Máme doma miminko – 1. měsíc

Rubrika: Péče o dítě

233173_newborn_nelly_3Tak už je to tady, naše vytoužené miminko se narodilo. Čeká ho velká spousta událostí a my ho máme na tomto světě provázet. Následující řádky by měly všem maminkám i tatínkům trochu pomoci, aby měli jistotu, že jejich děťátko dostává vše potřebné a že se vyvíjí tak, jak má…

V tomto vám bude pomáhat i váš pediatr, kterého jste si vybrali již v porodnici. První návštěva se odehraje u vás doma. Druhý den po příjezdu z porodnice vás lékař navštíví, miminko zkontroluje, zodpoví vám vaše první otázky. Do další poradny s miminkem zajdete už sami až oslavíte 14. den života.
Co vás na preventivních kontrolách čeká? Lékař si mimi poslechne, zkontroluje některé reflexy, děťátko zváží a změří. V prvních dnech také pohlídá, zda se dobře hojí pupíček, u dětí s novorozeneckou žloutenkou bude hlídat její stav a hlavně vám odpoví na všechny vaše dotazy spojené s péčí. Nebojte se ptát, klidně si doma dopředu napište na lístek věci, které potřebujete vědět.
Také dostanete předepsány dva vitamíny. Jeden obsahuje vitamín A a D. Zpravidla jej budete podávat jednu kapku denně po dobu jednoho roku, ale dávkování může být i delší. Vitamín D je velmi důležitý pro správnou stavbu kostí a jejich růst, jeho nedostatek může vést k nemoci zvané křivice. Další důležitý prvek je vitamín K, podává se jako prevence krvácivé nemoci novorozence. Poprvé jej dítě dostane v porodnici, další dávkování vám řekne pediatr, liší se dle věku dítěte.
Téměř každá maminka se setká s bílým povlakem na jazyku. Stačí zakoupit fialovou vodičku (genciálku) a tou dvakrát denně jazyk potírat, respektive je potřeba se pokusit ten povlak stáhnout. Malá praktická rada, nedávejte miminku hezké oblečky, kdyby si ublinklo, fialovou barvu vyperete s velkými obtížemi.

Jen na okraj se dotknu výživy. Kdo může plně kojit, měl by si najít co nejvíce informací o kojení. V dnešní době platí pravidlo: dejte dítěti jíst tak často, jak samo vyžaduje. Pokud máte prsy příliš nalité, odstříkávejte, abyste předešly zánětu. Nelekněte se, když kolem třetího týdne života budete mít pocit, že mléko dítěti nestačí. Dítě právě prožívá tzv. růstový spurt a má opravdu potřebu většího množství mateřského mléka. Stačí vytrvat, často přikládat a tvorba mléka se upraví sama. Nezapomeňte hodně pít.
Maminky, které dítěti podávají umělou výživu mají situaci ulehčenou tím, že krmí v pravidelných intervalech a na každém obalu je i uvedeno přesné dávkování dle hmotnosti dítěte. Pouze musíte dbát na zvýšenou hygienu při přípravě mléka, pravidelně sterilizovat lahvičky a dudlíky.

Černá můra všech novopečených rodičů – pláč dítěte. Variant, proč mimi pláče, je mnoho. Nejčastější příčinou je hlad. Jindy jej trápí bolavé bříško, ale také může mít pocit nepohodlí. Když dítě hodně pláče, vždy zkontrolujte, zda nemá špinavou plenu, nebo jej netlačí shrnuté oblečení. Může mu být i horko, nebo zima – řiďte se teplotou tělíčka za krkem, nikoli rukou. Zkuste mu dát napít, může mít jen žízeň.
Jindy se miminko chce chovat, chce cítit bezpečnou náruč, nechce být samo.Také se stává, že je dítě unavené a neumí samo usnout. A někdy děti pláčou jen tak a na příčinu nepřijdete. Věřte svým instinktům a brzy budete umět rozpoznat, proč ten drobný uzlíček tak křičí.

A co všechno dítě koncem prvního měsíce života umí?
-leží na zádech s hlavou otočenou na jednu stranu
-zvedneme -li jej do sedu, padá hlava vpřed
-podržíme -li jej ve stoje na pevné podložce, tlačí chodila dolů, narovnává tělo a často dělá reflexivní kráčivé pohyby
-ruce drží obvykle sevřené v pěst, přetrvává úchopový reflex – dotknete-li se dlaně, hned ji zavře a drží vás
-reaguje na hlasité zvukové podněty, leká se
-otáčí hlavu za světlem
-očima dokáže sledovat barevně výraznou hračku, kterou pomalu pohybujeme ze strany na stranu ve vzdálenosti 15 až 20 cm
-při krmení si mámu pozorně prohlíží
-přestává plakat, když jej pochováme a promluvíme na něj
-v poloze na bříšku může na malou chvíli zvedat hlavu nad podložku(pánev není položena na podložku, dítě spíše jakoby klečí)
-stále je potřeba podpírat hlavičku
-když je spokojené, silně kope nohama

Každý začátek je těžký a pro maminky je první měsíc života asi ten nejtěžší. Hodně odpočívejte, klidně si s miminkem přes den lehněte. Mluvte s ním, zpívejte mu, dávejte mu najevo, že je v bezpečí a že je milováno. Miminko se vám už brzy za vaši péči odmění prvním úsměvem a často vás bude překvapovat tím, jak hezky roste, co už nového zase umí. A vy budete právem pyšná, že máte to nejšikovnější a nejkrásnější dítě ze všech.

Napsal/a: Chromle

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

  • Jo jo takové to bylo prťaté, a včil slyším jenom nee nee.

  • Peta

    Super článek, ale strašlivě to letí nám už je 8m. a zlaté časy kdy se to choulilo v náručí a klidně to leželo. Teď je to celkem honička 🙂
    Ale zas jinak roztomilé užvatlané a ten kroutící se zadeček.
    Zkrátka jsou to naši mazlící …

  • Pěkně se o tom čte, když už má člověk ty „nejhorší“ měsíce za sebou. Dnes mohu říct, že je to jenom o radosti.

  • Děkuju, holky. Pokud mi neumře monitor, bude i pokračování:-))

  • quendolina
    quendolina

    Jé, to se mi zrovna hodí, takový popis k miminku. To naše mělo nedávno taky měsíc. Sice je už třetí, ale člověk to už za ty roky pozapomněl, takže Chromle, díky za článek a jen tak dále pokračuj.

  • Peťka

    Chromle , pěkný článek .
    Ještě bych k tématu ráda napsala :
    Maminky chovejte své dětičky . Malá miminka jsou zvyklá z bříška na neustálé chování , houpání . Chtějí cítit svoji maminku , kterou cítila po celou dobu těhotenství .
    Miminka potřebují kontakt . A věřte , že chováním , mazlením atd . miminka rozhodně nerozmazlíte ! Ba naopak .
    Čím víc bude miminko cítit pocit bezpečí , láskyplnou náruč rodičů , tím bude klidnější . Je to velmi důležité pro jeho další rozvoj . Snažme se , aby se cítilo bezpečně .

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist