Lateralita a leváctví

Rubrika: Předškolní vzdělávání, Základní školy

352134_classLateralitou se rozumí praváctví nebo leváctví v nejširším slova smyslu. Na první pohled je vždy patrná lateralita horních končetin, ale i dolních končetin a očí…Lateralita je vztah pravé a levé strany k organismu, projevuje se rozdílnou aktivitou, výkonností nebo specializací jednoho z párových orgánů ve srovnání s druhým.
Ruka, která je méně šikovná, je i méně rychlá.

Rozlišujeme 3 základní typy laterality:
1. souhlasná (vedoucí ruka i oko jsou oboje pravé nebo levé)
2. neurčitá (obě ruce jsou stejně šikovné, doporučuje se psát pravou)
3. zkřížená (vedoucí je pravá ruka a levé oko nebo opačně)

Nesouměrnost horních končetin se zjišťuje pomocí testů laterality. Jde o zjištění vztahu horních končetin a očí. Testy se doporučují i při diagnostice vývojových poruch učení, čtení a psaní.
Rozpoznání a respektování vedoucí levé ruky zabrání nešetrným zásahům do přirozeného vývoje dítěte.
Levák je disponován pro jakoukoli činnost stejně jako pravák.

V životě dítěte jsou období, kdy užívá více jedné ruky, a období, kdy střídá nebo užívá obě stejně. Upřednostňovat šikovnější ruku začíná kolem 4. roku. Obě ruce musí mít stejnou příležitost k užití (do 4 let i dál).

Přednostní užívání obratnější ruky se stabilizuje až na počátku šk. věku, nejkritičtějším období je mezi 5. – 7. rokem. Psaní je náročné, i když dítě píše svou šikovnější rukou. Leváky v žádném případě nepřecvičujeme! Přecvičování může vést ke snížené výkonnosti, motorickému neklidu, k četným neurotickým projevům (plačtivost, koktavost, pomočování…).

Doporučení pro rodiče:

1. Nezasahovat do přirozeného vývoje laterality, neopravovat ani nevést dítě k tomu, aby určitou činnost (držení lžíce, tužky…) provádělo jen pravou rukou, protože si to žádá společenská konvence.

2. Zapojovat děti do činnosti tak, aby měly příležitost obě ruce, vystupovat pouze v roli pozorovatele a z výsledků neutvářet kategorické závěry.

Napsal/a: Pavlinkav

Toto taky stojí za přečtení!

Nevychováváte je stejně! … i když si to myslíte

Tak to prostě je! Můžete se o to snažit sebevíc, ale nikdy nebudete všechny své děti vychovávat stejně.

Čtu dál →

Recenze: Kdo v přírodě čaruje – Pohádky od jara do zimy

Na pulty knihkupectví přichází kniha od Anny Burdové – Kdo v přírodě čaruje – Pohádky od jara do zimy. Měla

Čtu dál →

Recenze: Štěpán Kobliha není žádná bábovka

Kniha od spisovatelky Ivy Geckové Štěpán Kobliha není žádná bábovka, jež vydalo nakladatelství Grada, strhne všechny své malé čtenáře

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (22 vyjádření)

  • Anonymní

    pro nazor z 25.9.2009 | 09:27: proc nekoupite dceri tohle? http://prolevaky.cz/uvod/obchod-pro-levaky.html

  • Anonymní

    Ach jo, dcera je levačka, a teď ve škole(1.třída) je to občas k vzteku. Mají něco překreslovat do řádků podle vzoru, který je samozřejmě na řádku umístěný vlevo, takže si to rukou zakrývá a nevidí na to. Už jsme párkrát otáčeli sešit vzhůru nohama, aby nám to šlo líp.

    Taky máme zkříženou lateralitu, aby to bylo veselejší,a v poradně nám zatím nedokázali říct, jestli je opravdu levačka nebo ne, že je zatím spíš nevyhraněná.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist