Těhotenství – 10. lunární měsíc

Rubrika: Těhotenství

Miminko je již donošené, za porod v termínu se považuje jež porod ve 38.tt, ale přesto může těžit z dnů navíc strávených ve vašem lůně…

Kůže je hladká a má tělovou barvu, je vyplněná tukem, jak miminko rychle v posledních dnech přibíralo. Nehty jsou většinou u novorozenců dlouhé ke konci prstů, ale někdy mohou být dlouhé a proto je třeba je brzy po narození ostříhat. Není žádný rozumný důvod pro to, abyste nehtíky nestříhaly, i když vám to možná sestry na novorozeneckém budou tvrdit. Jen je třeba dát pozor, abyste nestříhly do kůžičky pod nehtem, která zasahuje u miminka dál, než u dospělého. Mně dětská doktorka poradila stříhat tak, abych se při pohledu na prstík shora držela vrcholku prstu – ne tedy tak nakrátko, jak to jde, ale zároveň s koncem prstů. Ta miminku nemůžete ublížit a je lepší nehtíky ostříhat, než aby sebe nebo vás poškrábalo nebo muselo mít rukavičky v teplém počasí.
Životně důležité reflexy (vrozené) jsou plně vyvinuté – sací, polykací, dýchací, uchopovací…
Imunitní systém donošeného novorozence je schopný odolat běžným infekcím a nemocem, navíc nemocem, na které máte protilátky vy jako matka – „půjčilo“ si je od vás. Pro imunitní systém miminka je důležité kojení. I když dnes je již celá řada umělých mléčných výživ, právě protilátky od matky jsou to jediné, co v nich bohužel miminko nenalezne.
Imunitní systém se bude vyvíjet v následujících 2-3 letech.

Co se děje s miminkem během 37. – 40. týdne těhotenství?
Stále si procvičuje dýchání dýcháním plodové vody.
Má velmi silný uchopovací reflex, zanedlouho vás už bude držet za prstík.
Jak se postupně ztenčuje břišní stěna, k děťátku proniká víc světla, a tak začíná lépe rozlišovat den a noc.
Časté škytání miminka je způsobeno tím, že při dýchacích cvičeních se mu dostává do průdušek plodová voda.
Ve střevech miminka se začne usazovat smolka – první stolice miminka. Je to mazlavá látka, která při vyměšování střeva pročistí.
Lanugo z těla miminka pomalu mizí, přesto můžete po narození najít zbytky na nožkách, zádech a ručičkách. Postupně vypadá i tam.
Už nemá v těle matky moc místa k pohybu, i když už jistě máte velké bříško. Nejspíš cítíte každý pohyb, přestože miminko již není tak aktivní – nemůže se tolik převalovat a měnit polohy.
Pod kůží se hromadí tuk, který miminku pomůže při termoregulaci po narození. V zátylku, mezi rameny a kolem orgánů hromadí také hnědý tuk, který pomáhá při výrobě tepla v prvních týdnech po porodu.

Míry a váhy: 37.tt 48,6cm/2859g; 38.tt 49,8cm/3083g; 39.tt 50,7cm/3288g; 40.tt 51,2cm/3462g

A co maminka?

Máte před sebou posledních pár týdnů nošení miminka v děloze, zanedlouho si ho budete moci prohlédnout v náručí. Miminko je již plně připravené na život venku, i když si může dát na čas a narodit se později – za porod v termínu se považuje porod +- 14 dní od termínu (tzn. 38.-42.tt).
Pravděpodobně jste si všimly, že miminko sestouplo níž – lépe se vám dýchá, ale za to chodíte častěji močit. Pokud jste již rodila, bříško může začít sestupovat teprve s porodními bolestmi. Možná také pocítíte bolest v oblasti stydké spony, i když jste ji dosud necítily – je to způsobeno právě poklesem miminka do pánve.
Naposledy zkontrolujte, jestli máte připravenou tašku do porodnice, vyprané a vyžehlené oblečení pro miminko, koupený kočárek a autosedačku a pak už můžete jen v klidu čekat na ten správný okamžik, až se vaše miminko rozhodne vykouknout na svět.

Předcházející článek z této série: Těhotenství – 9. lunární měsíc
Dále pak doporučujeme články ze sekce Porod. O prvním měsíci života vašeho miminka se dočtete v článku Máme doma miminko – 1. měsíc.

Foto www.pregnancy.org

Napsal/a: Pomněnka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • Anonymní

  Dobrý den, myslím si, že tento článek je velice poučný a moudrý. Jsem po druhé těhotná a termín mého porodu je 9.11. Nemohu říct, že bych byla zcela bez starostí. Ale snažím se to zvládnout. Mé první těhotenství bylo zcela v klidu, syn měl 55cm a 4190kg. Ale teď je to jiné, čekáme holčičku-váhu má zatím +-3kg,ale podle všech mám velmi malé břicho na to že mám za měsíc rodit. lékař mi řekl, že je vše v pořádku a že malá přestane kopat, ale je to čím dál tím horší. Ty pohyby jsou tak viditelné, že se to nedá ani popsat.Ale hlavně jsou dost bolestivé. No snad to už za měsíc skončí a malá bude v pořádku na světě. Tímto vás zdravím Dita z Mostu

 • MarkétaN

  Tak dnešní termín nestihneme…snad to už ale bude brzo…všem maminám přeji hodně štěstí…

 • MarkétaN

  Ahojky maminy, tak mě už se blíží konec..už jen 9 dní do termínu…už delší dobu cítím bolesti v podbřišku jako při menstruaci, občas popíchne, tvrdnutí a takové tlaky, ale vše samo odezní nebo pomůže teplá sprcha…vy co jste na tom stejně či podobně jako já, tak hodně štěstíčka při porodu (už se přestávám bát, už se spíše těším na tu úlevu 🙂 ) a zdravíčko pro vás a vaše bejbátka…

 • MarkétaN

  Je tu nějaká mamina nebo čekatelka stejně jako já z Prahy 4 – Krč nebo okolí na procházky s kočárky? Jsem ve 37tt.Můj e-mail Marketka.seifertova@seznam.cz

 • MarkétaN

  Ahojky maminy, tak já začínám posledních pár týdnů.Zatím nepociťuji moc velkou úlevu v dýchání,ale třeba se to brzo změní,to spaní stále nejde a močení je čímdáltím častější (hlavně v noci),už jsem přemýšlela,že se na WC odstěhuju :).Připraveno mám vše,jen ještě postavit postýlku a povlíct a je to.Začínám být tak trochu nervózní z toho dne „D“,už se to hodně blíží.Ale na druhou stranu po tom strachu a neznáma se moc těším až toho špuntíka uvidím a pomazlím….,ale lhala bych kdybych řekla,že mé myšlenky často nezamiřují spíše k tomu strachu z porodu a bolesti a taky k tomu,aby se něco při tom nestalo.., ale to je asi normální,hold je to poprvé a nevíme do čeho přesně jdeme. Tak holky,hodně štěstíčka s těma vašema pokladama…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist