Průvodce těhotenstvím – Budu maminkou

Rubrika: Těhotenství

418543_pregnancy_3Udělala jste si doma test, na kterém se objevily dvě čárky a z úst lékaře jste slyšela nádherné slovo „maminko“. Je to začátek dlouhé cesty, na jehož konci na vás čeká to nejkrásnější. Pokusíme se vám přiblížit v našem novém seriálu alespoň kousek této cesty, té, která vede lékařskými ordinacemi.


Během oněch krásných devíti měsíců by měla budoucí maminka projít tzv. základními vyšetřeními, jejichž účelem je sledování především vývoje celého těhotenství. V každé fázi mají svůj význam. Z počátku se jedná hlavně o zjištění zdravotního stavu, později se pak sleduje hlavně vývoj plodu.

Jsou rozvržena tak, aby měl lékař možnost pravidelně porovnávat jednotlivé výsledky, sledovat vývoj plodu i zdravotní stav budoucí maminky. Výsledky mu ukážou, zda se těhotenství vyvíjí normálně a v případě odchylek doporučí matce další, někdy i speciální vyšetření. Ty ale může navrhnout i na začátku, tedy při samotném zjištění těhotenství, kdy přihlíží například k věku matky, rodinné zátěži a jejímu zdravotnímu stavu.

Celý systém sledování těhotných žen se odehrává v tzv. prenatálních poradnách.

Týden po týdnu, měsíc po měsíci

Odkládat návštěvu gynekologa za účelem potvrzení těhotenství by žena neměla odkládat. Je důležité myslet na dítě, sama těhotná není schopna sama posoudit a vyhodnotit, zda je její těhotenství v pořádku, jakou bude mít prognostiku apod. Nejpozději by se tedy měla do ordinace dostavit do 12. týdne těhotenství.

Pro úplnost uvádím termíny prohlídek v prenatální poradně:
Do 22. týdne těhotenství navštěvuje žena poradnu jedenkrát za 4 – 6 týdnů.
Od 23. do 32. týdne navštěvuje poradnu každé 4 týdny.
V období mezi 33. – 36. týdnem navštíví poradnu každé 3 – 4 týdny.
Od 37. týdne těhotenství do termínu předpokládaného porodu žena dochází do poradny jednou za týden.

První návštěva

Obvykle probíhá okolo 6. – 8. týdne těhotenství.

Během návštěvy u lékaře proběhne nejprve vyšetření k potvrzení těhotenství, tj. vyšetření vnitřní a ultrazvukové, i pro potvrzení životaschopnosti plodu, určení počtu plodů a vyloučení mimoděložního těhotenství. Protože je plod v této době ještě velmi malý, lékaři využívají především tzv. vaginální ultrazvuk.

Po potvrzení pak následuje sepsání anamnézy – žena by měla kromě jiného znát závažné choroby, které se vyskytly v rodině i z partnerovy strany, aby byla vyhodnocena všechna možná rizika, která by se mohla jevit jako možné komplikace těhotenství. Lékař podle anamnézy stanovuje i další nutná vyšetření.

Zároveň dojde ke stanovení termínu porodu podle data poslední menstruace.

Lékař odešle ženu také na odběry krevních testů. Stanovuje se krevní skupina a Rh faktor, krevní test na BWR, AIDS, krevní obraz, klasické biochemické krevní vyšetření a vyšetření moče a hepatitidu.

Zároveň je doporučeno zubní vyšetření.

Další vyšetření jsou rozdělena podle toho, v jakém týdnu těhotenství by měla probíhat. U některých ale také záleží na zvyklostech jednotlivých laboratoří, ordinací lékařů apod.

10. – 14. týden

Prvotrimestrální screening – pomocí tohoto vyšetření se stanoví pomocí ultrazvuku vcelku velmi přesně stáří plodu. Kromě toho se zaměřuje na vyhledávání vrozených vývojových vad.  Ultrazvukem se provádí měření nuchální translucence, tzv. šíjového projasnění. Zároveň se odebírá krev na biochemické vyšetření ke zjištění specifické těhotenské bílkoviny PAPP – A. Ta je produkována placentou .

Metoda prvotrimestrálního screeningu je daleko přesnější než obvyklý triple test, který je hrazen zdravotními pojišťovnami.  Přesto není nejspolehlivější.

11. – 13. týden

V období mezi 11. – 13. týdnem se může dle indikace lékaře provádět tzv. biopsie choria, neboli CVS. Jedná se o vyšetření, které je opět zaměřené na zjišťování chromozomálních vad plodu.

14. – 16. týden

Triple test – vyšetření krve na alfa-fetoprotein, hCG a volný estriol.  Test slouží ke zhodnocení rizika vad plodu, hlavně se zaměřením na Downův syndrom, Edwardův syndrom a další.

16. týden

Amniocentéza – jedná se o invazivní vyšetření plodové vody. Vyšetřují se buňky vody, stanovují se další hodnoty apod. Jedná se nejspolehlivější metodu ke zjištění vrozených vad plodu, ale s určitými riziky.

20. týden

U těhotných žen, které jsou Rh negativní,  se kontroluje hladina protilátek pomocí krevního testu.

20. – 22. týden

Ultrazvukové vyšetření, kdy se pátrá po vadách struktury plodu, genetických odchylkách.

24. – 28. týden

OGTT – Orální glukózo-toleranční test. Tento test slouží ke zjištění poruchy glukózové tolerance, pomůže odhalit těhotenskou cukrovku.

V tomto termínu je také možné provést tzv. 4D ultrazvuk. Ten není hrazený zdravotními pojišťovnami. Jedná se vlastně o jakousi počítačovou rekonstrukci obličeje plodu, nejde o náhradu klasického ultrazvukového vyšetření.

30. – 33. týden

Opakované odběry krve, stejně jako v samém počátku těhotenství.

V období mezi 30. a 32. týdnem je zařazeno ještě jedno ultrazvukové vyšetření. To se zaměřuje především na zjištění polohy plodu, zjišťuje se velikost plodu, odchylky apod.

36. týden

Poševní kultivace na přítomnost streptokoka skupiny B. Pokud by výsledek byl pozitivní, je nutné podat antibiotika před porodem. Sníží se tak výrazně možnost novorozenecké infekce.

38. – 40. týden

Každý týden se provádí kardiotokogram. Ten sleduje srdeční činnost plodu a zároveň i činnost svalstva dělohy, zjišťuje například přítomnost kontrakcí.

Pokaždé v poradně

Kromě těchto vyšetření, které mají předem stanovený termín, je těhotná žena vyšetřována pravidelně při každé návštěvě prenatální poradny. Jedná se o vyšetření moči pomocí tzv. lakmusového papírku, zjištění hmotnosti a změření krevního tlaku. Stejně tak bude dotazována například na otoky dolních končetin.

Zároveň budete vaginálně vyšetřována, lékař určuje tzv. cervikální skóre.

Od přibližně 20. týdne se vás lékař bude ptát na pohyby plodu.

Každé vyšetření má své opodstatnění a svůj účel. Výsledek každého z nich je pak netrpělivě očekáván samotnou maminkou.

Abychom si přiblížili alespoň ta nejčastější vyšetření, nebo ta, která mají své důležité postavení v diagnostice těhotných, budeme se v každém díle našeho malého seriálu věnovat některým z nich. A začneme hned od začátku, protože první návštěva v ordinaci gynekologa je možná právě tou, která stojí vysoko nad dalšími. Od ní se odvíjí vše ostatní.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist