Těhotenské neduhy a jak na ně

Rubrika: Těhotenství

Těhotenství není chorobný stav, a proto většina těhotných žen nemívá zdravotní potíže. Někdy se však určité nepříjemnosti přece jenom objeví.Poradíme vám, jak je můžete odstranit.

Žaludeční nevolnost se objevuje někdy zvláště při prvním těhotenství, a to ve 4. nebo 5. týdnu. Přichází nejčastěji ráno, někdy však v kteroukoli denní dobu. Bývá provázena zvýšeným tvořením slin, jež mívají nepříjemnou pachuť. Příčinou žaludečních nevolností bývají různé pachy, nelibost z otěhotnění, zácpa aj.
Jak lze žaludeční nevolnost odstranit? Snězte ráno neslazený suchar a zapijte jej malým množstvím málo slazeného čaje. Jezte pětkrát denně (snídaně, přesnídávka, oběd, svačina, večeře). Pečujte o pravidelnou stolici (viz samo¬statnou kapitolu na s. 53).
Pokud by vás žaludeční nevolnosti příliš obtěžovaly, neváhejte požádat o individuální pomoc lékaře v prenatální poradně. Ve 4. měsíci těhotenství se žaludeční nevolnosti většinou samy ztratí.

Slabost až závrať se vyskytuje v těhotenství jenom zřídka. Příčinou bývá třeba jenom špatný vzduch v kuchyni, v kině, v dopravních prostředcích nebo na pracovišti. Přichází někdy u žen, které mívaly podobné potíže v období měsíčků nebo těsně před nimi. Patříte-li mezi ně, vyhýbejte se místnostem s vydýchaným vzduchem. Doma i v zaměstnání častěji větrejte!
Slabost a závrať by však mohly být i příznakem skutečného onemocnění, které by bylo nutné podrobně vyšetřit a léčit. Proto vám doporučujeme, abyste o uvedených obtíží nezapomněla uvědomit lékaře v poradně pro těhotné.

Časté močení se objevuje na začátku těhotenství u většiny žen. U některých se zmírní přibližně v polovině těhotenství. Příčinou bývá překrvení dělohy a přiléhající části močového měchýře, čímž vzniká dráždivost stěn. Další příčinou bývá tlak zvětšující se dělohy na močový měchýř, který pak nemá prostor, aby se dostatečně roztáhl. Kolem 30. týdne těhotenství se časté močení objevuje znovu. To proto, že hlavička plodu anebo jeho pánev se usídluje v dolní části dělohy a stlačuje stěnu močového měchýře.
Časté močení většinou ruší spánek. Proto je záhodno přestat pít už nejméně dvě hodiny před ulehnutím ke spánku. Dalším nepříjemným důsledkem bývá ulpívání moči na prádle a nepříjemný pach. Proto je užitečné častěji měnit spodní prádlo a sprchovat se vlažnou vodou.

Zvýšená spavost se vyskytuje zvláště na začátku těhotenství. Vzniká vlivem útlumu mozkové kůry. Jde přitom vlastně o ochranu organismu před mnoha vzruchy, které zvnějšku doléhají na organismus těhotné ženy, v němž nastalo veliké množství vnitřních změn.
Dopřejte si tuto přirozenou ochranu, pokud můžete, odpočívejte často během dne a večer choďte dříve spát. V zaměstnání i doma často větrejte.

Zvýšené pocení. Téměř všechny žlázy, tedy i potní, pracují v těhotenství zvýšenou měrou. Pak se stává, že na některých místech těla se udržuje pot a vlhkost. Na kůži potom vznikají opruzeniny, které obtěžují těhotnou ženu svěděním a pálením. Nejúčinnější ochrannou před vznikem opruzenin je časté sprchování vlažnou vodou a používání jemného mýdla. Nezapomeňte při tom na záhyby kůže v okolí rodidel.
Svědění v okolí rodidel a také v pochvě však může mít i jinou příčinu. V průběhu těhotenství se totiž někdy v pochvě rozmnoží určitý druh houbovitých a kvasinkových mikroorganismů. To se pak projeví nepříjemným svěděním v pochvě a jejím okolí, někdy také výtokem. Pokud by se u vás takové potíže objevily, nezapomeňte na ně upozornit lékaře. Odborným vyšetřením poševních výměšků a správným léčením lze výtok odstranit, pak odezní i svědění a pálení.

Křeče v lýtkách se objevují někdy ve druhé polovině těhotenství při protahování se na pohovce, někdy dokonce vyruší ze spánku. Sáhnete-li si během křečí na lýtko, ucítíte, že určitá svalová skupina je tvrdá jako kovová deska.
Příčinou křečí může být nedokrevnost svalů nohy. Vzniká z toho důvodu, že hlavička plodu tlačí na děložní stěny a ty pak stlačují některé cévy přivádějící krev do nohou. Ve svalech nohou pak nastává nedostatek kyslíku. Jindy může být příčinou křečí nedostatek vitamínů a minerálních látek nebo snížený obsah vápníku v krvi aj.
Pokud by se u vás křeče v lýtkách objevily, zamyslete se, zda pijete dost mléka anebo jíte dostatečné množství mléčných výrobků, které obsahují hojné množství vápníku. Při odpočívání na lůžku a také před spánkem podkládejte nohy složenou měkkou přikrývkou tak, aby ležely přibližně o 15 cm výše než vaše tělo. Pokud na vás přijde křeč v lýtkách při poloze na lůžku, pokrčte mírně nohu v koleni a maximálně uvolněte veškeré svalstvo. Objeví-li se křeč při chůzi, posaďte se na lavičku nebo se alespoň opřete a maximálně uvolněte svaly nohou. Nezapomeňte na hluboké dýchání. Výskyt křečí hlaste lékaři v poradně.

Jedná se o ukázku z knihy Plánované rodičovství.
Vydalo nakladatelství Grada Publishing.

Napsal/a: Stanislav Trča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

  • Danniella

    Já jsem cítila nevolnost vpodstatě do čtvrtého měsíce, nebylo to nic hrozného, ale divně mi bylo celý den. Nemohla jsem ani cítit plno věcí, věšení prádla vonícího práškem bylo dost nepříjemné, vadily mi některé krémy a voňavky, když kolem mě projelo a zavonělo nějaké větší auto, bylo to asi nejhorší.
    Jinak jsem trochu víc spala, ale to bylo spíš příjemné. A ke konci pálení žáhy, někdy nepříjemné, ale taky žádná hrůza.

  • U mě to probíhala celkem v klidu, u dcery jsem nevolnosti měla 3. měsíce, u malého týden:)
    Nic mi nesmrdělo ani nevonělo:)
    Nejvíc mě trápilo pálení žáhy, s tím jsem si vystála dost, křeče jsem měla taky, ale nebylo to nic hrozného, ale zase mě víc trápily otoky dolních končetin, nohy jsem měla jak balony:)
    Časté močení u konce je normální a zvýšená únava mě postihla u druhého těhotenství.
    Takže si myslím, že jsem to přežila v celku dobře:)))

  • Já měla všechny zmíněné problémy. Na druhé těhotenství nerada vzpomínám, bylo mi špatně každý den až do osmého měsíce.
    Ale jak tak čtu Hanku, měly jsme to stejné 🙂 Pro mě to tedy nejkrásnější období nebylo, druhé těhotenství bylo příšerné

  • Lien

    Tak u mě to bylo jen časté močení na konci a křeče v lýtkách v noci, také na konci. A veškeré vůně (mýdlo, krémy apod.) mi smrděly jako vepřové sádlo, jinak jsem nepozorovala nic.

  • Joj kdyby takové rady jsem znala dřív.
    První těhotenství byla procházka růžovou zahradou,žádné potíže /kdybych to neměla černé na bílém ani nevím,že jsem těhotná/,Šípková Růženka byla proti mě slabý odvárek /pomalu jsem spala i za pochodu/.
    Za to druhé jsem si „vychutnala“ se vším všudy.
    Pěkně bod po bodu a moc nechybělo a rodinu jsem do půl roku málem nechala vyhladovět.Pobyt v kuchyni a k tomu,když šly páry vařeného bylo příšerný…

    Ale stejně i přesto to bylo nejkrásnější období a odměna za ty útrapy byla sladká,roztomilá:)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist