Genetické testy v těhotenství, aneb prenatální diagnostika

Rubrika: Těhotenství

Naše republika se počítá mezi ty vyspělé státy, kde jsou v průběhu těhotenství prováděna různá vyšetření, která mohou zjistit různé nemoci a poškození plodu. Tato vyšetření mají za úkol dát každé nastávající mamince a zároveň i každému nastávajícímu tatínkovi co nejvyšší možnou jistotu narození zdravého miminka…

Ale je nutné připomenout, že žádné z těchto vyšetření, které žena podstupuje, nemůže dát 100% záruku. Je také možné, že některá vyšetření mohou ukázat falešně pozitivní, nebo falešně negativní výsledek a vystavit tak zúčastněné osoby stresovým situacím. Občasný chybný výsledek je ale mnohem méně stresující, než narození postiženého, nebo dokonce mrtvého miminka. Je potom na zvážení každého z nás, jak s takovým výsledkem naložíme a jaké učiníme rozhodnutí.
Pro přehled uvádím možná vyšetření a testy, která jsou v těhotenství prováděna. Z celkového pohledu je můžeme rozlišit na standardní, které jsou nabídnuty každé ženě, a nestandardní, které jsou nabízeny určené skupině žen.

STANDARDNÍ

Triple test

Laboratorní metoda využívající několik mililitrů Vaší krve k odhalení rizika vrozených vad plodu. Optimální doba je mezi 16. a 18. týdnem. Stanovuje hladinu tří bílkovin (alfafetoprotein=AFP, choriového gonadotropin= hCG a estriol=E3) v mateřské krvi a jejich vzájemný poměr. Hladina AFP má vztah k vadám nervové trubice (mícha, mozek), hCG odráží riziko Downova syndromu a hladina estriolu odráží celkové riziko těhotenství. Triple test může odhalit kolem 65 % všech chromosomálních abnormalit.

Detailní porodnický ultrazvuk ve 2. trimestru = „orgánový ultrazvuk“

Provádí se v druhém trimestru, týden 18.-20.
Zobrazují se a hodnotí následující orgány: srdce (4 oddíly, velké cévy), bránice, žaludek, ledviny, močový měchýř, páteř, přední břišní stěna, pupečník, mozek, obličej, 4 končetiny. Rovněž posuzujeme chování plodu, umístění a strukturu placenty a objem plodové vody.

NESTANDARDNÍ

Neinvazivní metody – Fetální echokardiografie

Detailní ultrazvuk fetálního srdce prováděný v 21.-22. týdnu těhotenství odborníkem na fetální echokardiografii. Toto specializované ultrazvukové vyšetření využívá skutečnosti, že plod se zdravým srdcem bude s největší pravděpodobností geneticky zdravý. Je vyhrazeno pro ženy, které mají srdeční vadu samy nebo v rodinné anamnéze, pro ženy tzv. „hraničního“ věku pro amniocentezu (35-37 let) a ženy s pozitivním výsledkem triple testu, které preferují neinvazivní metody prenatální diagnostiky.

Invazivní metody – Amniocenteza (AC)

Amniocentéza je odběr plodové vody za účelem chromozomální a biochemické analýzy plodové vody. Amniocentéza odhalí odchylky počtu a skladby chromozomů (např. Downův syndrom) a některé další nemoci plodu.
AC se obvykle provádí přes břišní stěnu těhotné – pod ultrazvukovou kontrolou se do amniového vaku zavádí velmi tenká jehla a odebírá se 20 ml plodové vody.
Pacientka zůstává v klidu cca hodinu v ordinaci a pak odjíždí v doprovodu další osoby. Výsledky jsou k dispozici do 2 týdnů po odběru.
Posledních několik let je používána metoda PCR (polymerázová řetězová reakce), sloužící ke zjištění genetické informace z DNA a to s přesným určením mutace dané vady (např. využití v případě již se vyskytujících vrozených vad v rodině).
Celkové riziko komplikací spojené s výkonem se odhaduje na 0.5 %.
Je to nejběžnější metoda invazivní prenatální diagnostiky v České republice.

Dále jsou možná následující vyšetření, která umožňují dosti přesně zjistit výskyt Downova syndromu.
Screening Downova syndromu (genetické vady) v prvním trimestru:
Downův syndrom (jiný název: TRISOMIE 21) je genetická vada vázaná na chromozomy: postižený člověk má jeden nadpočetný chromozom – namísto 46 chromosomů jich má 47.
Výskyt Downova syndromu stoupá s věkem těhotné ženy, ale to bohužel neznamená, že mladý věk maminky zaručuje genetické zdraví plodu, proto toto vyšetření můžeme doporučit každé těhotné ženě.

Některá zdravotnická zařízení v naší republice si dovolují nabídnout moderní metodu, která zahrnuje následující:

– Krevní test: Stanovení PAPP – A a volného beta-hCG
Stanovení dvou plasmatických bílkovin – možných ukazatelů fetálních anomálií.
Ideálně provedeno v 11. týdnu gravidity.

– Ultrazvukové vyšetření: Měření nuchální řasy (NTL) a nosní kůstky (NB)
Ultrazvukové měření ztluštění na šíji plodu. Tato metoda je založena na skutečnosti, že 70% plodů s Downovým syndromem má významný otok na šíji způsobený nahromaděním tekutiny. Měření vyžaduje podrobný UZ plodu a jeho orgánů (mozek, páteř, hrudní a břišní orgány, končetiny), biometrie plodu (délka plodu, velikost hlavičky a další), vyhledání a měření markerů genetického zdraví plodu (NTL = šíjové projasnění a NB = nosní kůstka).
Ideálně provedeno v 13/14. týdnu gravidity.

Výpočet rizika (screening) Downova syndromu se provádí pomocí speciálního počítačového programu vyvinutého dle britského modelu (do programu je potřeba zadat jak krevní, tak i ultrazvukové parametry, viz výše). Tento test může odhalit až 87% plodů s Downovým syndromem. Falešná pozitivita 5%.

BĚŽNÉ PRENATÁLNÍ TESTY A VYŠETŘENÍ

  • Analýza moče
    Papírková metoda testující přítomnost cukru, bílkoviny, krve a dalších látek poskytuje rychlou a jednoduchou orientaci při diagnostice různých nemocí (např. močových infekcí).
  • Měření tlaku krve
    Snížený i zvýšený krevní tlak může komplikovat těhotenství. Pravidelné sledování krevního tlaku je proto velmi důležitou součástí porodnické péče.
  • Měření váhy
    Důležitý ukazatel toho, jak se těhotenství daří, ideální váhový přírůstek mezi 10-12 kg na celé těhotenství.
  • Kolposkopie a cytologie
    Pozorování děložního hrdla pod zvětšením a odběr buněk z děložního hrdla v prvním trimestru vyloučí riziko rakoviny hrdla.
  • Pánevní (vnitřní, vaginální) vyšetření
    Provádí se k určení stavu pánevních orgánů, především děložního hrdla, k minimalizaci rizika předčasného porodu.
  • Ultrasonografie (ultrazvuk)
    Předporodní péče zahrnuje tzv. 3-stupňový ultrazvuk (první/druhý/třetí trimestr):
    Hlavní úkolem ultrazvukového vyšetření je:
    v prvním trimestru:
    ▪ vidět uložení, počet a srdeční akci embryí / plodů, vyloučení mimoděložního těhotenství
    v druhém trimestru:
    ▪ zobrazení fetálních orgánů, vyloučení vrozených vad plodu
    v třetím trimestru:
    ▪ zobrazení rychlosti růstu plodu, uložení a struktury placenty, množství plodové vody
  • Kardiotokografie (monitorování plodu)
    Pozorování změn srdeční akce plodu v závislosti na pohybech plodu a děložní aktivitě. Vypovídá o tom, jak se plodu daří.
  • Krevní testy
    Pohlavně přenosné nemoci a nepravidelné protilátky můžou ohrozit plod, nedostatek železa je nebezpečný pro matku, hladina bílých krvinek ukazuje závažné nemoci, správný počet krevních deštiček je důležitý pro bezpečný porod.
  • Orální glukózo-toleranční test
    Provádí se k vyloučení / potvrzení cukrovky a další včasné léčbě.
  • Výtěr z pochvy (poševní kultivace)
    K vyloučení (nebo potvrzení a léčbě) přítomnosti nebezpečných bakterií (Streptokok B).
  • Celkové vyšetření + EKG
    Provádí se k vyloučení závažných nemocí těhotné ženy, jednak je celkové vyšetření a EKG užitečné pro případ náhlých komplikací během porodu (akutní císařský řez, manuální lýza placenty nebo poporodní kyretáž děložní dutiny) 

    Z vlastní zkušenosti mohu říci, že pokud se jedná o nějakou vrozenou vadu matky (konkrétně rozštěp) a krevní vyšetření její výskyt u plodu neprokáže, je možné pouze vyšetření „velkým“ ultrazvukem a není nutný odběr plodové vody.

    Čerpáno z www.gynekologie.cz a z informací dětské lékařky
  • Napsal/a: Julie75

    Toto taky stojí za přečtení!

    Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

    Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

    Čtu dál →
    Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

    Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

    Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

    Čtu dál →

    Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

    Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

    Čtu dál →

    Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (32 vyjádření)

    • Anonymní

      Ahojky maminky bohužel sem se dnes dozvěděla,od své gynekoložky že mi vyšla špatná genetika a naše miminko má zřejmně rozštěp dutiny břišní,příští týden mne tedy objednala do nemocnice na vyšetření z plodové vody,četla sem si vaše komentáře a některé mi pomohli a jiné zase ne,mám s toho strašný pocit,je mi 28 let čekám první dítě a co sem se to dozvěděla nemůžu přestat plakat,musím jen čekat a zdá se mi že se s toho zblázním,nicméně mám kolem sebe lidi kteří mi pomáhají,pokud vás postihl stejny problem ,tak vám přeji aby vše dobře dopadlo,držím vám moc palečky.

    • Anonymní

      …těm testům nevěřím. Moji švagrové po testech řekli, že se jí narodi postižená holčička s downovým syndromem…zbytek těhotenství proplakala, byla ve stresu…ale na potrat naštěstí nešla. Narodil se jí zdravý kluk jako buk. Dnes má 3 roky a nic mu nechybí. Přeji hodně zdraví a štěstí všem těhulkám.Lili

    • Veškeré testování je možné odmítnout, i kdyby doktor tvrdil cokoli. A zrovna tripple test má spolehlivost 60:40, takže nespolehlivý je, navíc je zaměřený pouze na dvě vrozené vady.

      Riziko po potratu po amniocentéze je 1-2 procenta, na výsledky se čeká dva týdny, což není moc humánní. Navíc co si odnáší miminko do života, když už v bříšku ho někdo ohrožuje.

      O Downově syndromu vyšla nádherná kniha Naia se smí narodit. Bohužel je z USA a jen jeden doktor ze spousty odborníků, s kterými se rodiče setkali při rozhodování, zda mít či nemít postižené dítě, naznačil možnost potratu. V Česku se bere automaticky, že matka si nechá nepovedené dítě vzít.

    • Anonymní

      jsem 16týdnu těhotenství ataké jsem podstoupila genetické vyšetření už ve 12 týdnu a ted znova v prvnim testu jsem měla vysokou hodnotu ženského hormonua proto už jsme ted museli sepsat celej rodokmen rodiny a ted jen čekám na vysledky a modlim se aby bylo vše v pořádku,jinak půjdu na plodovou vodu a tam se pozná jestli se něco s miminkem děje nebo ne.Držte nám palce.

    • Anonymní

      Ahoj, já dnes byla na 1. UZ a doktor mi řekl, že budu muset na další vyšetření, že se mu tam nezdá krční páteř. Pak mi můj gynekolog řekl, že je vyšší hodnota NT. Takže jsem si to našla na netu a je možné podezření na Downův syndrom. Jsem v 11t+3dny. Za 14dní jdu na další ultrazvuk. Jsem z toho pěkně vyplašená a už chci mít všechna vyšetření za sebou. Máte s tím někdo zkušenosti??? Pavla

    • Anonymní

      Ahoj, začínám 17. týden těhotenství, má gynekoložka mě poslala do genetické poradny. První odběr krve dopadl dobře, druhý odběr krve už ne – sdělili mi, že krevní hodnoty se vymykají normě. Od té doby mám strach, co se děje. Příští středu jdu na genetiku znova a doktorka se mě prý bude ptát, jaké v rodině máme nemoce apod. Bojím se co bude dál, co všechno budu muset podstoupit a jestli už teď se mám bát co vůbec bude. Nemáte někdo zkušenost přímo s tímto?

    • Lien

      Ahoj Jitko, já jsem byla těhotná ve 30 letech a odmítla jsem všechny testy i ten první Tripple test a UZ mi dělala paní doktorka, ale domluvila jsem se s ní, že mi nebude nic říkat, že se tím nechci zabývat. Asi hodně záleží, jak by ses rozhodla, kdyby něco bylo špatně. Já jsem věděla že tak jako tak žádný potrat apod. nepřichází v úvahu, takže proč se zbytečně něčím zatěžovat. Přeju hodně zdraví.
      Jo a mám krásnou zdravou holčičku.

    • Anonymní

      Ahoj—jak tak na to koukám jaký kdo tu má názor–tak jsem z toho docela v šoku.Jsem v 8tt,je mi 40let(sice se na to necítím)a nevím jestli jít na nějaké testy nebo to nechat osudu.Doteď jsem byla v klídku,ale po čtení těchto příspěvků nevím co mě teda čeká.Budu to muset probrat s partnerem a zeptat se svého gynekologa co a jak.Přeji všem zdravá miminka!!!
      Jitka

    • Anonymní

      Taky genetické testy odmítám- jsem ve 12tt- jde přece jen o to, jestli půjdete, nebo nepůjdete na potrat- no a já bych na potrat ani náhodou nešla, tak proč se testovat, že?

    • Anonymní

      Takže tady je moje zkušenost-nezkušenost. Doktorka mi vzhledem k tomu, že se mi blíží 35.narozeniny, teď v 7. týdnu těhotenství doporučila uvažovat o pozdějším testu z odběru plodové vody. Ještě než jsem se dozvěděla o riziku, které hrozí po tomto zásahu, bylo mi jasné, že na žádné testy nejdu. Věda je skvělá věc, ale ani náhodou neuvažuju o tom, že by moje a mého manžela rozhodnutí mít spolu dítě měly ovlivnit výsledky jakéhokoli testu! Dítě je dar od Boha takové jaké je a takové je máme přijmout, no ne? Proč já mám zahazovat něco, na co jsem tak dlouho čekala, jenom proto, že to není stoprocentně dokonalé. Věřím, že moje dítě bude pro mě dokonalé. A přeju vám také tento pocit.

    • Anonymní

      Tak snad každý, kdo si přečte tyhle strašlivé zkušenosti, by měl pochopit, že je čistě na něm, zda na triple test půjde, a není žádná hloupost jej odmítnout, užívejte pohodové těhotenství a nestresujte se, je to nesmysl,víc také viz diskuse o amniocentéze,
      Hedvika

    • Ježeček
      Ježeček

      Virenko, to myslíš vážně?:-O Opravdu se v jiných zemích nesledují těhotné tolik, co u nás? *

    • Virenka

      Jitko a ostatní, kombinovaný screening ve 12.t. těhotenství se zkouší v naší zemi jako možný nástupce právě testů v 16.týdnu. Ani on není úplně dokonalý, takže zatím probíhá hodnocení přínosu za výrazně vyšší cenu tohoto testu oproti triple-testu. Žena za něj připlácí, neplatí plnou cenu, jen v podstatě rozdíl v ceně oproti běžně užívanému testu v 16.týdnu. Teoreticky má být výsledek přesnější, ale celá řada mých klientek, které jej například absolvovaly v 35 letech, aby nemusely rovnou na odběr plodové vody, stejně dostala hodnocení, které odběr plodové vody vyžadovalo. Zatím žádná z mých těhotných, které podstoupily po časném testu odběr plod. vody, neměla poškozené miminko. Vidím tak jediný zásadní přínos testu v dřívějším výsledku, ovšem zase se o něco dříve provádí odběr plodové vody, který pak má přece jen o chlup vyšší riziko komplikací po výkonu. Myslím, že asi ještě pár let potrvá, než bude rozhodnuto, který test ponechat – nebo zda vůbec nějaký, v evropských zemích těhotenský screening prováděný plošně všem ženám totiž vůbec není obvyklý. Ani v nejbohatších zemích.

    • Anonymní

      Ahoj Fany a ostatní maminky,
      souhlasím s Vámi, že triple test je vlastně vzhledem ke své nepřesnosti málo užitečný a také nechápu, proč se stále ještě provádí. Mě sice vůbec nenapadlo ho odmítnout, a abych se přiznala ani jsem v době odběru na triple nevěděla, že existuje nějaký jiný, který už jsem od 12.tt těhotenství mohla mít za sebou a s daleko větší přesností. Všechny nastávající maminky, které mám v okolí, o jiném než triple testu nemluvily, asi o jiném stejně jako já ani nevěděly, a když jsem před 11 lety čekala svou první dceru, rovněž jsem podsoupila pouze triple (tenkrát dopadl v normě). Jenže ten kombinovaný test v 11. týdnu ještě asi není u nás plně uznávaný (asi není ještě vyzkoušen na určitém počtu pacientek) či co, protože jinak nechápu, proč by už všichni gynekologové a genetici neprováděli jen ten kombinovaný a zbytečně nás těhulky stresovali a vystavovali spont. potratu po AMC a falešně pozitivním triple testům. Nějaký háček v tom přeci musí být, a v tom, že tento test nehradí pojišťovna to asi nebude, protože by si asi každá mamina, stejně jako vy, ráda kombinovaný test zaplatila, jen aby neohrozila své mimi. Nějak se mi neche věřit, že by to lékařům bylo fuk. Hodně odvahy a štěstí všem maminkám, které jejich těhotenské testy teprve čekají.
      Jitka

    • Milá Jitko, a všichni co jste si musely prožít to velmi dlouhé stresující období čekání na odběr a pak na výsledky.Sama jsem to vloni prožívala.Když jsme byli v Brně na genetice(kvůli mému věku)byla jsem pevně rozhodnuta,že amniocentézu nepodstoupím.Pani doktorka byla velmi věcná a taky necitelná.Vysvětlila mi,že v mém věku je velká pravděpodobnost,že budeme mít postižené dítě.A kdo ho vychová kdyby se s námi něco stalo,že jsou pak plné ústavy těhle dětí.atd..Já přesto odběr odmítala.Na ultrazvuku se mě jiná pani doktorka ptala jestli si,když odmítám amnio,nechci udělat kombinovaný test projasnění šíje a krevní tasty.Provádí se to ještě v prvním trimestru a je to daleko přesnější a vůbec ne nebezpečné.Souhlasila jsem.Jelikož to nehradí pojištóvna, zaplatila jsem 1400,kč.Na druhý den jsem měla výsledky 1:1200 riziko DS.No neni to paráda.Tak nevím proč se to u nás ještě nedělá běžně.Jenže můj pan doktor se stím ,že nechci jít na odběr nechtěl nějak vyrovnak a tak jsem si (hlupák)nechala udělat Tripl test.Když mi večer volal výsledky 1:50 myslele jsem si,že to semnou sekne.Hrůza,stres ,panika,slzy, no prosrě se mi všechno zhroutilo.Litovala jsem toho,že jsem se nechala přemluvit na ten test.Po dlouhých probrečených nocích jsm se rozhodla,že na amnio půjdu.Naštěstí všechno dobře dopadlo,ale odběr a čekání na výsledky bylo opravdu hodně,hodně stresující.Tet´nám v ložnici spinká naše skoro roční sluníčko a já každý den děkuji za to,že ji máme a,že je vpořádku.Všechno jsem zvládla díky podpoře mého skvělého manžela a našich holčiček.A co jsem tím chtěla vlastně říct? Proč se pořád dělají nepřesné Triple testy, když existuje daleko přesnější a bezpečnější metoda a co je hlavní,že vás to nestresuje a už v prvním trimestru se dozvíte,že je vaše mimi vpořádku.Takže mamky přemýšlejte a na NT-testy se zeptejte.Všem přeji jen ty nejlepší výsledky,zdravá miminka a hlavně pak hodně radosti snimi.Fany.

    • Anonymní

      Triple test a Downův syndrom Ahoj všechny těhulky a maminky. Chtěla bych se s Vámi podělit o životní zkušenost, kterou jsem získala aniž bych si to přála, a snad Vám tím i dodat sílu a naději do Vašeho těhotenství. Když jsem zjistila, že čekáme miminko, cítila jsem se jako nejšťastnější ženská na světě, prožívala jsem najednou absolutní štěstí. Moje těhotenství probíhalo do 3. měsíce bez potíží, ultrazvuk na 12. týdnu byl v naprostém pořádku, prosvícení šíje miminka nízké, nosní kůstka přítomna. Pak však přišly opakované virosy, únava. Při druhé virose mi můj lékař naordinoval antibiotika, po přeléčení jsem dva dny byla v práci a virosa byla zpět.V tomto období jsem na 16. tt podstoupila odběry na tzv. „triple test“, ležela doma na neschopence a čekala na výsledky. Tím počalo mé období „očistce“ – zavolal mi můj gynekolog, že „triple test“ nedopadl úplně dobře, a že je u mě zvýšené riziko 1:25 (nornální poměr pro můj věk je nějakých 1:770), že naše miminko se narodí s Downovým syndromem. Z věčné optimistky a srandistky se stala rázem hromádka neštěstí a uzlíček nervů. Nebyla jsem schopna se na nic soustředit, smutek a nejistota se stal mým stínem. Pan doktor mi zařídil v Praze-Podolí návštěvu genetické ordinace a odběr plodové vody – Amniocentézu, která s jistotou 99,9% prokáže, zda miminko trpí vrozenou vývojovou vadou – Downovým syndromem. Bohužel volný termín byl až za 17 dní a výsledky Amniocentézy trvají dalších 20 dní. Naštěstí můj manžel je skvělej chlap a byl mi oporou. Našli jsme si na internetu všechny možné odkazy týkající se tohoto tématu a já tak mohla načerpat alespoň nějaká fakta od odborníků, pročíst si příspěvky maminek, které mají či měly podobnou zkušenost. Podstoupila jsem Amniocentézu, přestože zde je riziko následného potratu, jenže já chtěla mít jistotu a toto riziko bylo menší, než riziko, že mimi nebude zdravé. Chápu maminky, které odběr plodové vody odmítnou, protože nechtějí riskovat potrat a vědí, že by po prokázání vady mimi stejně na ukončení těhotenství nešly, ale myslím si, že i když vím, že na potrat nepůjdu, je dobré vědět, co mě čeká, abych se na to, že nebudu mít úplně „normální“ miminko, mohla připravit (jak psychicky, pokud to vůbec jde, tak nastudováním publikací o této nemoci). Za sebe mohu říci, že nejhorší bylo to čekání na výsledky AMC, ta doba, kterou to trvá, kdy každou minutu myslíte na to, jak budete případně situaci řešit, a že možností moc není. Buď se smíříte s tím, že budete mít miminko s Downovým syndromem – tedy vy, ale i celá vaše rodina, protože, ačkoliv vám všichni lékaři říkají, že je to Vaše rozhodnutí, že Vás rozhodně nikdo do ničeho nutit nebude, ono to zase tak úplně jen vaše rozhodnutí není. Ovlivní to totiž celou vaši rodinu včetně babiček, tetiček atd. Myslím, že není od věci zjistit, jaký názor na případné předčasné ukončení těhotenství má vaše rodina. Pokud všichni budou při vás a podpoří vás v myšlence přijmout osud a mimi si i přes postižení nechat, máte „vyhráno“, protože jako celá rodina to jistě zvládnete a vy i děťáko budete šťastní. Pokud ale manžel a zbytek rodiny spíše upřednostňuje ukončení těhotenství, je otázkou, zda výchovu takového děťátka „sama“ zvládnete. A to ani nemluvím o tom, jak je pro ženu těžké rozhodovat, když její mimi je už poměrně velké a cítí jeho pohyby. Těmto úvahám se bohužel během čekání na výsledky nevyhnete, ale jestli Vám můžu radit, nepátrejte příliš po podrobnostech v případě ukončení těhotenství, to Vám totiž příliš na rozhodování nepřidá. Když už jsem si myslela, že jsme tedy s manželem rozhodnuti pro variantu špatného výsledku, hledala jsem podrobnosti o tom, jak „to“ bude probíhat a to jsem opravdu neměla dělat, protože pak už jsem nebyla vůbec jistá, co uděláme, ani jedna ze dvou variant mi nepřišla přípustná. Týden před předpokládaným výsledkem jsem to už psychicky nemohla vydržet a poprosila mého gynekologa o zajištění podrobného UTZ vyšetření , abych alespoň trochu tušila, jak to dopadne. Ultrazvuk na 20. tt dopadl dobře, naše mimi nemělo žádné „soft markery“ – znaky, které mívají děti s Downovým syndromem nebo jinou vývojovou vadou. To mi dodalo sílu do zbytku čekání, i když poslední dvě noci před výsledky jsem vůbec nespala. Dnes už vím s jistotou 99%, že naše holčička netrpí Downovým syndromem ani jinou (zjistitelnou) vrozenou vývojovou vadou a jsem opět šťasná nastávající maminka. Doufám, že psychické vypětí, ve kterém jsem více než měsíc byla nebude mít na miminečko žádné následky a věřím, že brzy bude naše medicína zase dál a bude fungovat test, který nebude v takové míře hlásit falešné pozitivity jako triple test – jeho úspěšnost je totiž jen 60% – tedy pravděpodobnost, že se test „seknul“ ve výsledku je poměrně velká.
      Všem z Vás, které jste v podobné situaci, přeji hodně síly, opory v rodině a přátelích a hlavně, aby se ve vašem případě triple test taky „seknul“ a vaše miminko bylo zdravé.
      Jitka

    • Anonymní

      UŽ MÁM TŘÍLETOU HOLČIČKU A NAŠTĚSTÍ JE VŠE V POŘÁDKU,,TED ČEKÁME DALŠÍ MIMINKO A AŽ TED JSEM SE DOZVĚDĚLA O ROŠTĚPU S MANŽELOVA STRANY A JSEM RÁDA,,ŽE JE TAKOVÁ DOBA RŮRNÝCH TESTŮ A PODOBNĚ,,KTERÉ NÁM UŽ TED ŘEKNOU CO JE A NENI V POŘÁDKU,,,,ZAJISTÉ JE TO ČEKÁNÍ PRO RODIČE HROZNÉ,,ALE STÉ DRUHÉ STRANY SI MYSLÍM,,ŽE JE TO DOBRÁ VĚC…

    • Anonymní

      Také jsem podstoupila genetické testy již po druhé u prvního dítěte bylo vše v pořádku nyní jsem v 19 týdnu těhotenství a podstoupila jsem ultrazvukové vyšetření přímo na genetice mám zvýšené riziko rozštěpové vady ale bohužel jsem se nedozvěděla zda ho má mé miminko je prý jěště příliš maličké takže tento ultrazvuk budu muset podstoupit za 3 týdny znovu a to čekání je opravdu hrozné doufám že bude moje díťe v pořádku.

    • Přínos genetiky je dnes v moderní medicíně obrovský. Díky genetickým vyšetřením je většinou včas odhalena vrozená vada miminka. Sama mám s genetickým pracovištěm zkušenosti. Při obou těhotenstvích jsem měla zvýšenou hladinu hCG – těhotenského hormonu, kontrolní odběry dopadly stejně. Při prvním těhotentví jsem měla podstoupit pouze ultrazvuk, nakonec se jim mimi zdálo být velké a podstoupila jsem i amniocentézu. Dodnes si myslím, že nebyla nutná, poležela jsem si týden v nemocnici na kapačkách s magnesiem, protože jsem měla křeče v bříšku a s hrůzou se modlila a čekala na výsledky. U druhého těhotenství postačil naštěstí jen ultrazvuk. To čekání na výsledky je nejhorší a vyžaduje hodně pevné nervy. Škoda, že věda v tomto nepostoupila vpřed a nedokáže čekání urychlit.

    • Ahoj, chtěla bych doplnit informaci k ultrazvukovému měření ztluštění na šíji plodu. K přesnému vyhodnocení je nutný odběr krve v 11. tý gravidity, jenže ten pojišťovna nehradí, hradí pouze to ultrazvukové vyšetření!!! Je tedy možné (a děje se to), že vám lékař provede pouze ultrazvuk bez odběru. Zeptejte se na obojí včas svého gynekologa!!!
      Přeju všem zdravé miminko!:-)

    Co na to říkáte?

    Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

    Sdílet
    Sdílet
    TOPlist