Streptokok v těhotenství

Rubrika: Těhotenství

tehotenstviBakterií – streptokoků – je několik druhů, gynekology a porodníky zajímá ale během těhotenství nejvíce jeden z nich – Streptococcus agalactiae. Často se vyskytuje i u jinak zdravých žen, nemusí být ani provázen žádnými významnými příznaky. Během porodu je ale jeho přítomnost nežádoucí, protože může vést k závažným novorozeneckým komplikacím.

U 3 – 5 novorozenců se nákaza objeví, z počtu 1 000 dětí, úmrtnost je pak z uvedené tisícovky dětí asi 1 – 2 novorozenci (SZÚ).

Streptococccus agalactiae se řadí do skupiny B rodu Streptokoků. Můžeme se také setkat se zkratkou GBS, což je z angličtiny Group B Streptococcus.

Vyskytuje se až u 5% jinak zdravých žen ve vagině. U rodiček se vyskytuje kolonizace touto bakterií  v rektovaginální oblasti až ve 35% (jedná se ale o velmi kolísavé rozmezí, pohybuje se mezi 6 – 35%). Těhotné ženy, které mají pozitivní nález tohoto streptokoka, nemusí být subjektivně vůbec žádné příznaky.

Vyšetření na Streptokoka agalactiae

Vyšetření na přítomnost této bakterie se provádí ve 36. – 38. týdnu. Jedná se o naprosto nebolestivé vyšetření a to stěrem z pochvy (postranní stěny dolní části pochvy)pomocí štětičky. Získaný materiál se pak odesílá do laboratoře ke kultivaci.

Pokud by byla přítomnost této bakterie těhotné ženě prokázána i dříve, resp. kdykoliv během těhotenství, považuje se pak tato těhotná za GBS – pozitivní.

Co může streptokok agalactiae způsobit

Ve většině případů nemusí mít žena vůbec žádné příznaky. Pokud je přítomnost této bakterie zjištěna a žena nemá žádné příznaky, resp. ji netrápí například výtok, pak se v podstatě nijak během těhotenství neléčí. V případě například zmiňovaného výtoku se ženě podávají vaginální čípky dle ordinace lékaře.

Zároveň je většinou vcelku zbytečná léčba této bakterie během těhotenství, neboť se streptokok agalactiae poté za pár dnů opět objeví (až 70% žen), léčba během gravidity tedy nijak nesnižuje možnost rizika onemocnění pro dítě.

Streptokok agalactiae může způsobit velmi závažné infekce novorozence a to při jeho průchodu porodními cestami. Jedná se o pneumonie, sepse, meningitidy. Zde se onemocnění rozlišuje na dvě formy.
První je časná forma, tzv. akutní sepse, která se rozvine nejčastěji do 48 hodin. Začátek je velmi náhlý a má vcelku vysokou úmrtnost.

Druhá je pak tzv. pozdní sepse, která je právě provázena především zmiňovanou meningitidou, většinou může zanechat i následky na CNS v podobě nejrůznějších poruch. Může probíhat ale i pod obrazem zánětu pohrudnice, kloubů či kostí. Ta se začne rozvinovat mezi 7. dnem od narození až po 3. měsíc života dítěte.

Rizikové faktory

Pro plod jsou rizikovými faktory pro získání infekce GBS především porod před 37. týdnem těhotenství, odtok plodové vody, ke kterému došlo před více jak 12 hodinami před samotným porodem a rovněž horečka matky nad 38°C. Důležitým údajem, který slouží i jako rizikový faktor, je výskyt infekce GBS u předchozího dítěte matky.

Opatření během porodu

Pokud byla těhotné ženě zjištěna přítomnost této bakterie, pak se podává během samotného porodu nitrožilní infuze s antibiotiky, nejčastěji s Penicilinem (při nástupu děložních kontrakcí nebo po odtoku plodové vody, ideálně minimálně 4 hodiny před porodem). Antibiotika se podávají i ženám, které byly během těhotenství již přeléčeny. ATB se aplikuje většinou do porodu plodu.

Pokud nebyla přítomnost této bakterie zjištěna, nález je tedy negativní, pak se žádná další opatření neprovádějí.

Pokud se jedná o porod císařským řezem, je-li zachován vak blan, novorozenec je donošený a nejsou přítomny známky kontrakcí, pak nejsou antibiotika ve formě profylaxe indikována.

Antibiotická profylaxe se provádí při výskytu rizikových faktorů a pokud není k dispozici výsledek vyšetření na přítomnost streptokoka agalactiae:

  • při předčasném porodu před 37. týdnem těhotenství,
  • pokud dojde k odtoku plodové vody před více jak 12 hodinami,
  • pokud má matka horečku přesahující 38°C,
  • pokud má matka v anamnéze porod dítěte s GBS,
  • pokud je zjištěn streptokok z moče během těhotenství.

Výskyt streptokoka agalactiae patří mezi povinně hlášené infekce, sbírají se epidemiologická data o výskytu streptokoků.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (14 vyjádření)

  • Kyller

    Iris, taky jsem ho u třetího dítka měla. Dostala jsem kapačku s atb a vše bylo ok. Neboj. 🙂

  • meggi41

    Drzim pesti,to je stesti,mela jsem ho u prvni dcery,za par dni oslavi 22let..
    Bude to ok 😉

  • Petra Vymětalová

    Iris, budeme držet palce, ať je všechno v pořádku a miminko ti dělá jen samou radost. Určitě se pak přijď pochlubit 😉

  • Anonymní

    Ahoj holky.Jsem 37+2tt a dnes mi také bylo oznámeno,že mám toho hnusného streptokoka GBS.Doktor nic neřekl,jen sestřička,že je to běžné,a že to má každá 5 mamina. No tím mě teda však vůbec neuklidnila.Je to z těch výtoků,které mě trápí už od srpna,ale nikdo mi na to nic nepředepsal.Je to mé 3dítko a fakt mě to děsí.Nikdy před tím,jsem nic takového neměla.Jo a pro miminko to je prý nebespečné tím,že může dostat zápal plic a umřít.Protože nemá ještě žádné protilátky.V první době porodní dostanu prý do žíly antibiotika a MĚLO by se to snad vyléčit.Tak se budu asi modlit,i když to vlastně ani moc neumím.Ach jo.Musíme být statečný.Papa Iris

  • Anonymní

    Můžete mi sdělit, kdo je autor článku? Zajímalo by mne, kde vzal informaci, že: Výskyt streptokoka agalactiae patří mezi povinně hlášené infekce, sbírají se epidemiologická data o výskytu streptokoků. Pokud je to pravda, kde najdu statistiku o výskytu GBS. Děkuji. Věra

  • Také jsem měla se streptokokem v těhotenství tu čest. Jenomže byl zjištěný ve 20. týdnu, neměla jsem žádné subjektivní potíže, ale zkracoval se mi čípek. Poležela jsem si tři týdny v nemocnici a u porodu dostala ještě preventivně jedna antibiotika. Mimi bylo naštěstí v pořádku. Byla jsem špatná z toho, kde jsem k němu přišla, ale lékaři říkali, že prý to je normální součást vaginárního osídlení, ale v těhotenství může „zazlobit“…

  • supice

    Také jsem měla streptokoka, ale nic s tím nedělali – až v nemocnici jsem dostala žilně antibiotika. Jinak mi k tomu skoro nic neřekli – jen, že je to běžné a že to nic není a že nemůžu akorát rodit ve vaně. 🙂

  • Anonymní

    Ahoj holky jsem 37+3 a dneska mi infekci taky zjistili, tak snad bude během porodu vše v pořádku a malá se ničím nenachází. Jsem z toho celkem vyřešena. Lucka

  • Anonymní

    Ahoj jsem v 37+2 tt a zjistili mi streptokoka mám strach o nenarozeného syna a dostala jsem čípky MACMIROR děkuji za článek aspon si ted můžu pohlídat aby mi dali antibiotika a snad bude vše v porádku.Andrea

  • Anonymní

    Dobrý den, také mi zjistili streptokoka.
    Při zcela běžném a perfektním průběhu těhotenství jsem v neděli začala špinit. Odjela jsem k lékaři do nemocnice a ten mi řekl že mám zánět a nasadil clotrimazol.
    Druhý den jsem se ale do nemocnice vracela už s krvácením a hospitalizovali mě. Nasadili léky na zastavení a udělali stěr. Byl zjištěn strektokop.
    5 dni jsem ležela v nemocnici a krvaceni přestalo, poslali mne tedy domu a hned v patek kdy byly výsledky kultivace předpsali antibiotika.Dnes ráno jsem ale vstala a začala jsem špinit znovu. Nechápu už co to je. Jela jsem tedy zpátky. Nevědí odkud. Krvácení není silné je spíš světlejší hlenovité… Antibiotika jsem dnes začla užívat.
    Miminko je pořádku, hrdlo se nezkracuje, čípek v pořádku. Tak já nevím. Jsem 28+5

  • Anonymní

    Také jsem měla tu čest s tímto streptokokem. Bohužel jsem rodila předčasně ve 35.týdnu těhotenství, kdy ještě nebyl proveden stěr z pochvy, takže jsem o streptokoku nevěděla. V porodnici mi měli tedy podat antibiotika. Času bylo dost. Plodová voda odtekla v 8 hodin a syn se narodil v 18 hodin. Ale antibiotika mi podávána nebyla. Syn tedy dostal ode mě streptokoka při průchodu porodními cestami. Třetí den po porodu nás odvezli na neonatologii, kde syn dostával do žíly 10 dnů kombinaci antibiotik penicilin + gentamycin. Bohužel gentamycin je toxický lék, který může způsobit poškození sluchu a ledvin. Syn neslyší na pravé ucho. Ach to naše zdravotnictví…Za to, že udělali chybu a nedali mi při porodu antibiotika se mi nikdo nikdy neomluvil.Pája

  • Anonymní

    Ahoj,děkuji za tento článek,trochu mě to uklidnilo.Včera mi právě byl oznámen výsledek GBS+,byla jsem ujišťována,že to nic není,že jen během porodu dostanu žilně antibiotika,aby se na dítě nepřenesla něj.infekce a toť vše. Mě to ale stále leželo/leží v hlavě a zajímalo mě,co to vlastně je a jaké riziko to přináší pro mě i mimi,hlavně jak jsem k tomu přišla.Díky Lucka

  • Anonymní

    Taky děkuji za článek. Včera jsem byla u lékaře a jen mi oznámil: máte streptokoka. Dost mě to překvapilo a vylekalo. Když jsem se s tím pak svěřila rodičům, nevěděli o co jde. Jenže nás slyšel můj 4letý syn a toho jsme dost vyděsili. Dostal strach o maminku i miminko, rozplakal se tak, že jsme dlouho nevěděli, jak ho uklidnit. Váš článek uklidnil mě, takže teď už mohu všem vysvětlit, že se v podstatě nejedná o nic vážného. Díky Katka

  • Moc děkuji za tento článek, i když nejsem těhotná ani další mimi neplánujeme-u druhého dítěte mi zjistili právě tohoto streptokoka.Doktorka mi nic nevysvětlila jen mi oznámila že ho mám a napsala mi to do karty.Říkala jsem si že to asi není nic vážného-jenže když došlo na porod,sestřička si toho všimla až když už jsem rodila.Antibiotika jsem dostala dvě hodiny před porodem-jenže nezabrala a malý dostal akutní sepsi,špatně se mu dýchalo a musel do inkubátoru.Byla jsem vyděšená a zmatená.Musela jsem se dovolávat vysvětlení proč jsem nebyla poučená a upozorněná.Moc se o tomto problému v těhotenství nemluví ani nepíše tak moc děkuji za tento článek -je velmi hezky napsaný.A já doufám že se tyto informace dostanou do většího povědomí veřejnosti.A těhotných maminek co mají nebo měli stejný problém jako já.Jana

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist