RH faktor

Rubrika: Těhotenství

1158314_nurse_1K napsání tohoto článečku mě inspiroval dotaz jedné maminky na jiných webových stránkách a také vlastní zkušenost. Já mám totiž faktor RH- a manžel a synek RH+…

V poradně pro těhotné odebírá sestřička krev, aby zjistila váš RH faktor. Pokud je pozitivní, je vše v pořádku, pokud je negativní, jde na vyšetření i manžel, respektive otec dítěte.

Pokud je otec RH+, je nebezpečí, že si matka může začít vytvářet protilátky proti vlastnímu plodu (pokud zdědil po otci RH+), a tím ho vlastně zabít. U prvního těhotenství probíhá vše většinou v pořádku, riziko se zvyšuje s každým dalším těhotenstvím. Proto maminky po porodu, pokud má jejich dítě RH+, dostanou injekci s anti-D globulínem, aby se této situaci zabránilo.

S tímto má souvislost i výměna krve u plodu ještě v matčině břiše nebo u již narozeného miminka, (nejsem ale lékař, proto se o tomto nebudu rozepisovat, abych vás nemystifikovala).

Napsal/a: Sepy

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

  • Anonymní

    Ahoj ráda, bych abyste mi poradili. Při prvním dítěti jsem měla Rh. faktor – a dítě +, tak mi museli dávat injekci název nevím, ale nyní jsem v 9 týdnu těhotenství a dnes mi volala moje doktorka, že mám v pondělí ihned příjít, protože mi vyšli špatně krevní skupiny v krvi. Opět to mám asi s miminkem přehození jako u prvního dítěte. Mám strach. Budu posílaná k Apolináři. Ke všemu nevím co dělat, kdybych měla ležet v nemocnicích na udržování, protože těhotenství bylo trochu neplánované, hlavně ohledně finanční stránky. Nemůžu být na lůžku, protože manžel je pryč a jen víkendy má volné jinak je 15h. v práci a hlídání pro syna nemáme žádné. Kdyby si vzal volno, tak nezaplatíme ani hypotéku. Dost mě to tíží. To bude dlouhý víkend ach jo?

  • Anonymní

    Ahoj, ja jen k tomu, ze se nedalo vysetreni krve otce i kdyz byla matka Rh-, bude to nejspis proto, ze otec je povazovan vzdy za nejisteho a proto se predpoklada riziko, ze by mohl byt Rh+(je to dost pravdepodobne,nebot 85%populace je RH+).Doktori radeji budou postupovat,tak jako by byl otec Rh+, nez by se provadelo vysetreni otce.

  • Ahoj, právě tuto situaci doma řešíme.
    Mám Rh-, manžel i první dcerka jsou Rh+.Jednou jsem potratila a poté mi právě našly velké množství protilátek v krvi. Nyní jsem ve 34. týdnu těhotenství. Probíhá, alespoň podle mě, bez problémů.
    Paní doktorka pečlivě sledovala protilátky ( je zajímavé, že na začátku jich bylo nepatrné množství, uprostřed nic). Před dvěma týdny ovšem narostly hodnoty protilátek takovým způsobem, že mě paní doktorka poslala na konzultaci do nemocnice a manžela na vyšetření fenotypu krve.
    Myslela jsem si, že jdu na pohou konzultaci, něco jsme si načetla, a proto jsem byla naprosto v klidu. To co mi řekl doktor v nemocnici byl šok. Dozvěděla jsme se :
    1. RH+ znamená, že manžel má na červených krvinkách něco co já nemám, proto si na tuto látku vytvářím protilátky.
    2. Tyto protilátky mohou napad a ničit červené krvinky mého miminka a způsobit mu chudokrevnost, či poruchu krvetvorby.Tyto poruchy ovlivňují vývoj dítěte a mohou způsobit i smrt.
    3. Jediné, co může miminku pomoci, je TRANSFUZE. Ta se do 30. týdne provádí do pupečníku v děloze ( je to velmi riskantní ) a po 30. týdnu raději lékaři volí možnost předčasného porodu a transfuzi aplikují mimo tělo matky.
    4. Zda dítě v děloze netrpí chudoktevností umí lékaři zjistit speciálním vyšetřením na ultrazvuku ( ten naštěstí dopadl u nás na výbornou,uf. )
    5. Do konce těhotenství už budou pravidelně sledovat hladinu protilátek i miminko – a tohle jediné mně snad uklidnilo – umějí pohlídat, aby vše dopadlo, co nejlépe.

    Každopádně mám však být připravena na možnost, že porodíme dříve, než je stanovený termín. Zítra jdu opět do nemocnice na kontrolu a pokud se dozvím něco nového, napíšu.

  • Anonymní

    Prešla som týmto problémom… som Rh- a manžel Rh+, našťastie dieťatko malo Rh+ a je len hyperaktívne. Bojím sa však o druhé tehotenstvo, ktoré plánujeme, lebo v mojom okolí som už s týmto problémom zaevidovala dva prípady – jeden končil potratom počas druhého tehotenstva napriek tomu, že po pôrode prvého dieťaťa dostala injekciu a ďalšia známa porodila už v 6. mesiaci a dieťatko za pár dní umrelo… Rada by som o tejto téme vedela, čo najviac, preto som vďačná tejto stránke… Kde mám o tom čítať viac? Na čo sa pripraviť? A dá sa na to vôbec pripraviť? Začínam mať pociť, že Rh- je menejcenná krv… ďakujem za rady

  • Ahoj mě řekla sestřička, že se už tatínkovi RH faktor nezjišťuje jen mi asi 3x během těhu budou brát krev, aby zjistili případnou přítomnost protilátek.

  • Pomněnka

    Pokud tomu dobře rozumím, tak jde o Rh faktor.
    Pokud je někdo Rh+, tak to znamená, že má určitý typ látek v krvi. Pokud je někdo Rh-, znamená to, že je nemá. Tudíž jeho tělo tyto látky nezná a v těhotenství si proti nim může maminka vytvořit protilátky, které tyto buňky ničí. Tedy jen v případě, že je miminko Rh+.
    Miminko může být Rh+ jen v případě, že je pozitivní otec. Pokud má otec Rh negativní, tak dítě pozitivní být nemůže.
    V praxi to znamená, že zpravidla při prvním těhotenství s tím problémy nejsou, protože tělo matky tuto cizí látku ještě nezná, a tak mu nějaký čas trvá, než se naučí je likvidovat (vlastně tím znehodnocuje krev Rh+ plodu). Těhotenství většinou probíhá v pořádku, jen je třeba po porodu mamince podat nějakou látku (nevím přesně), která jako by utlumí tuhle zkušenost imunitního systému, aby případně nebyl v ohrožení života další potomek v bříšku.
    U miminka se snad dělají nějaká základní vyšetření krve, ale to si fakt nejsem jistá.

    Pokud by rodička tuhle látku nedostala, mohlo by dojít k vážným komplikacím v příštím těhotenství, plod by mohl být ohrožen. Někdy to jde tak daleko, že po porodu musí být vyměněna krev miminka.
    Ale fakt nevím podrobnosti, to jen co si pamatuju z genetiky a biologie na škole.

    Je tedy možné, že pokud jste prvorodička, tak to lékař prostě neřeší, jen si vás bude víc hlídat a po porodu dostanete tu látku, pokud se ukáže, že miminko je Rh+.
    A nebo mě napadá, jestli se třeba lékař neptal na Rh faktor otce dítěte? Třeba jste mu řekla, že je Rh-, tím pádem jsou veškeré obavy zbytečné.

  • Anonymní

    Ahoj pročítám tady dotazy a není mi něco jasného. Vkládám text : V poradně pro těhotné odebírá sestřička krev, aby zjistila váš RH faktor. Pokud je pozitivní, je vše v pořádku, pokud je negativní, jde na vyšetření i manžel, respektive otec dítěte.
    Moje otázka : Já mám RH negativní a na vyšetření nešel otec dítěte. Nevíte náhodou proč ? Má to něco společného s krevní skupinou nebo s RH faktorem ? Díky za odpověď.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist