BŘÍŠKO versus TABLETKA

Rubrika: Těhotenství

Které medikamenty můžete a naopak nesmíte užívat během těhotenství
Léčiva podávaná v těhotenství způsobují asi tři procenta všech vrozených vývojových vad u dětí. Na druhou stranu ale není rozumné vzdávat se všech užívaných léků…

Během gravidity se s tímto problémem setká asi každá žena: mohu si vzít lék na své zdravotní potíže? Neohrozím tím dítě? Část veřejnosti si myslí, že podání jakýchkoliv léků je pro nenarozené dítě velkou hrozbou, a proto by žena neměla užívat žádné léčivé přípravky. Pokud by se ale tímto doporučením na sto procent řídila, svému dítěti by mohla paradoxně ještě více uškodit. Neléčený zdravotní problém matky se totiž může projevit na jeho vývoji.

Rizika léků

Proč jsou vlastně mnohá léčiva v těhotenství nebezpečná? Protože mohou ohrozit vyvíjející se plod a poškodit jednotlivé orgánové soustavy. Mezi nejčastější poškození patří srdeční vady, neurologické potíže nebo rozštěpy rtu. Podívejme se proto blíže, jak by se měly léčit či neléčit ženy s nejčastějšími zdravotními problémy.

Zimní nemoci

Rýma a chřipka: Nejlepší je léčit se dostatkem spánku, odpočinku, zdravého jídla a tekutin. Bezpečné je krátkodobé užívání nosních sprejů, jsou šetrnější než nosní kapky. Naopak se nedoporučuje přijímat denně více než 500 mg vitaminu C.

Kašel: V sirupech proti kašli sledujte, zda neobsahuje látku propylenglykol, může být pro plod škodlivá. Při silném kašli a zahlenění lze bez obav vyzkoušet přípravky s obsahem acetylcysteinu, po omezenou dobu i léky s obsahem bromhexinu. Angína a bolesti v krku: Některé tablety, spreje, sirupy či kloktadla jsou v těhotenství naprosto bezpečná. Poraďte se o nich se svým lékařem, ale jen v případě, že problémy trvají déle než pět dnů, obtížně se vám polyká a dýchá.

Vysoký krevní tlak

Hypertenzi může mít budoucí maminka před otěhotněním, nebo ji dostane už jako gravidní. V každém případě je nutné vysoký tlak léčit, aby nedošlo k poškození dítěte, nebo dokonce k jeho úmrtí. U chronické hypertenze se doporučuje zůstat u léku, který žena dlouhodobě užívá. V případě, že není vhodný pro těhotné, lze ho nahradit jiným přípravkem. Pokud žena onemocní hypertenzí až během gravidity, hraniční hodnoty pro zahájení medikamentózní léčby jsou: systolický tlak od 140 mm Hg a diastolický od 90 mm Hg. Pokud je systolický tlak vyšší než 170 mm Hg a diastolický vyšší než 110 mm Hg, je nutná hospitalizace. Rizikem pro dítě je krvácení do mozku či oční sítnice.

Astma

Toto onemocnění má asi sedm procent žen v plodném věku. Pokud je žena během těhotenství kvalitně léčena, jejímu dítěti nehrozí žádné poškození. Naopak, vysazení léčby hlavně v prvních třech měsících by mohlo vést k vrozeným vadám. Vyvíjející se dítě by mohlo trpět například nedostatkem kyslíku, rizikem je také zpomalení růstu, nebo dokonce předčasný porod a nízká porodní hmotnost.

Mnoho žen se bojí užívat především kortikosteroidy podávané ve formě tablet. Kortikosteroidy slouží k léčbě těžkých astmatiků. Pokud jsou ale správně určeny dávky léků a pacientka dodržuje přesný harmonogram jejích užívání, riziko poškození plodu je velmi malé.

autor: Gabriela Bachárová, Děti a my, 1/2008
Jedná se o ukázku z časopisu Děti a my, vydává Portál

Napsal/a: Gabriela Bachárová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist