Redukce u mnohočetného těhotenství

Rubrika: Těhotenství

Mnoho párů, které jsou postaveny před rozhodnutí o redukci, čekalo na početí dlouhou dobu, někdy i roky. Teď je to tady – s pomocí nějaké z forem umělého oplodnění – ale čekají trojčata nebo vícerčata. Muset zvažovat redukci o některé (nebo i jen jednoho) z dětí, o něž tak usilovali, je v rozporu se vším, co dosud podstoupili – s veškerým časem, energií, zklamáními, bolestí a nakonec i penězi, které do otěhotnění investovali.

Redukce u mnohočetného těhotenství
Jakmile je jasné, že došlo k úspěšnému „uhnízdění“ tří nebo více plodů, čas vymezený na provedení redukce bývá často velmi krátký, někdy jen 3 až 4 dny. V této krátké době se rodiče snaží dozvědět co nejvíce o tom, jak redukce probíhá, získat co nejvíce informací nebo se spojit s těmi, kteří ji již podstoupili. Chtějí vědět, jaké je riziko pro matku a zbývající plody, a vypořádat se s případnou ztrátou jednoho nebo více svých nenarozených dětí.

Rodičovský pár čelí obrovskému náporu, aby to všechno přestál, vyrovnal se s tím a během několika málo dní se rozhodl. Možná nejméně prostudovanou a neznámou stránkou je pravděpodobný dlouhodobý psychický vliv na rodiče a poté i na děti v případě, že se rodiče pro redukci rozhodnou. Často si po podstoupení tohoto zákroku kladou otázky jako: „Zabili jsme našeho syna?“ (rodiče dvou dcer čekající původně trojčata). „Jsem vrah?“ „Jak a kdy to máme říct ostatním dětem?“ (které přežily)?

Někteří rodiče vyprávějí, že mysleli na to, zda by nenarozené děti byli chlapci, nebo holčičky, zda by se svým sourozencům podobaly a jestli to mají svým dětem vůbec kdy povědět. Jiní rodiče své nenarozené děti pojmenovali – snažili se tak vyrovnat se svým rozhodnutím o redukci a zmírnit tak ztrátu, která není společensky nikterak uznávána a o které se nemluví. Pokud jedná o to, zda povědět o redukci ostatním dětem a co to může způsobit, odpověď je opět velmi individuální. Jestliže ostatní členové rodiny věděli, že čekáte více dětí a zvažujete podstoupit redukci, vy ji podstoupíte a pak budete chtít své rozhodnutí utajit, může být už pozdě. Jestliže se rodiče rozhodnou neříkat narozeným dětem o redukci, ale radili se o tom s ostatními rodinnými příslušníky, je tady vždycky riziko, že to někdo dětem prozradí (i když třeba nechtěně). Udržet tajemství v rodině je velmi těžké a většinou se vyjeví v nejnevhodnějším okamžiku a nejnevhodnější době. Je logické, že se rodiče, kteří uvažují o redukci, budou chtít poradit s ostatními členy rodiny, kteří je milují a mají o ně zájem, protože rodiče zápasí s emocemi, pocity viny, strachem a obavami o děti. Sdílet společně osobní záležitosti a pak očekávat mlčení, to nejde příliš dohromady. Dítě, které se o sobě dozví něco důležitého od někoho jiného než od rodičů, může být zmatené a může svým rodičům přestat důvěřovat…

přebal knížky
Když se rodiny, které jednají v této době mnohem otevřeněji, nebojí hovořit o nenarozených dětech, může to všem pomoci. Je obvykle lepší, když děti od začátku vědí, čeho byly původně součástí. Reakce každého dítěte bude jiná a individuální a rodiče musí dětem na jejich otázky najít odpověď a informace odpovídající jejich věku. Na tomto přístupu je krásné, že se děti ptají přiměřeně jejich věku a potřebám, na co samy potřebují. Buďte připraveni na otázky v každém období jejich života. Pokud si jen trochu nevíte rady, pokud vás trápí otázky související s volbou, co je správné a co je pro vás a vaše děti v danou chvíli nejlepší, a nedokážete se s tím sami vyrovnat, neváhejte a navštivte psychologa. Není to známka slabosti, ba naopak, kdo najde odvahu zajít za odborníkem, snáze se přenese i přes těžkosti, se kterými se potýká.

Jestliže uvažujete o redukci mnohočetného těhotenství, objeví se mnoho otázek. Odpovědi je třeba zvažovat individuálně a podle rodinné situace u každé rodiny zvlášť.

Jedná se o ukázku z knihy Co nevíte o dvojčatech.
Vydalo nakladatelství Portál, 2009.

Napsal/a: Klára Vítková Rulíková

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

 • Petra Vymětalová

  Koukám, že komentář od Magdy se označil jako spam, už je schválený a můžete si ho přečíst… 🙂

 • Moje kamarádka má trojčátka a redukce jí byla během těhotenství lékaři navržena a dá se říci doporučena. Rozhodovala se složitě, ale nakonec si všechny plody nechala a děti se narodily sice brzy, ale jsou v pořádku. Šlo u umělé oplodnění a měla velké obavy, že může přijít díky redukci o všechny plody a nemít žádné dítě. Je to velmi složité rozhodování, takové těhotenství je komplikované a plně chápu ženy, které redukci podstoupí, ale i ty, které se rozhodnou opačně. Je to nezávidění hodná situace. Často jde o lidi, kteří se o potomka snaží neúspěšně dlouhou dobu a pak jim sdělí: Budete mít trojčátka…

 • Danniella

  Čičinko, pravda, měním slovo „omluva“ za „dostatečný důvod“.

 • Anonymní

  Nevím, zda je to výběrovost vnímání, ale když vidím, kolik vícečetných těhotenství je komplikovaných, děti se rodí nezralé, bojují o život… A stačí, aby byla jen dvojčata :o(
  Finance by mi byly fuk, vždy se to dá nějak zvládnout, ale představa, že brečím u inkubátoru, ve kterém žijí/umírají mé děti… Raději bych redukovala riziko a zvýšila pravděpodobnost donošeného dítěte než měla za každou cenu dvojčata, trojčata atd.
  Mimochodem, vícečetná těhotenství nevznikají jen po IVF. A i u toho IVF se často stane, že se embryo po zavedení ještě rozdělí a ze 2 zavedených můžou být 4, ani nevíte jak.
  A poslední věc. Danniello, pro interupci/redukci není potřeba omluva. Někdy se věci zkrátka dějí, aniž by to byla něčí vina…
  čičinka

 • Danniella

  Ivčo, opravdu neodsuzuju nikoho, ale důvod jako finance, těžký kočárek apod., jak jsem se dočetla v podobné diskuzi, podle mě není omluvou.
  Jiná věc je, když maminka opravdu čeká např. trojčata, čtyřčata, tam už jde i o zdar celého těhotenství. I když při IVF se dá tomuto riziku vyhnout předem.
  Jen se pak každý diví, že se s tím nemůže vyrovnat.

 • Ivča a Domča
  Ivča a Domča

  Já myslím, že je to skutečně na každé matce, na tom, jak se rozhodne a myslím, že nikdo nemá právo ji odsuzovat. Tak jako může jít žena na interupci, může maminka zažádat o redukci – je to čistě jen její věc.

  Já osobně jsem se v takové situaci, kdy bych musela žádat o redukci, resp. jít na IVF neocitla, takže nemůžu ani říci, jak bych se zachovala, můžu jen spekulovat. Každý jsme jiný, jsme osobnost, originální a podle toho taky máme své názory a svoje svědomí.

 • bokul

  Zažila jsem maminku, která mela popisovany problem – nejdrive se snazili a pak cekali dvocatka – chlapecka a holcicku. Dle testu to vypadalo, ze chlapecek nebude zdrav a financne se necitili na dve ditka. Redukce se provadela v dost pokrocilem stadiu tehotewnstvi a malem to neprezil nikdo z nich….

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  Dříve byla úspěšnost IVF, proto se zaváděla třeba tři i čtyři embrya, právě z důvodu, aby se aspoň jedno uchytilo.
  Dnes je úspěšnost této metody vyšší, takže se zavádí třeba jedno nebo dvě embrya a je docela pravděpodobně, že se uchytí.
  Ale ani při jednom zavedeném embryu není jistota, že miminko bude jen jedno – já osobně takový případ znám.
  ;o)

  Já naopak byla velice nemile s dvojčátky zaskočená, když můj tehdejší gynekolog redukci navrhoval – s chotěm jsme se těšili na obě. Přístup lékaře mi přišel necitlivý a netaktní.

 • Každá maminka se může dobrovolně rozhodnout, zda si nechá při umělém oplodnění zavést jedno, dvě nebo tři embrya. Takže proč se potom diví, že se uchytnou všechny? Nechtěla bych být v kůži rozhodujících rodičů 🙁

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist