovala jsem to za jasnou věc (tuším, že jsem to kdysi někde vyčetla). Tak jsem po tom teď trochu pátrala a zjistila jsem, že podle zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, §9, odst. 1 Přepravovaná osoba je povinna
    a) připoutat se za jízdy na sedadle bezpečnostním pásem, je-li jím sedadlo vybaveno.
    Ovšem toto je dál upraveno v odst. 2: (2) Povinnosti podle odstavce 1 písm. a) neplatí pro osobu starší 18 let a menší než 150 cm a osobu, která tak nemůže učinit ze zdravotních důvodů na základě lékařského potvrzení. Lékařské potvrzení musí mít za jízdy u sebe; v případech, kdy se nejedná o stav trvalého rázu, musí být platnost lékařského potvrzení časově omezena nejdéle na dobu jednoho roku. Náležitosti lékařského potvrzení stanoví prováděcí právní předpis. Pokud je osoba pohybově postižená přepravovaná ve vozidle na vozíku pro invalidy, musí být vozík a osoba pohybově postižená připoutána speciálním zádržným systémem schváleného provedení.

    Z výše uvedeného podle mě (nejsem právník) vyplývá, že se poutat nemusíte pouze pokud máte potvrzení od lékaře, že vám to váš zdravotní stav nedovoluje. Takže třeba v případě Pomněnky si myslím, že by lékař měl potvrzení vystavit (v nějaké diskuzi jsem našla, že stačí papír s razítkem, není na to nic speciálního potřeba).

    Jinak si ale stojím za tím, že pokud vám pás nedělá vyloženě problémy, je vždy lepší se připoutat. Podle toho, co jsem vyčetla, jsou obavy, že pás při nárazu uškodí miminku, zbytečné, pokud jej vedete pod břichem.
    Taky jsem teď objevila tip od jedné maminy, které pás pod břichem vadil. Vyřešila to tak, že se poutala alespoň „napůl“ – před nasednutím do auta pás zapnula a pak si jeho horní část přetáhla přes hlavu, ta část, která má vést přes břicho, zůstala na sedačce pod ní.

  • Pomněnka

    Diesonne – ne jednou se stalo, že právě „díky“ tomu, že člověk byl připoutaný, tak nestihl vystoupit…… A s bříškem, když ti pás nepůjde rozepnout…

    TÍM ANI NÁHODOU NECHCI NIKOHO NAVÁDĚT, ABY SE NEPOUTAL, jen jsem psala, jak jsem to měla já – připoutaná jsem neujela ani 2 km a musela jsem stavět, celé těhu mi bylo strašně zle, ještě hůř v dopr. prodtředcích, nejvíc zapasovaná do pásu…. Navíc mám velká prsa, v těhu ještě větší, takže ten pás, když byl nad bříškem, tak mi děsně vadil právě na prsu.. Fakt je to kažeého věc.

    Káčo – já jsem teda teď zmatená, oni mi tvrdili, že je na to výjimka, takže se omlouvám. Ale je fakt, že jsem pokutu nedostala, i když mě jednou stavěli – ani to neřešili, bříško nešlo v té době přehlídnout.

  • Anonymní

    Petrus.- velka gratulace, jenom skoda, ze uz nejsi v 5 mesici, jako ja. Tak si ctu o miminku o mesic pozadu, ale to nevadi.Tak at Vam vsechno vychazi tak jak ma a at jsi ty i miminko v poradku.

    P.S . s tim pasem,ja osobne bych nepripoutana nevyjela, a to ani omylem.prece jenom, k tomu aby se miminko narodilo, je potreba, aby byla matka nazivu……

    Diesonne

  • Já jsem jezdila v 6.-8. měsíci kondiční jízdy (které byly úúúplně na p..:-)) a bylo mi řečeno, že pásy jsou i u těhulí povinné…abych se přiznala, tak mi ani moc nevadily…

  • Pomněnka

    Pro anonymní: Pásy se používat nemusejí, informovala jsem se na to, protože jsem jako těhu nesnesla být připoutaná – i tak mi „museli“ vždycky zastavit tak maximálně po půl hodině kvůli nevolnosti, kdybych musela být připoutaná, tak bysme stáli ještě častěji – mimčo mi i tak tlačilo na močák a mít pás pod bříškem, tak to bylo ještě horší.
    Nemluvě o tom, že když jsem řídila, tak jsem byla bezpečnější a lépe soustředěná bez pásu, protože jsem si ho nemusela pořád posouvat pod a nad bříško a necítila jsem ten nepříjemný tlak.
    Informovala jsem se u dopravní hlídky, jak to tedy je, a bylo mi řečeno, že zálaží na tom, jak se těhule cítí bezpečněji – pokud by jí pás příliš rozptyloval od řízení, tak je lepší se nepoutat, i když je to samozřejmě bezpečnější a proto to doporučují.
    Takže je na každé z nás, jak se rozhodne.

  • Taky moc gratuluji.Divím se že si to vydržela tak dlouho neříct.Tak ať vše dobře dopadne :o))))))))))!

  • Taky mooooc blahopřeju:)

  • quendolina
    quendolina

    To jsi nás Petro příjemně překvapila, zatímco tady píšeš inkognito (XY), už si užíváš 4. měsíc těhotenství.
    No toto !?!?! :-))
    Přeju Ti pohodové těhotenství a krásné zdravé miminko.

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Na bezpečnostní pás se dá koupit taková pojistka, která drží pás dostatečně volný, aby maminku netáhl… Používají jej i menší řidiči.
    Já jej měla a byla jsem spokojená… lepší, než pás stále držet a „povolovat“ rukou… Balení 2ks nás přišlo, tuším, na 150 Kč…

  • No to je krása- další miminko na cestě- moc gratulujem

  • Anonymní

    Pozor, vubec neni pravda, ze v tehotenstvi se nemusi pouzivat bezpecnostni pasy v aute! Musi. Zrovna jsem nekde cetla, ze nejvic urazu tehotnych maji na svedomi autonehody!
    Pasy musi byt vedeny spravne – tedy nahore nad briskem a dole zase co nejnize, ale pouzivat se opravdu musi, jde o zdravi mimina!

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Petro, Ty jsi ale tajnosnubná…!? ;oD (výraz mé babičky…)
    Ale naprosto tě chápu…
    Tak všechno nejlepší a ať oba dobře prospíváte!
    ;o)

  • to je ale novinka, moooc drzim palecky a pripojuji se k gratulacim… XY hihi

  • Petro – á ti taky moc moc blahopřeji a přeji bezproblémový průběh a nakonec Áně zdravého brášku nebo ségru:-):-):-)….
    ..jenom bych doplnila technickou poznámku – ta v pořadí třetí fotka (která nejde zvětšit) je fotka ze 3D ultrazvuku, který už je k dispozici v některých porodnicích a obvykle za určitý poplatek můžete takovouto fotečku mimča dostat (nebo trošku později třeba detail obličeje apod.)..mě ji víceméně „z dobré vůle“ udělala zadarmo jedna skvělá doktorka z Podolí už v 10. týdnu – takže mám fotku našeho prcka ve stadiu pulce – ještě s ocáskem:-)…

  • taky se mně zdá že v článku čtu mezi řádky, že je to i tvůj 4.lunární měsíc. tak ať jste zdraví a pevné nervy s tím starším raráškem (Áňou), hlavně pak na konci těhotenství(je to docela náročné).

  • Pomněnka

    Ooooooooooooooobrovská gratulace, Petro, tak ať vše probíhá tak, jak má a Áňa spolupracuje s trošku unavenější maminkou ;o).

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist