Cytomegalovirová infekce v těhotenství

Rubrika: Těhotenství

tehotenstviCytomegalovirová infekce je celosvětově rozšířené virové onemocnění podobné mononukleóze, které postihuje děti i dospělé, většinou bez příznaků. Přesto může tato nemoc mít vážný průběh i následky, pokud ji dostane člověk s nedostatečnou imunologickou odolností nebo těhotná žena.

Ve vyspělých zemích se s infekcí setká kolem 50% populace, ve státech rozvojových je to téměř 100%. Tato čísla nás ale nemusí znepokojovat, lidé mají vytvořené protilátky, díky kterým jsou odolní. Protilátky se vytváří hned při prvním setkáním s virem. Lidé se zdravým imunitním systémem infekci ani nezaznamenají, protože proběhne bezpříznakově. U méně odolných jedinců se může objevit teplota až horečka – bez vážných následků.

Po prvním prodělání infekce viry zůstávají v těle a projevují se při oslabení imunity.

Virus se přenáší blízkým kontaktem pomocí všech tělních tekutin, např. slin, krve. Virus se také může přenést z matky na plod, a to pomocí placenty nebo při kontaktu v cestách porodních. Po porodu se může přenést na dítě skrz mateřské mléko.

Pokud těhotná žena už onemocnění prodělala, dochází k znovupropuknutí infekce nejčastěji ve třetím trimestru. Často se tak během porodu nakazí i plod – riziko naštěstí hrozí jen v 1%. U zdravých a donošených dětí infekce proběhne nejčastěji bez příznaků, tedy se nemusíme obávat. U dětí nedonošených nebo u dětí s poruchou imunity infekce může způsobit například zápal plic, zánět trávicího traktu nebo septické onemocnění.

Nejvíce je v těhotenství cytomegalovirová infekce nebezpečná, když ji těhotná žena prodělává poprvé. Tato prvotní infekce je nejnebezpečnější v prvním trimestru, kdy může plodu způsobit vážná poškození ve více než 10%. Infekce plodu se nazývá tzv. „vrozená, kongenitální infekce“ a může se projevit odumřením plodu, vznikem vrozených vad mozku či srdce, poškozením sluchu a zraku, mentální či motorickou poruchou. Z těchto důvodů se doporučuje přerušení těhotenství.
Ve druhém případě se vrozená infekce může projevit celkovou infekcí novorozence – ta má za následek nízkou porodní hmotnost, žloutenku, chudokrevnost, krvácivé projevy, zvětšení jater a sleziny, zánět plic – příznaky se mohou lišit v různých kombinacích a závažnosti. V obou případech může dojít až ke smrti.

U zdravých jedinců nemoc většinou nevyžaduje léčbu právě díky bezpříznakovosti. U dětí a oslabených jedinců se používají antivirové léky. Očkovací vakcíny jsou zatím ve fázi vývoje.

Doporučení pro těhotné:

  • Dbejte na důkladnou osobní hygienu po kontaktu s plenkami či ustními sekrety (slintání/kýchnutí dětí předškolního věku) – mytí vodou a mýdlem.
  • Žena s prvotní cytomegalovirovou infekcí by měla být testována, vhodné jsou testy, které určí, zda žena již cytomegalovirovou infekci prodělala.
  • Pokud žena neprodělává infekci poprvé, není nutné přerušovat kojení, dítě bude v mléce přijímat i protilátky.
  • Je nutné dodržovat dostatečný příjem tekutin.
  • Případnou vysokou horečku můžeme snižovat přikládáním studených obkladů do podpaží a třísel, při pouhé teplotě nepanikaříme – teplota je přirozenou obrannou reakcí těla a pomáhá viry zničit.
  • Těhotné ženě s primární cytomegalovirovou infekcí je doporučováno přerušení těhotenství.

Napsal/a: Klára J.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist