Těhotenství – 4. lunární měsíc

Rubrika: Těhotenství

15. týdenI tentokrát pro vás mám na úvod dobrou zprávu – překonaly jsme první tři měsíce a v tuto chvíli je již riziko spontánního potratu skutečně minimální! Ulevilo se vám?
Začátek čtvrtého měsíce je pro některé z nás tím správným časem na vyslání zprávy o očekávané radostné události do světa, pokud jste se tedy nepochlubily už dávno…

A ještě jeden důležitý mezník – spolu s koncem 14. tt končí i první trimestr vašeho těhotenství.

Co se děje s miminkem během 13. – 16. týdne?
Na začátku 4. měsíce má vaše budoucí miminko již všechny orgány, nejrizikovější část vývoje má tedy za sebou a jeho úkolem je teď hlavně růst a sílit.

Už začátkem čtvrtého měsíce je pupeční šňůra vyvinutá a miminko je plně vyživováno přes placentu, ta je koncem 4. měsíce zhruba stejně velká jako plod.
V děloze je asi 100 ml plodové vody, do které plod močí, polyká a vdechuje ji, což je důležité pro vývoj plic. (Utopení samozřejmě nehrozí, potřebný kyslík se k němu dostává pupeční šňůrou.)
Stále pokračuje vývoj plic, v 16. tt již lze pozorovat dýchací pohyby hrudníku. Játra a slinivka fungují. V 15. tt se vytvářejí potní žlázy.
Ve 14. tt dozrává štítná žláza a začíná produkovat hormony, které budou provázet vaše děťátko už po celý jeho život.
Začátkem 4. měsíce se dokončuje vývoj vnitřních i vnějších pohlavních orgánů, i když na ultrazvuku ještě stále nejsou moc rozeznatelné (možná koncem měsíce) . Pro zajímavost holčičky mají ve 14. tt 2 miliony vajíček, ovšem krátce po porodu je to už jen polovina a zhruba v 17 letech asi 200 tisíc.

Hlava je stále v poměru ke zbytku těla hodně veliká, ale zhruba od 15. týdne už tvoří méně než jeho polovinu. Uši jsou už ve 13. tt na svém místě a začíná se vytvářet zevní ucho, středoušní kůstky se zpevňují. Oči, které byly zpočátku spíše po stranách obličeje, se postupně přesunují k jeho středu. Základy všech 20 mléčných zoubků jsou již připraveny.
Krk se pozvolna prodlužuje, takže brada už nespočívá na hrudníčku plodu.

Tělo plodu pokrývá průhledná kůže, na jejímž povrchu asi od poloviny čtvrtého měsíce vyrůstá jemné chmýří – tzv. lanugo. To má za úkol chránit jeho pokožku. Roste asi to 28. tt a do porodu se postupně vytrácí.
V 15. tt miminku začínají růst řasy, obočí a první vlásky.
Asi od 16. tt se pod pokožkou tvoří tuk, který má miminku zajistit dostatek tepla po další měsíce.
Na konečcích prstů jsou již vytvořeny otisky prstů.

Kosti se postupně zpevňují, ale stále jsou ještě převážně chrupavčité. Klouby na rukou i nohou jsou koncem čtvrtého měsíce již vyvinuté a ruce jsou již dost dlouhé na to, aby si je miminko mohlo samo chytit (i když to ještě nedělá vědomě). Nohy jsou na konci 4. měsíce již delší než paže. Z nehtového lůžka vyrůstají nehty.

V průběhu 4. měsíce budoucí miminko začíná „trénovat“ na pobyt „tam venku“ – cvičí, kroutí hlavičkou, protahuje si prstíky, hraje si s pěstičkami, začíná spát, budí se, otevírá a zavírá pusinku, různými grimasami procvičuje obličejové svaly, ústa napodobují sání. Už od 14. týdne si vaše děťátko může začít cucat palec (no a pak ho to odnaučujte, že?).
V tomto období se vyvíjí řada svalů, takže na ultrazvuku můžete vidět, jak se má váš drobeček k světu – dělá kotrmelce a čile dovádí. I když naprostá většina těchto pohybů ještě není řízená mozkem.
Pozorovatelné jsou již i reflexy, se kterými se u miminka setkáte po jeho narození. Kdyby bylo možné to vyzkoušet, tak při doteku dlaně (chodidla) by sevřelo pěstičku (nožku), při doteku víčka by je pevně stisklo.

Jak vaše budoucí miminko vypadá?
Opět přidávám ke každému týdnu jednu fotografii (tentokrát můžete kliknutím zvětšit všechny kromě 15.tt).
13. týden14. týden15. týden16. týden

Míry a váhy se stále u různých zdrojů dost liší, tentokrát vám vypíšu celý rozptyl u všech týdnů:
13 tt: 7,4 – 10 cm / 23 – 40 g, 14 tt: 8,7 – 13 cm / 43 – 60 g; 15 tt: 10,1 – 13 cm / 70 – 90 g; 16 tt: 11,6 – 16 cm / 100 – 180 g.

A co maminka?
S koncem 12. týdne by měly vzít za své nevolnosti, i když některé nastávající maminky mohou sužovat ještě nějaký ten týden. Každopádně by měly přinejmenším slábnout. S tím také souvisí vaše rostoucí chuť k jídlu, kterou by ale bylo dobré držet alespoň částečně pod kontrolou, protože vyloženě za dva jíst opravdu nepotřebujete. Průměrný hmotnostní přírůstek se v tomto období pohybuje okolo 0,5 kg za týden (! je to opravdu průměr, takže to berte spíš jako informaci, než jako návod).
Během čtvrtého měsíce už je na většině maminek těhotenství na pohled rozpoznatelné, začíná růst bříško, některé kalhoty a sukně zřejmě budete nuceny na nějakou dobu vyřadit ze šatníku. Jak se bříško zvětšuje, začíná se pomalu napínat i kůže, čímž vznikají podmínky pro vznik strijí (pajizévek). Pokud jste tedy dosud nezačaly s promazáváním kůže na břiše, je nejvyšší čas, chcete-li jejímu popraskání předejít (nebo aspoň snížit jeho stupeň).
Můžete také pozorovat ztmavnutí bradavek a dvorců, které se navíc i trochu zvětší. Pokud vám z bradavek vytéká nažloutlá tekutina (mlezivo neboli kolostrum – viz. 3. lunární měsíc), nesnažte se ji vymačkávat, stačí ji zlehka otřít. Na břiše se už ve čtvrtém měsíci někdy objevuje tzv. linea negra – pigmentová linka, která se táhne středem břicha a zmizí po porodu.
Koncem tohoto měsíce horní okraj dělohy sahá již do poloviny vzdálenosti mezi pupkem a horním okrajem stydké kosti. Tím, jak se zvětšuje, se pozvolna mění i polohy vašich vnitřních orgánů – střeva se přibližují více k páteři, plíce a žaludek jsou zas tlačeny směrem nahoru.
Kolem 16. tt vás čeká odběr krve na tzv. triple test, více se o něm můžete dočíst v článku Amniocentéza, proto to zde nebudu více rozvádět.

A závěrem si dovolím opět pár tipů:
– pokud jste dosud o svém těhotenství neinformovaly zaměstnavatele, je začátek 4. měsíce zřejmě tím nejvhodnějším obdobím, kdy už pominulo největší riziko, že „to nedopadne“, a kdy se můžete pochlubit, aniž by to na vás bylo již dávno poznat a dost pravděpodobně ještě nehrozí ani výčitky, že „takhle narychlo bude problém sehnat za vás náhradu“. (I já jsem si oznámení „zaměstnavateli“ nechala až na tuto dobu, proto tentokrát už není článek podepsán XY ;-))
– těhotné ženy nemusí při cestách autem používat bezpečnostní pás. Pokud vám to však nedělá velké problémy, je mnohem bezpečnější se při jízdě připoutat i pro těhotnou ženu. Když spodní část pásu povedete dole pod rostoucím bříškem, nemusíte se bát, že bude miminko ohroženo (rozhodně je riziko při případném nárazu takto podstatně nižší). Z vlastní zkušenosti můžu napsat, že se takto dá relativně pohodlně cestovat i na konci těhotenství (připásaná jsem jela i do porodnice).

Předcházející článek z této série: Těhotenství – 3. lunární měsíc
Následující článek z této série: Těhotenství – 5. lunární měsíc

Foto: www.pregnancy.org

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (44 vyjádření)

  • Anonymní

    Co to potracené miminko na druhém obrázku. Tím chcete maminky potěšit?, alespoň se podívají detailně jak miminko vypadá?? Je to naprosto nevhodné a neetické. Hlavně vůči těm maminkám, které s tím mají zkušenost a že jich je víc než dost.
    Jinak text inteligentní.

  • Anonymní

    Jen bych ráda poznamenala, že i těhotné ženy musí!!! být připoutány bezpečnostním pásem v autě!

  • Anonymní

    Zdravím všechny těhulky a maminky,
    prosím Vás zkušené o radu: Jsem ve 14t.t.+6d.. protože jsem učitelka, jsem raději od začátku těhu doma. Vše zatím naštěstí (až na můj tlak, který si občas dělá co chce), je v pořádku. Ale od poslední kontroly se cítím nějak blbě. Možná je to moje vlastní sugesce. Mám pořád špatné sny a v noci se budím se strachem o malého. Další kontrolu mám až příští týden. Nevím jak to vydržím. Možná si to opravdu jen moc připouštím nebo popouštím uzdu svým hormonům, ale je to opravdu divné. Proto jsem se chtěla Vás zkušených zeptat: Stalo se některé z Vás něco podobného? Děkuji za jakoukoliv odpověd nebo radu. Jsem těhotná poprvé a ráda bych aby vše dobře dopadlo.Děkuji Jana

  • Anonymní

    Ahojky Romca ja jsem podle doktora 14+0 začínám 15. týden akorát mi v krvi našli protilátky i když jsem Rh pozitov tak mám strach. Termín porodu mám v lednu 🙂 už se těším, hlavně, aby mimi bylo zdravé.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist