Jak přežít nejčastější těhotenské neduhy II

Rubrika: Těhotenství

664128_pregnacy_testJste těhotná! To je ta nejkrásnější zpráva sama o sobě. Těšíte se na miminko a mezitím vás doprovázejí různé neduhy. V minulém díle jsme bojovaly s nevolností, pálením žáhy, nechutenstvím a dalšími protivníky. Dnes se podíváme na strie, křečové žíly nebo bolesti zad.

Změny prsou

Vaše prsy mohou být už od samého začátku oteklé a citlivé. Je to dáno tím, že tělo teď vytváří zvýšené množství estrogenu a progesteronu. Někdy až mučivá bolest se dá zmírnit nošením dobré podpůrné podprsenky. Při zvětšování prsů mohou vznikat strie.

Strie

Strie nejčastěji vznikají nejdříve na prsou, během posledních tří měsíců vznikají především na bříšku a zadních partiích. To je dáno rychlým růstem, při kterém se kůže nedokáže napínat a vznikají v ní trhliny. Aby se zabránilo ošklivým a zbytečným trhlinám, je nutné kůži několikrát denně důkladně promazávat zvlhčujícími přípravky.

Otoky kolem kloubů končetin nebo v obličeji

Mírné otoky nejsou dnes považovány za nebezpečné. Otoky vznikají zadržováním tekutiny ve tkáních především v horkém počasí a při delším sezení nebo stání. Jakmile to čas dovolí, lehněte si. Aspoň krátká doba je lepší než žádná. Noste pohodlné boty. Nenoste těsné ponožky nebo punčochy. Pijte. Čím více budete pít, tím lépe se váš organismus zbaví vody ve tkáních spolu s dalšími odpadními látkami.

Křečové žíly

Křečové žíly se ve více případech vyskytují u žen s nadváhou. Vyvarujte se velkému váhovému přírůstku. Nestůjte nebo neseďte příliš dlouho. Pokud sedíte, snažte se zvednout nohy do výše kyčlí. Nezvedejte těžké věci. Noste podpůrné punčochové kalhoty a vyhýbejte se těsnému oděvu, páskům nebo vysokým podpatkům. Choďte na krátké procházky. Jezte potraviny bohaté na vitamín C.

Bolesti zad

Bolesti v bederní krajině zasahující do boku a do nohy jsou způsobeny tlakem rostoucí dělohy. Rostoucí děloha zasáhla sedací nerv, který bolest působí. V tomto případě můžou pomoci pánevní cviky prováděné ve stoje. Cviky prokládáme klidem na lůžku.

Častější močení

Většinou ženy mají častější potřebu na močení v prvních a posledních třech měsících těhotenství. To je dáno narůstajícím objemem tělesných tekutin, výkonností ledvin a rostoucí dělohou, která sousedí s močovým měchýřem. Děloha kolem čtvrtého měsíce stoupá z pánve do dutiny břišní a tento tlak se tak na pár měsíců uvolňuje. Nesnažte se četnost návštěvnosti wc snížit nedostatkem tekutin! Pokud je to možné, nezadržujte zbytečně dlouho.

Zácpa

Zácpě se snažte vyhnout velkým obloukem, její přehlížení může vést až k hemoroidům. Omezte konzumaci bílé rýže a bílého pečiva. Jezte vlákninu, která je obsažena v celozrnných obilninách, luštěninách, v čerstvém a sušeném ovoci. Hodně pijte, zvláště ovocné šťávy. Spěte více na boku. Procvičujte svaly pánevního dna. Zácpu nezadržujte.

Další těhotenské neduhy a tipy, jak na ně najdete v článku Jak přežít nejčastější těhotenské neduhy I.

Napsal/a: Klára J.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Petra Vymětalová

    Jo, tak moje častější močení u prvního těhotenství nás stálo 500 Kč 🙂 Nastal akutní stav a my nemohli najít místo k parkování, takže manžel nakonec zastavil na místě pro invalidy. Než jsme se vrátili, byla na autě botička. Ještěže tenkrát nestrhávali ještě body.

    No v noci jsem ke konci prvního těhotenství v polospánku kráčela na WC i osmkrát za noc. Na radu jedné kolegyně jsem to brala jako trénink na noci s miminkem 🙂
    Při druhém těhotenství jsem měla předem strach, jak se budu v noci soukat z postele – přestěhovali jsme se a máme miniaturní ložnici, ve které musí být postel ode zdi ke zdi, takže do postele lezeme jen přední stranou, takže už nebylo možné se z postele vykulit a pak teprve zvednout. Světe div se, já i na úplném konci těhotenství chodila max. jednou za noc, jen hodně výjimečně dvakrát, spíš se stalo, že jsem prospala celou noc 😉

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist